Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Agencja zatrudnienia, eksperci z zakresu HR Jobs Plus
rozwiń więcej
Dziadkowiec Aneta
rozwiń więcej
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej/ Fot. Fotolia
Rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania. Jeśli jesteś rekruterem i robisz to pierwszy raz, przeczytaj wskazówki jak najlepiej przygotować się do takiej rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej.

Nie jesteś rekruterem, ale musisz wejść w rekrutacyjne buty? Nie masz pojęcia o prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, a pierwsza właśnie przed tobą? Spokojnie, zawsze musi być ten pierwszy raz – eksperci Jobs Plus przygotowali dla ciebie garść wskazówek.

Autopromocja
  1. Potwierdź spotkanie. Przed rozmową skontaktuj się ponownie z kandydatem, by potwierdzić termin spotkania. Upewnij się, że nie zmienił planów i że wie, jak trafić do siedziby firmy.  Krótki telefon czy e-mail z zaproszeniem zaoszczędzi twój czas, jeśli kandydat zmienił zdanie i nie pojawi się na rozmowie.
  2. Nie daj się zaskoczyć. Dobrze przygotuj się merytorycznie, czyli: dowiedz się jak najwięcej o oferowanym stanowisku, warunkach zatrudnienia. Najlepiej zastanów się, co sam chciałbyś wiedzieć, starając się o pracę. Skup się na tym, co wyróżnia firmę i jakie korzyści możesz zaproponować kandydatowi. Przygotuj się na najczęstsze pytania kandydata: o zarobki, zespół, możliwości rozwoju. – Warto pamiętać, że to, co powiemy musi być formą reklamy stanowiska. Zadaniem rekrutującego  jest zachęcić kandydata, ale jednocześnie dostarczyć rzetelnych i wyczerpujących informacji – podkreśla Aleksandra Dyka, Recruitment Specialist z agencji pracy Jobs Plus.
  3. Stwórz plan. Im lepiej będziesz przygotowany, tym lepiej pójdzie rozmowa. Dlatego odpowiednio wcześniej stwórz plan i przygotuj pytania, które chcesz zadać. Podziel rozmowę na sekcje (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). We wstępie przedstaw kandydatowi plan rozmowy i całej rekrutacji. Dobrym pytaniem na rozgrzewkę jest poproszenie kandydata, by opowiedział kilka słów o sobie. Formułuj otwarte pytania, by mógł udzielić rozbudowanych odpowiedzi. Rozmowa powinna być jak najbardziej merytoryczna, dlatego nie zadawajmy pytań dziwnych czy podchwytliwych. Na koniec oddaj głos kandydatowi – może on ma jakieś pytania czy wątpliwości, które powinieneś rozjaśnić.
  4. Zadbaj o dobrą atmosferę. Pamiętaj o ciepłym przyjęciu kandydata. Może to wydawać się oczywiste, ale to twój gość. Zawsze zaproponuj mu coś do picia. Na początek zadaj kilka niezobowiązujących pytań, które rozluźnią napiętą atmosferę.
  5. Pilnuj czasu.   Na rozmowę koniecznie weź ze sobą zegarek i dyskretnie kontroluj czas, by spotkanie nie przedłużyło się lub nie trwało za krótko. Zarezerwuj sobie odpowiednio dużo czasu dla kandydata, wyłącz telefon, nie odbieraj maili i nie wychodź w trakcie rozmowy. Wybierz pomieszczenie ciche i ustronne, by nikt nie przeszkadzał w spotkaniu.

A po rozmowie… Koniecznie poinformuj kandydata, kiedy otrzyma informację zwrotną. Podkreśl, że odezwiesz się w każdym przypadku, również jeśli decyzja będzie odmowna.

Pamiętaj, że kluczem będzie przygotowanie i partnerskie podejście do rozmowy. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale z każdym kolejnym pójdzie ci coraz lepiej. Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...