Czy przeprowadzanie rekrutacji w lecie jest dobrym pomysłem?

Jolanta Cianciara
rozwiń więcej
W czerwcu rozstaliśmy się z jednym z naszych pracowników. W firmie nie znaleźliśmy odpowiedniego kandydata na jego miejsce. Zorganizowaliśmy więc rekrutację zewnętrzną. Jej rezultaty bardzo nas zaskoczyły. Warunki, które zaoferowaliśmy, były atrakcyjne, jednak na ofertę odpowiedziało znacznie mniej osób niż się spodziewaliśmy. Dodatkowo wielu z nich wydawało się nie podchodzić do sprawy poważnie i profesjonalnie. Czy popełniliśmy błąd, rekrutując w wakacje?

Na domiar złego podczas analizy formalnej złożonych dokumentów okazało się, że te same osoby aplikują równocześnie na kilka stanowisk.

Autopromocja

Równie rozczarowująca była frekwencja podczas testów i rozmów kwalifikacyjnych. Na test, do udziału w którym zaproszono 17 osób, przyszło tylko dziewięciu kandydatów.

W efekcie lipcowe nabory w trzech przypadkach (na pięć) nie umożliwiły wyłonienia kandydata do zatrudnienia.

Analiza danych z poprzednich lat w tym samym urzędzie potwierdza nie tylko tę tendencję. Okazuje się, że wyraźnie niższy jest poziom przygotowania merytorycznego do testów i rozmów kwalifikacyjnych. Średni uzyskiwany przez kandydatów do pracy wynik spadł nawet o 50 proc. Trudno to tłumaczyć inaczej niż... wakacyjnym lenistwem: wybór między popołudniem spędzonym nad książkami, dokumentami czy instrukcjami a leżakowaniem, czy wyjściem z przyjaciółmi o tej porze roku jest prosty.

Decyzje odraczane

Ogromna grupa potencjalnych kandydatów do pracy to absolwenci uczelni i szkół średnich. Problem w tym, że ci, którzy skutecznie zakończyli naukę, chętnie odsuwają w czasi decyzję o podjęciu stałych obowiązków, bo „szkoda tych ostatnich wakacji”, bo „dają sobie czas na odpoczynek”. Ci, którzy przełożyli na jesień obrony prac i końcowe egzaminy, mają dodatkowo i ten pretekst. Kolosalne znaczenie ma też ogromna podaż miejsc pracy sezonowej. W dużych miastach, w kurortach, w rolnictwie - wszędzie poszukują do pracy ludzi na zlecenie, na umowę na czas zamknięty, na czarno...

W wakacje łatwiej jest zarobić pieniądze i w Polsce, i za granicą. - Od połowy czerwca odeszło ode mnie dziewięciu kelnerów - skarży się właścicielka restauracji na wrocławskim Rynku. - Nie pomogło, że podniosłam stawkę z 5 złotych za godzinę na 6,50. Czworo z nich taką samą pracę bez problemu znalazło w Szkocji - tylko za 6 funtów za godzinę - mówi.

Po urlopie...

Na rynku pracy pracowników latem nie przynoszą też pożądanego efektu próby przejmowania pracowników z innych firm. Prezes dużej firmy odzieżowej tłumaczy: Jestem po wstępnych rozmowach z technologiem zatrudnionym w innej fabryce, ale co z tego, że potrzebuję go natychmiast, bo już idzie na produkcję nowa zimowa kolekcja, jak on od razu ustawia sprawę: zacznę od września, bo zaplanowaliśmy z żoną urlop na sierpień... Jasne, że muszę czekać.

Warto jednak zauważyć, że czas wakacji jest dobry do prowadzenia negocjacji z pracownikami, których chcielibyśmy pozyskać, czy - mówiąc wprost: podkupić konkurencji. Nastrój lata, atmosfera wypoczynku sprzyjają podejmowaniu decyzji o zmianach, także o zmianie pracodawcy. Lepiej więc - jeśli to możliwe - wstrzymać się od prowadzenia nowych rekrutacji, a poświęcić więcej czasu na przegląd własnych zasobów i odświeżenie struktur.

Jolanta Cianciara

Autorka jest dziennikarzem, menedżerem i nauczycielem akademickim.

Kontakt: jolantacianciara@op.pl

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...