Jak zdobyć dofinansowanie na kurs z urzędu pracy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Jak zdobyć dofinansowanie na kurs z urzędu pracy/Fot. Fotolia / Fotolia
Dofinansowanie kształcenia z urzędu pracy dostępne jest wyłącznie dla osób, które faktycznie świadczą pracę. Urząd pracy może sfinansować 80 proc. kosztów szkolenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw aż 100 proc. Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?

W tym roku grupa beneficjentów, którzy mogą podnieść kwalifikacje zawodowe ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego została rozszerzona, a ubiegłoroczne ograniczenie dotyczące finansowania kształcenia osób po 45. roku życia przestało obowiązywać.

Autopromocja

Ze środków Funduszu mogą korzystać pracownicy, czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Nie został wskazany minimalny okres trwania umowy przed ubieganiem się o środki oraz minimalny czas zatrudnienia na umowę czasową. Ważne, aby osoba zatrudniona na czas określony odbywająca naukę była zatrudniona przez cały okres trwania formy kształcenia. Ze szkoleń mogą korzystać również pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Sam warunek umowy o pracę jednak nie wystarczy. Dofinansowanie kształcenia dostępne jest jedynie dla osób faktycznie świadczących pracę, co oznacza, że pracownicy korzystający z urlopów rodzicielskich nie uzyskają wsparcia. Szkolenie nie zostanie sfinansowane również dla zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

>>> Warsztaty z istotnych zmian w prawie pracy

W ramach funduszy KFS swoje kompetencje mogą podnosić także pracodawcy, czyli jednostki organizacyjne, chociażby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika na umowę o pracę – nie ma znaczenia czy jest to umowa na czas określony lub nieokreślony oraz wymiar czasu pracy.

Zgodnie z powyższym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie uzyskają wsparcia z urzędu pracy. Również udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest pracodawcą – to spółka zatrudnia pracowników, więc nie uzyska środków na swoje kształcenie.  

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku spółek cywilnej i jawnej. Jeśli zatrudniają one przynajmniej jednego pracownika, wspólnicy mogą korzystać ze środków KFS, nawet jeśli sami nie są w niej zatrudnieni.

Na jakie formy podniesienia kwalifikacji urząd przyzna wsparcie

W ramach środków z KFS pracodawca może ubiegać się o sfinansowanie szkolenia, kursu lub studiów podyplomowych, które w danym momencie uzna za potrzebne, i nie muszą one być z obszaru przeważającego w działalności firmy. Jeśli pracodawca uzasadni konieczność odbycia szkolenia, np. z zakresu motywowania do pracy bądź wypalenia zawodowego, może uzyskać środki z urzędu pracy.

Koszty szkolenia

Urząd pracy sfinansuje 80 proc. kosztów szkolenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw aż 100 proc. Procenty liczone są od całości poniesionych kosztów, co oznacza, że nie ma potrzeby rozliczania każdego pracownika osobno. Pozostałe 20 proc. zobowiązany jest zapłacić pracodawca. Nie może kosztami obciążać pracowników odbywających naukę. Maksymalna wysokość dofinansowania na jednego pracownika nie może przekraczać 300 proc. obowiązującego przeciętnego wynagrodzenia.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek

Pracodawcy zainteresowani finansowaniem kształcenia zobowiązani są złożyć wniosek we właściwym urzędzie pracy ze względu na siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności. Wniosek może być złożony ze względu na siedzibę firmy lub obszar działania filii firmy. Decyzja należy do zainteresowanego. Przed wnioskowaniem warto upewnić się, czy urząd posiada środki.

W przypadku, gdy pracodawca otrzyma środki, a forma kształcenia nie rozpoczęła się w roku ich otrzymania, środki należy zwrócić do urzędu. Nie oznacza to jednak utraty wsparcia. Umowa powinna zostać aneksowana w części dotyczącej ponownego przekazania środków.

W razie rozpoczęcia szkolenia przed zawarciem umowy z urzędem możliwe jest dofinansowanie kolejnych, nierozpoczętych przed złożeniem wniosku i podpisaniem umowy semestrów. Jeśli zaś kształcenie zostało zakończone, urząd nie przyzna wsparcia - zwrotu kosztów.

Istotną różnicą między szkoleniami realizowanymi dla bezrobotnych przez urząd pracy a szkoleniami finansowanymi w ramach KFS jest to, że w przypadku tych drugich nie ma wymogu, aby jednostka szkoleniowa posiadała wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...