Koniec z ekościemą! Przedsiębiorcy nie mogą już dowolnie oznaczać produktów. Jest dyrektywa UE!

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Koniec z ekościemą! Przedsiębiorcy nie mogą już dowolnie oznaczać produktów. Jest dyrektywa UE! / Shutterstock

Przedsiębiorcy zajmujący się dotychczas produkcją i sprzedażą produktów ekologicznych - będą musieli się bardzo uważnie przyjrzeć najnowszej regulacji. Zatem czy to koniec z ekościemą, której padamy - my - konsumenci, wierząc, że kupujemy zdrowe i ekologiczne produkty? Czas pokaże.

rozwiń >

Koniec z ekościemą! Parlament zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu

Jest już dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/825 z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie zmiany dyrektyw 2005/29/WE i 2011/83/UE w odniesieniu do wzmocnienia pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej poprzez lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami oraz lepsze informowanie. Nowa dyrektywa europejska ma uzupełniać dyrektywę w sprawie oświadczeń środowiskowych, nad którą aktualnie pracują komisje Parlamentu Europejskiego. Jakie są najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców i konsumentów:

Autopromocja
  • Zakaz ogólnych oświadczeń środowiskowych i innych zwodniczych informacji o produktach.
  • Dozwolone będą tylko etykiety środowiskowe oparte na oficjalnych systemach certyfikacji lub wprowadzone przez władze publiczne - nie będzie takiej wolności w oznakowaniu jak dotychczas.
  • Znaczenie będzie miała trwałość produktów, producenci i konsumenci powinni bardziej skupiać się na trwałości produktów - zatem informacje o gwarancji mają być lepiej widoczne. Powstanie także jednolite oznaczenie, które będzie w większym stopniu eksponować produkty o przedłużonym okresie gwarancji.
  • Mają być lepiej widoczne informacje o gwarancji, nowa etykieta o przedłużeniu gwarancji.
  • Rozszerzono unijny wykaz zakazanych praktyk handlowych o pewne wątpliwe strategie marketingowe.

Koniec z mitem: zasadzimy drzewo za każdy Twój zakup

Sprawozdawczyni Biljana Borzan (S&D, HR) powiedziała: „Przepisy te zmienią codzienne życie wszystkich Europejczyków! Odejdziemy od kultury wyrzucania, sprawimy, że marketing będzie bardziej przejrzysty i będziemy walczyć z przedwczesnym starzeniem się produktów. Ludzie będą mogli wybierać rzeczy, które są trwalsze, łatwiejsze w naprawie i bardziej zrównoważone dzięki wiarygodnym etykietom i reklamom. Co najważniejsze, firmy nie będą już mogły oszukiwać ludzi, mówiąc, że plastikowe butelki są dobre, ponieważ firma zasadziła gdzieś drzewa - lub twierdzić, że coś jest zrównoważone, nie wyjaśniając, w jaki sposób. To wielka wygrana dla nas wszystkich!”

Koniec z takimi frazesami: "przyjazny dla środowiska”, „naturalny”, „biodegradowalny”, „neutralny dla klimatu” czy „ekologiczny”.

W założeniu unijne przepisy mają uprościć i uwiarygodnić oznakowanie towarów. Wielu z nas niejednokrotnie "dało się złapać" na takie przyciągające frazesy jak: "przyjazny dla środowiska”, „naturalny”, „biodegradowalny”, „neutralny dla klimatu” czy „ekologiczny”. Dlaczego? Bo dużo w dzisiejszych czasach mówi się o zmianach klimatycznych, o zielonej energii, o zielonych miejscach pracy, o zdrowej - ekologicznej żywności. W założeniu chcemy tworzyć zdrowe środowisko (a przynajmniej go nie pogarszać) i żyć zgodnie z naturą. Jednak czy przedsiębiorcy nam to ułatwiają? Okazuje się, że nie. Wiele produktów spożywczych posiada oznakowanie, które wprowadza konsumentów w błąd. W związku z tym, w pracach nad nowymi przepisami postanowiono, że dyrektywa będzie regulowała stosowanie etykiet środowiskowych. Aktualnie jest ich coraz więcej i nie opierają się one na danych porównawczych. W niedalekiej przyszłości w Unii Europejskiej będzie można stosować takie etykiety tylko w oparciu o oficjalne systemy certyfikacji lub systemy certyfikacji wprowadzone przez władze publiczne.

Koniec z ekologicznym wizerunkiem przedsiębiorców

Według najnowszych regulacji przedsiębiorcy nie będą mogli już kreować się na pro-ekologicznych. Nie będą mogli wskazywać, że prowadzona przez nich produkcja nie zagraża środowisku, że stosują nowoczesne technologie, które tak naprawdę nie pogarszają klimatu. Producenci nie będą też mogli twierdzić, że dany produkt ma ograniczony wpływ na środowiska, ba, a nawet pozytywny (sic!), powołując się na systemy kompensacji emisji.

Trwałość produktu - już nie usłyszysz: pralka wykona 5 tysięcy cykli prania a ekspres do kawy z jednego ziarna zrobi kilka kaw 

Jak podaje Parlament UE: zakazane będą także inne praktyki: bezzasadne oświadczenia o trwałości produktu (na przykład twierdzenie, że pralka może wykonać 5 tysięcy cykli prania, gdy jest to w normalnych warunkach nieprawdziwe); sugestie, by wymienić materiały zużywalne wcześniej, niż jest to konieczne (na przykład wkłady atramentowe do drukarki), oraz nieprawdziwe twierdzenia, że produkty nadają się do naprawy.

Co dalej z dyrektywą? Od kiedy wchodzą w życie nowe regulacje? 

Następnym krokiem jest to, że dyrektywę mus zatwierdzić Rada UE. Później dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Państwa członkowskie będą miały 24 miesiące, by przenieść ją na grunt prawa krajowego. Polscy przedsiębiorcy powinni już powoli szykować się do zmian, zmieniając dotychczasowy sposób działa, formalności (np. uzyskiwanie certyfikatów) oraz marketing i wizerunek firm.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...