Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową?

Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
rozwiń więcej
Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową? /Fot. Fotolia / Fotolia
Wrzesień jest bardzo dobrym miesiącem, aby pomyśleć o zmianie pracy lub o rozpoczęciu zupełnie nowej kariery. Wiele firm właśnie w tym czasie rekrutuje a rynek pracy, oferuje więcej nowych i ciekawych ofert. Co możesz zrobić, aby zmienić pracę lub obrać całkowicie, nową ścieżkę kariery? Poniżej znajdziesz 5 kroków, które pomogą Ci we wprowadzeniu korzystnych zmiany w życiu zawodowym.

Dominika Miernik, Psycholog biznesu, Coach rozwoju osobistego

Autopromocja

Odkryj swoje możliwości

Zadaj sobie następujące pytania: Co chcesz robić? Jakiego rodzaju pracy szukasz? Chcesz dostać awans w obecnej pracy lub znaleźć nową pracę? Jakie są twoje pasje? Ważne jest, aby najpierw odkryć swoje podstawowe zainteresowania oraz pasje. Potem wybadaj „twój rynek”, przeglądaj strony internetowe firm, gdzie chcesz pracować, pomyśl o twoich wzorcach lub ludziach, których podziwiasz oraz zastanów się, co jest twoją wymarzoną pracą. Ustaw sobie realistyczny termin: Kiedy chcesz być na twoim „wymarzonym” stanowisku pracy?

Praca w małej firmie czy w korporacji – gdzie lepiej zacząć?

Oceń swoją obecną sytuację

Przemyśl czy jest coś, co możesz poprawić, nad czymś popracować, aby otrzymać pracę, jaką chcesz? Jeśli tak, co to jest? Co można zrobić? Rozpocząć kurs rozwoju osobistego, poprawić swoje umiejętności w zakresie zarządzania czasem, rozwinąć umiejętności przywódcze, nauczyć się nowego języka obcego...? Możesz rozwinąć nowe kompetencje poprzez pracę wolontaryjną (np. raz w tygodniu) lub zapisać się na kurs wieczorowy, co pozwoli Ci na zatrzymanie obecnej pracy i podejmowanie małych kroków, które stopniowo przybliżą Cię do zmiany w życiu zawodowym.

Pomyśl o twoich opcjach

Co można zrobić, aby znaleźć pracę, którą chcesz? Jak możesz udoskonalić twoje CV, by otrzymywać liczne zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne? Gdzie można znaleźć ten rodzaj pracy i jak wygląda proces aplikacyjny? Co można zrobić, aby ubiegać się o dane stanowisko? Zarejestruj się w agencji pośrednictwa pracy, aplikuj bezpośrednio na stronie internetowej firmy. Sprawdź twoje kontakty, kogo znasz, kto może Ci pomóc w szukaniu nowej pracy? Dołącz do grup networkingowych lub załóż profesjonalny profil na LinkedIn. W dzisiejszych czasach kryzysu ekonomicznego zmiana pracy może wydawać się zbyt dużym ryzykiem, jednakże, jeśli jesteś niezadowolony/a ze swojej obecnej pozycji, wybadanie rynku pracy i ocenienie własnych możliwości z pewnością przyniesie Ci korzyści w niedalekiej przyszłości.

Jak częsta zmiana pracy wpływa na wizerunek pracownika?

Przygotuj plan działania

Szukanie nowej pracy jest pracą samą w sobie, ale przygotowanie dobrego planu działania może Ci to ułatwić. Kiedy możesz poświęcić czas na poszukiwanie nowej pracy? Będzie to rano, czy wieczorem? Jeśli pracujesz w tej chwili, jak możesz zaplanować twój czas? Ile godzin chcesz spędzić na poszukiwaniu pracy? Napisz swój plan działania i codziennie sprawdzaj twoje postępy. Pomyśl o tym, co w przeszłości okazało się dla Ciebie sukcesem, a jeżeli utkniesz w twoich poszukiwaniach, poradź się innych.

Zmotywuj się do działania

Szukanie nowej pracy wymaga znacznej inwestycji czasu i rzadko się zdarza, że znajdujemy pracę w przeciągu kilku dni, tygodni lub nawet miesięcy. W międzyczasie można stracić motywację, energię i również poczucie własnej wartości. Bądź swoją własną cheerleaderką lub własnym cheerleaderem! Wspieraj się i motywuj! Świętuj wszystkie twoje, nawet drobne sukcesy np. zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i wierzą w Ciebie.

Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...