Czy małoletni może prowadzić swoją firmę?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Czy małoletni może prowadzić swoją firmę? / Shutterstock

Czy wreszcie zostanie uregulowana sytuacja prawna młodocianych influenserów, youtuberów, a także młodocianych prowadzących działalność artystyczną lub sprzedaż internetową? W dniu 19 lipca 2023 r. do Sejmu RP trafił rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców (dalej jako: projekt). Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie rozwiązań pro-przedsiębiorczych mających na celu dalszą poprawę środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie przedsiębiorstwa. Szczególnie ważne są przepisy dopuszczające prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego. 

rozwiń >

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Jak wskazuje projektodawca, w propozycji zmian dotychczas obowiązujących zasad przewidziane zostały przepisy zgrupowane w ramach 4 zasadniczych komponentów:

Autopromocja
  • Ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie;
  • Prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej;
  • Usprawnienia na rzecz sukcesji;
  • Prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego - czy jest możliwe?

Tak, co do zasady, prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego jest możliwe, przepisy nie są jednak jasne i bezwzględnie wymagają nowelizacji i doprecyzowania.

Ważne
Rośnie liczba młodocianych przedsiębiorców za sprawą Internetu

Jak pokazują dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii w 2021 r. złożono 13 wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej przez osoby poniżej 18 roku życia. Natomiast w 2022 r. 62. Z kolei do 5 maja 2023 r. wniosków było 48.

Projekt wskazuje konkretne zasady zakładania działalności gospodarczej przez osobę małoletnią. Wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby małoletnie, nieposiadające zdolności do czynności prawnych albo posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych - w konkretnych przypadkach jest możliwe. Jednak trzeba pamiętać, że w takich przypadkach działalność gospodarcza jest prowadzona w imieniu małoletniego, lecz przy pomocy innych osób: przedstawicieli ustawowych, pełnomocników.

Ważne
MŁODY PRZEDSIĘBIORCA

W praktyce często zdarza się tak, że młodociani nabywają przedsiębiorstwo w wyniku dziedziczenia (zapisu windykacyjnego) albo stają się wspólnikami spółki cywilnej jako spadkobiercy wchodzący do spółki w miejsce zmarłego wspólnika.

Zgoda sądu rodzinnego na prowadzenia działalności przez małoletniego

Przepisy mają określać, że w zakresie osób małoletnich rejestracja działalności gospodarczej musi zostać poprzedzona wyrażeniem zgody przez sąd rodzinny

Sąd opiekuńczy uzyska jednocześnie kompetencję do:

  1. zakazania albo
  2. ograniczenia działalności gospodarczej małoletniemu

gdy działalność ta sprzeciwia się dobru małoletniego.

Oczywiście, jak w każdej sprawie przed sądem, ma on brać pod uwagę indywidualne okoliczności danej sprawy, w szczególności to, czy:

  • planowana rejestracja nie ma jedynie charakteru pozorowanego. Jak podkreśla projektodawca, znane są przypadki prób fikcyjnego rejestrowania firm na osoby małoletnie (często przez ich rodziców) w celu ominięcia przepisów.

Pozwoli to na wyeliminowanie sytuacji patologicznych, ale także – dzięki stworzeniu jasnej i prostej procedury – umożliwi zakładanie działalności gospodarczej przez osoby małoletnie.

Kto składa wniosek do sądu i czy kieruje się sąd?

Wniosek o zezwolenie sądu opiekuńczego na podjęcie działalności gospodarczej będzie mógł złożyć:

  • małoletni
  • przedstawiciel ustawowy małoletniego
  • kurator małoletniego
  • opiekun małoletniego.

Sąd opiekuńczy w sprawach z zakresu działalności gospodarczej dotyczących osoby małoletniego dziecka będzie miał obowiązek ustalić przede wszystkim stopień rozwoju umysłowego, stan zdrowia i stopień dojrzałości małoletniego dziecka.

Zmiany w wielu przepisach 

W związku z uregulowaniem zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez małoletnich, będzie musiało dojść do zmian w ustawach:

  • Kodeks cywilny. W nim zmian ma polegać na tym, że: czynność prawna dotycząca działalności gospodarczej lub zawodowej dokonana przez małoletniego przedsiębiorcę, który nie ma zdolności do czynności prawnych, lecz posiada zezwolenie sądu opiekuńczego na wykonywanie działalności osobiście, jest ważna, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.
  • Kodeks postępowania cywilnego;
  • Prawo przedsiębiorców
  • Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Co ważne, konieczne będzie ujawnienie we wpisie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej informacji o małoletnim przedsiębiorcy.

Konsultacje nad projektem

W dniu 19 lipca 2023 r. projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego. A w dniu 25 lipca 2023 r. projekt został skierowany do konsultacji taki urzędów i organizacji jak: KRRP, NRA, KRDP, KRBR, KRSKO, KRS, KNF, RF, KRA, KRPIIB, RNZUS, ZUS, NSZZ"S"RI, ZZRS, KZRKiOR, KRKGW, SKOK i NIA.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Planowane wejście w życie przepisów to 1 października 2024 r.

Zmiany w działalności nierejestrowanej

Proponuje się, aby wprowadzić pewne ułatwienia w prowadzeniu działalności nierejestrowej, jak i doprecyzować przepisy, które nie są jasne. W praktyce pojawiają się częste wątpliwości np. co do prowadzenia działalności nierejestrowanej przez cudzoziemców. W projekcie wskazuje się, że działalność nierejestrową mogą prowadzić tylko ci cudzoziemcy, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia „regularnej” działalności gospodarczej. 

Ma być też wprowadzona taka zmiana, że, co do zasady, osoby wykonujące działalność nierejestrową powinny posługiwać się numerem PESEL w obrocie gospodarczym. 

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...