Mistrzowska klasa

Krzysztof Polak
rozwiń więcej
Rozmowa z profesorem doktorem habilitowanym Wojciechem Rybowskim, prezesem Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów i Centrum Edukacji Menedżerskiej oraz profesorem Akademii Morskiej w Gdyni

● Europejski Fundusz Społeczny wspiera wiele programów szkoleniowych. W związku z tym mamy na rynku ogromną podaż dotowanego kształcenia. Czy wobec powyższego zainteresowanie studiami MBA nie słabnie?

Autopromocja

Popyt na studia MBA wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Co więcej, zainteresowanie programami MBA, które w ratingu organizowanym przez Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej „Forum” zakwalifikowane są do klasy mistrzowskiej, nie tylko nie maleje, ale nawet nieco rośnie. Dzieje się tak, mimo że wiele szkoleń menedżerskich jest wspieranych przez środki unijne. Dotowane są także niektóre programy MBA. Trzeba jednak pamiętać, że w dużej mierze adresowane są one do specyficznej klienteli, tzn. do pracowników, którzy – gdyby nie było dotacji – studiami MBA raczej by nie byli zainteresowani. Ci, którym zależy na uczestnictwie w najlepszych programach, płacą cenę rynkową i chętnie poddają się rygorom rekrutacji na studia, często niełatwym, a także wysokim wymogom merytorycznym i organizacyjnym w czasie dwuletnich studiów.

● Do kogo adresowana jest dziś oferta studiów menedżerskich MBA?

Przeważająca większość oferowanych w Polsce studiów to tzw. Executive MBA. Ich uczestnikami są osoby z wyższym wykształceniem o zróżnicowanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, w tym także osoby posiadające kilkuletnią, nierzadko kilkunastoletnią praktykę. Studia MBA są adresowane głównie do pracowników, którzy posiadają doświadczenia biznesowe i mogą się nimi podzielić w czasie zajęć, gdyż te często mają charakter warsztatowy. Uczestnikom najlepszych programów MBA zależy na tym, żeby większość czasu studiów była przeznaczona na omawianie i rozwiązywanie problemów występujących w praktyce biznesowej, a teoria była przekazana w zwięzłej formie, także z odniesieniami do praktyki. Zależy im też na ćwiczeniu umiejętności menedżerskich i zdobyciu jak najwyższych kwalifikacji w zarządzaniu.

Mówiąc nieco inaczej, większość studiów MBA adresowana jest do osób rozpoczynających karierę menedżerską oraz do średniej kadry kierowniczej. Ich celem jest awans w firmie lub znalezienie lepszej pracy. Trzeba dodać, że niektóre programy MBA w Polsce dedykowane są wyższej kadrze kierowniczej, czyli prezesom i członkom zarządów oraz właścicielom firm. Przykładem jest MBA oferowany przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów we współpracy z Business Centre Club.

● Jaka część z realizowanych w Polsce programów MBA ma profil ściśle związany z HRM i jest nastawiona na przygotowanie kompetentnych menedżerów personalnych bądź dyrektorów działów zarządzania zasobami ludzkimi? Jakie względy decydują o takim ukierunkowaniu studiów MBA?

W zdecydowanej większości programy MBA prowadzone na świecie i w Polsce mają charakter uniwersalny. Rozwijają wiedzę i kompetencje umożliwiające sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem, niezależnie od branży lub obszaru funkcjonalnego w organizacji. Wartością programów profilowanych, np. ukierunkowanych na HRM, jest to, że odnoszą się do specyfiki danego zawodu lub gałęzi przemysłu. Mankamentem może być jednak zbytnie zawężenie tematyki zajęć oraz jednorodność grupy uczestników z danego środowiska zawodowego. Programy takie, aby zachowywały charakter studiów MBA, powinny więc zawierać co najmniej 75–80 proc. treści ogólnomenedżerskich, a jedynie w pozostałej części odnosić się do specyfiki danej branży lub profesji. W moim przekonaniu dyrektorzy i menedżerowie HR odnoszą bardzo wymierne korzyści również z udziału w programach uniwersalnych. Znajomość zasad zarządzania pozwala nie tylko sprawnie kierować podległym działem, lecz także stać się wiarygodnym partnerem biznesowym w firmie. Wymiana doświadczeń z menedżerami różnych działów pozwala lepiej zrozumieć wyzwania i potrzeby kadry we własnej organizacji. A umiejętności specjalistyczne można uzupełniać na dedykowanych temu celowi szkoleniach.


