Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Prowadzę sklep spożywczy. Praca w sklepie odbywa się codziennie od poniedziałku do niedzieli. Pracownicy pracują w systemie równoważnym czasu pracy. W niedzielę 11 kwietnia br. ze względu na żałobę narodową daliśmy pracownikom dzień wolny. Wolny dzień z powodu żałoby narodowej wyznaczyliśmy również pracownikom 18 kwietnia br. Czy w takim przypadku możemy obecnie nakazać pracownikom odpracowanie tych dni wolnych? Pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada w naszej firmie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2010 r.

 Nie mogą Państwo nakazać pracownikom odpracowania dni wolnych udzielonych z powodu żałoby narodowej. Te 2 dni wolne nie mogą również powodować obniżenia wynagrodzenia pracowników.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie nakazują pracodawcy udzielania wolnego pracownikom z powodu wprowadzenia żałoby narodowej. Państwa decyzja o udzieleniu 2 dni wolnych z powodu żałoby narodowej była zatem dobrowolna. Nie można więc obecnie żądać od pracowników odpracowania tych dni. Nie można także wymagać od pracowników, aby wystąpili o udzielenie na te dni urlopu wypoczynkowego. Dni wolne z powodu żałoby narodowej należy potraktować jako płatną usprawiedliwioną nieobecność w pracy.

Pracownicy zarówno 11, jak i 18 kwietnia br. byli gotowi do wykonywania pracy zgodnie ze swoim rozkładem czasu pracy. Ponieważ nie wykonywali pracy z powodu samodzielnej decyzji pracodawcy, oba dni należy potraktować jako przestój w pracy (art. 81 Kodeksu pracy). Zatem za dni wolne udzielone w związku z żałobą narodową pracownikom przysługuje wynagrodzenie przestojowe. Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości wynikającej z osobistej stawki zaszeregowania danego pracownika określonej kwotą miesięczną lub godzinową (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). W przypadku gdy pracownicy nie są wynagradzani stawką miesięczną lub godzinową, lecz otrzymują np. wynagrodzenie prowizyjne lub akordowe, przysługuje im za przestój 60% wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie urlopowe. Nie ma również przeszkód, aby pracodawcy wypłacili pracownikom za dni wolne udzielone z powodu żałoby narodowej normalne wynagrodzenie, a nie wynagrodzenie przestojowe.

WAŻNE!

Za dni wolne udzielone przez pracodawcę z powodu żałoby narodowej pracownikom przysługuje wynagrodzenie przestojowe lub normalne, w zależności od uznania pracodawcy.

Jedynie pracodawcy, którzy mieli możliwość z odpowiednim wyprzedzeniem dokonać zmiany grafiku i powiadomili pracowników o zmianie harmonogramu, mogą ustanowić inny dzień pracy w zamian za wolne udzielone w niedziele 11 i 18 kwietnia. Państwo nie dokonali zmiany grafiku przed udzieleniem dni wolnych, dlatego nie mogą Państwo nakazać pracownikom odpracowania udzielonych dni wolnych w związku z żałobą narodową. Na taką zmianę grafiku, kiedy już dni wolne zostały pracownikom udzielone, jest obecnie za późno.

Ogólnie obowiązujące przepisy zazwyczaj nie określają, z jakim wyprzedzeniem należy poinformować pracowników o zmianie grafiku. Pracodawcy nie powinni jednak tego robić z dnia na dzień. Przepisy nie określają również sytuacji, które upoważniają pracodawcę do zmiany harmonogramu. Przyjmuje się, że taka zmiana jest dopuszczalna w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy, np. choroby innego pracownika czy nieprzewidzianej nieobecności w pracy. Należy przyjąć, że wprowadzenie żałoby narodowej można uznać za szczególną sytuację, która uzasadnia dokonanie zmiany harmonogramu. Z poglądem tym nie zgadza się jednak część ekspertów prawa pracy.

Ze względu na brak ogólnej regulacji, w przepisach wewnątrzzakładowych powinno być ustalone, z jakim wyprzedzeniem oraz z jakich powodów pracodawca może zmienić grafik pracowników. W praktyce, ze względu na to, że do katastrofy pod Smoleńskiem, w wyniku której wprowadzono żałobę narodową, doszło 10 kwietnia br., zmiana z odpowiednim wyprzedzeniem harmonogramu, który przewidywałby wolne 11 kwietnia br. w zamian za wyznaczenie innego dnia pracy, była niemożliwa. Było to jednak możliwe w przypadku niektórych pracodawców odnośnie do niedzieli 18 kwietnia br.

PRZYKŁAD

Firma handlowa zatrudnia 43 pracowników. Praca odbywa się w systemie równoważnym od poniedziałku do niedzieli. W regulaminie pracy jest określone, że można dokonać zmiany harmonogramu czasu pracy pracowników z tygodniowym wyprzedzeniem. Zgodnie z zapisami regulaminu pracy zmiana grafiku jest dopuszczalna m.in. ze względu na szczególne sytuacje niezależne od pracodawcy. Pracodawca dał pracownikom wolne z powodu żałoby narodowej 11 kwietnia br. Natomiast korzystając z zapisów regulaminu pracy zmienił pracownikom harmonogram czasu pracy i wprowadził wolne 18 kwietnia br. wyznaczając w zamian inny dzień pracy. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 81, art. 150 Kodeksu pracy,
  • § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...