Jak Polacy radzą sobie na home office?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
rozwiń więcej
Jak Polacy radzą sobie na home office? Czy praca zdalna zostanie na dłużej? / fot. Shutterstock / shutterstock
Pandemia koronawirusa spowodowała zmianę modelu pracy wielu przedsiębiorstw. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie swoich pracowników, firmy decydowały się na wprowadzenie pracy zdalnej. Rozwiązanie takie zostało tymczasowo uregulowane w przepisach specustawy tzw. tarczy antykryzysowej. W tym okresie praca zdalna zyskała zwolenników, zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i zatrudnionych. Jest wielce prawdopodobne, że będzie ono dalej stosowane na rynku. Żeby tak się stało, konieczne są jednak zmiany w kodeksie pracy, które szczegółowo uregulują kwestię home office.

Polscy pracownicy dobrze poradzili sobie z pracą w domu

Wyniki badania przeprowadzonego przez Gumtree.pl we współpracy z Randstad wskazują, że po wybuchu pandemii, 76% pracowników umysłowych otrzymało możliwość tzw. home office. Miejscem, z którego najczęściej wykonywano zadania służbowe jest dom. Większość Polaków, bo 69%, oceniła, że praca zdalna jest łatwa lub bardzo łatwa do zorganizowania.

Autopromocja

Wśród zalet pracy zdalnej wymienia się elastyczne godziny pracy, oszczędności związane z brakiem konieczności dojazdu do biura, możliwość wykonywania zadań z dowolnego miejsca i spędzenia większej ilości czasu z bliskimi oraz brak dress code. Jeśli chodzi o minusy, to polskim pracownikom najbardziej doskwiera ograniczony kontakt ze współpracownikami oraz duża liczba rozpraszających bodźców.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Home office ma szansę stać się nowym modelem pracy biurowej

Jak pokazały doświadczenia ostatnich kilku miesięcy, praca zdalna może być efektywnym narzędziem organizacji pracy. Zgodnie z analizą Gumtree.pl i Randstad, 89% Polaków zakłada, że praca zdalna będzie zyskiwać na znaczeniu, a 52% jest przekonanych, że po zniesieniu wszystkich obostrzeń będzie mogło wykonywać część obowiązków z domu. Na całkowite przejście na zdalną formę pracy liczy co piąty pracownik. 

Tak samo pracodawców dostrzega, że praca zdalna to na dłuższą metę więcej korzyści niż wyzwań, nie tylko w związku ze zwiększeniem bezpieczeństwa w momentach tak trudnych. W efekcie może się okazać, że niektóre przedsiębiorstwa zostaną przy tego typu zmianowym systemie, dzieląc pracę w firmie na część zdalną i stacjonarną.

Zasady pracy zdalnej powinny zostać uszczegółowione w kodeksie pracy

Możliwość pracy zdalnej w związku z pandemią, to rozwiązanie tymczasowe, którego okres obowiązywania kończy się 4 września 2020 r. Zapisy wynikające kodeksu pracy są natomiast zbyt wąskie, aby można było zastosować je w każdej sytuacji. Dlatego organizacje zrzeszające pracodawców, w tym Polskie Forum HR, apelują o wprowadzenie stałych rozwiązań w zakresie pracy zdalnej.

Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów, większość elementów dotyczących home office powinna być przedmiotem indywidualnych ustaleń między pracownikiem a pracodawcą. Dotyczy to przede wszystkim częstotliwości, miejsca wykonywania, bezpieczeństwa danych, czy ewentualnych kosztów ponoszonych przez pracowników. Innym, nie mniej ważnym, elementem, który wymaga regulacji jest też obszar bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z tym, że pracodawca nie ma pełnej kontroli nad warunkami panującymi w miejscu pracy, nie ma możliwości zastosowania przepisów BHP.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...