Działania prozdrowotne w zakładzie pracy korzyścią dla pracodawcy

Działania prozdrowotne w zakładzie pracy korzyścią dla pracodawcy. /Fot. Fotolia / Fotolia
Jak wynika z raportu firmy Buck Consultants at Xerox , dla niemal 4 na 5 pracodawców tworzenie kultury zdrowia w pracy stanowi jeden z priorytetów. Ponad 2/3 badanych twierdzi, że programy wellness mają duży lub bardzo duży wpływ na pozyskiwanie i utrzymywanie pracowników w firmie. Dla rosnącej liczby organizacji troska o zdrowie pracowników to sposób na zwiększenie zaangażowania zespołu i efektywności działania całego przedsiębiorstwa.

Jak wynika z raportu, więcej niż co drugi pracodawca na świecie mierzy rezultaty działań prozdrowotnych – jest to wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem 2012. 

Autopromocja

- Jako pracodawca mamy świadomość jak ważne jest kultywowanie  właściwych zachowań prozdrowotnych. Dlatego osobom, które u nas pracują oferujemy np. karty na siłownię, jak również możliwość wspólnej gry w piłkę nożną. Dzięki temu nasi pracownicy są bardziej produktywni, wypoczęci oraz świadomi zagrożeń wynikających z prowadzenia niezdrowego trybu życia. Ponadto prowadzenie programów wellness traktujemy jako formę docenienia ich za codzienną pracę - mówi Marta Urbańska, HR Manager w Xerox Polska.

Mentoring w środowisku pracy

Pracodawcy widzą też inną zależność – pomiędzy atrakcyjnością oferowanych benefitów a zaangażowaniem i motywacją zespołu. Dlatego coraz częściej decydują się na zwiększenie inwestycji w programy zdrowotne dedykowane pracownikom.

- W branży informatycznej, gdzie konkurencja firm o najzdolniejszych pracowników jest szczególnie intensywna, jakość oferowanych benefitów odgrywa bardzo ważna rolę. Dlatego osobom zatrudnionym w Luxoft, niezależnie od zajmowanego stanowiska, zapewniamy zarówno abonamenty medyczne, jak i ubezpieczenia na życie. Pakiet ten rozszerzony jest także o niestandardowe elementy, takie jak m.in. opieka stomatologiczna. Co więcej, nasi pracownicy mają możliwość za niewielką dopłatą rozszerzyć firmowy pakiet medyczny na innych członków najbliższej rodziny - małżonka oraz dzieci – mówi Anna Kosińska, Poland Marketing Manager w Luxoft.

Nowoczesne narzędzia badania well-being pracowników

Mało ćwiczeń, dużo stresu

Wśród najważniejszych czynników wpływających negatywnie na zdrowie pracowników można wymienić zbyt wiele stresu, za mało ruchu i nieodpowiednią dietę. Nie bez znaczenia jest też ergonomia biura, w którym codziennie spędzamy długie godziny. Dolegliwości wynikające z przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała stanowią 30 proc. wszystkich urazów zawodowych, które skutkują zwolnieniami z pracy. Zespół cieśni nadgarstka, napięcie mięśni szyjnych czy problemy z kręgosłupem to charakterystyczne dolegliwości osób spędzających dużą liczbę godzin przed komputerem. Ustawienie klawiatury, monitora czy krzesła ma znaczący wpływ na zdrowie i posturę użytkownika.

- Dane z raportu Eurostatu na IV kw. 2013 r. pokazują, że Polacy spędzają w pracy średnio 38,5 godz. tygodniowo. Pod tym względem Polska znajduje się więc w pierwszej dziesiątce krajów Unii.  Znaczną część swojego życia poświęcamy celom zawodowym. Wyposażenie biur powinno zatem nie tylko umożliwiać wykonywanie pracy, ale także sprzyjać zdrowiu pracowników. Organizując stanowisko pracy należy np. dopasować rozmiary mebli do wzrostu ich użytkowników. Praktyka ta zmniejsza obciążenia dla kręgosłupa i tym samym poprawia komfort pracy. Dobrym rozwiązaniem są krzesła posiadające podłokietniki, które pozwalają utrzymać prawidłową postawę osobom siedzącym przy biurku – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki i Członek Zarządu Mikomax Smart Office, firmy specjalizującej się w optymalizacji przestrzeni biurowych, która realizowała projekty aranżacji przestrzeni m.in. dla EY, Qatar Airways czy Narodowego Banku Polskiego.

Pierwszy dzień w pracy

W zdrowym ciele dobry pracownik

Troska o zdrowie pracowników przestaje być tylko pustą frazą. Pracodawcy dbają o zdrowie fizyczne, społeczne czy psychiczne zespołu ponieważ mają świadomość, że wszystkie te czynniki są ze sobą ściśle powiązane. Zmotywowani, zdrowi i szczęśliwi pracownicy będą generować lepsze efekty, dlatego zrozumienie ich potrzeb z jest kluczowe w procesie rozwoju przedsiębiorstwa. Co więcej najnowsze technologie, jak np. system GPS, dają możliwość nie tylko ochrony pracowników, ale także pomagają w zastosowaniu profilaktyki prozdrowotnej firmy.

- Osoby, których praca wymaga spędzania wielu godzin w samochodzie, są szczególnie narażone na problemy zdrowotne, takie jak bóle kręgosłupa czy pogarszanie się wzroku. Co więcej, z tegorocznego raportu NIK i Policji wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są przemęczenie i zaśnięcie za kierownicą, co dowodzi, że wielu kierowców nieracjonalnie ocenia swoje siły, narażając zdrowie i życie własne oraz innych. W zarządzaniu mobilnymi pracownikami, także w zakresie dbania o ich stan zdrowia, pracodawcom przychodzi z pomocą monitoring GPS. Dzięki odbiornikom zamontowanym w pojazdach można kontrolować nie tylko czas i sposób jazdy kierowców, ale także parametry samochodu. Dane, które firmy gromadzą dzięki systemom zarządzania flotą, stanowią obecnie cenne źródło informacji także dla działów HR, ponieważ na ich podstawie można określić potrzeby szkoleniowe w zakresie bezpieczeństwa pracowników na drodze i zachowań prozdrowotnych podczas jazdy - mówi Kamil Jakacki, , Dyrektor ds. Sprzedaży w Cartrack Polska.

Forum Kadry

Źródło: LINKLEADERS

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...