● Czy studia MBA otwierają dziś drzwi do świata biznesu i wyższej pensji? Czy wciąż, tak jak kilkanaście lat temu, ukończenie programu MBA jest podstawą do szybkiego rozwoju kariery?

Studia MBA to zwykle bardzo opłacalna inwestycja. Na świecie ok. 80 proc. absolwentów takich programów studiów znajduje świetną pracę. W Polsce jest podobnie, co oznacza, że ukończenie studiów MBA jest często wręcz warunkiem zrobienia kariery w biznesie. Osobiście, co roku w czasie inauguracji kolejnego programu MBA oferowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów, z pełnym przekonaniem używam stwierdzenia, że studia te są trampoliną do kariery. Nie ma oczywiście reguły bez wyjątków, czyli nie ma gwarancji, że każdy absolwent karierę menedżerską zrobi. Ale znakomita większość wykorzystuje w praktyce pogłębienie wiedzy i umiejętności menedżerskich nabytych w czasie studiów MBA. Oznacza to, że absolwenci szybciej niż inni awansują lub łatwiej znajdują lepszą pracę. Przekłada się to na zarobki. Według firmy doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak przeciętna miesięczna pensja absolwenta studiów MBA w Polsce wynosiła w 2008 r. 12,6 tys. zł. To niemal trzykrotnie więcej niż średnie zarobki pracowników z wyższym wykształceniem bez specjalistycznych studiów z zarządzania.

● Jakich kwalifikacji i umiejętności nie powinno dziś brakować skutecznemu menedżerowi?

W zarządzaniu najważniejsze jest osiąganie celów, czyli skuteczność działań menedżerskich. W XXI wieku coraz istotniejsze staje się też to, aby działania były odważne, szybkie i lepsze od poczynań konkurencji. Drugą ważną umiejętnością jest utrzymanie właściwej proporcji między skutecznością bieżącą i długoterminową. Dająca rezultaty działalność bieżąca, operacyjna wymaga głównie kwalifikacji technicznych i branżowych, wiedzy o procesach i metodach zarządzania, zadaniowego podejścia do kierowania ludźmi. Zapewnia osiąganie dobrych wyników na bieżąco, ale może odsuwać na dalszy plan cele długofalowe. Skuteczność długoterminowa wymaga umiejętności tworzenia wizji, strategicznego planowania i zarządzania, budowania relacji oraz inspirowania pracowników. Najwybitniejsi liderzy potrafią łączyć te dwie perspektywy. Podkreśliłbym także znaczenie tego, co nazwać można zarządzaniem z klasą. Menedżer, który potrafi działać zdecydowanie i konsekwentnie, a jednocześnie w zgodzie z akceptowanymi zasadami i wartościami, uzyskuje szczególny wpływ na ludzi i organizacje. Te kompetencje wyróżniają profesjonalnych menedżerów i ponadprzeciętnych liderów i są celem szkoleń przez nas prowadzonych.

● Jakim czynnikom zawdzięcza Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów wysokie miejsca w rankingach ośrodków prowadzących studia MBA w Polsce?

Nasz program należy do najstarszych w Polsce, gdyż pierwszy MBA zainaugurowaliśmy już w 1991 r. Zebrane doświadczenia procentują i pozwalają nam modyfikować program, dostosowując do aktualnych, zmieniających się potrzeb rynku. Mocnym atrybutem programu MBA oferowanego przez GFKM jest uczenie patrzenia na firmę z szerokiej strategicznej perspektywy (tzw. helicopter view). Silną stroną naszego programu jest praktyka prowadzenia zajęć przy wykorzystaniu metodologii ABL (Activity Based Learning – warsztatu partycypacyjnego, który, z jednej strony, oznacza silne ukierunkowanie na praktykę, a z drugiej, zakłada zaangażowanie studentów). Niewątpliwie zaletą studiów MBA GFKM jest „efekt sieci” – możliwość nawiązania kontaktów i zawiązania aliansów o strategicznym znaczeniu dla firm oraz dla karier zawodowych poszczególnych uczestników studiów. Bardzo cenny jest też fakt, iż oferujemy MBA we współpracy z tak prestiżową organizacją, jak Business Centre Club. Spore znaczenie dla rangi naszego programu ma ponadto zagraniczna szkoła biznesu, która waliduje oferowane przez nas studia MBA. Jest to Rotterdam School of Management – szkoła ta jest częścią słynnego Erasmus University w Holandii. To jedna z najlepszych szkół biznesu w Europie. W naszym programie MBA wykorzystujemy najlepsze polskie i zachodnie wzorce w zakresie wiedzy i kształtowania umiejętności menedżerskich.

● Dziękuję za rozmowę.

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...