Pierwszy dzień w pracy

Sylwia Rudek
rozwiń więcej
Pierwszy dzień w pracy. /Fot. Fotolia / Fotolia
Pierwszy dzień w firmie nowego pracownika to duże wyzwanie zarówno dla samego pracownika jak i dla pracodawcy. Coraz więcej przedsiębiorstw rozumie istotę właściwego wprowadzania nowego pracownika do firmy i korzysta z tzw. programów onboardingowych.

Co to jest onboarding?

Onboarding to proces wdrożenia nowych pracowników w działalność firmy, zapoznanie ze strukturą organizacyjną, budynkiem i innymi pracownikami. Ważne jest, aby proces adaptacji nowego pracownika przebiegł sprawnie, gdyż dopiero wówczas możliwe będzie przejście do wykonywania obowiązków. Nie można jednak zrobić tego pobieżnie, ponieważ to w jaki sposób pracownik zapamięta swój pierwszy dzień, czy pierwsze dni w pracy, może rzutować na sposób, w jaki będzie on postrzegał firmę i jak będzie dla niej pracował. Niezwykle ważne jest świadome wdrażanie nowych pracowników w ich obowiązki. Musi być ono kompleksowe, a przy tym należy pamiętać, aby nie przytłoczyć pracownik nadmiarem informacji już w pierwszym dniu.

Autopromocja

Jak zwiększyć poziom energii u pracownika i uchronić go przed pracoholizmem?

Dawkowanie informacji

Nie można od razu mówić o wszystkim. Najlepiej podzielić wdrożenie pracownika na etapy. Oczywiste jest przecież, że w ciągu jednego dnia, nie zapamięta wszystkich informacji, od struktury zaczynając, a na imionach współpracowników kończąc. Nowy pracownik przeważnie jest zestresowany, dlatego odpowiedzialna firma powinna w miarę możliwości nie niepokoić go bardziej. Dobrym rozwiązaniem jest też poinformowanie pozostałych pracowników o tym, że w firmie pojawi się nowa osoba (np. w biuletynie wewnętrznym). Można rozesłać informacje o tym, czym osoba ta zajmowała się wcześniej, jakie stanowisko zajmie oraz kilka słów o jej  zainteresowaniach. Pracownicy będą mieli czas na poznanie przyszłego współpracownika, zanim jeszcze zostanie im przedstawiony, a dzięki informacjom dodatkowym przełamana zostanie bariera i rozmowa nie będzie ograniczać się wyłącznie do pracy. Nowy pracownik nie będzie anonimowy, a to z pewnością zwiększy jego zaangażowanie.

Osoba, która zadba o nowego pracownika

Popularne jest wyznaczanie jednej osoby, która w czasie adaptacji zatroszczy się o nowego pracownika. Nie wolno zostawić go w tym czasie samego. Opiekunem może być bezpośredni przełożony lub inny pracownik z działu, do którego dołącza nowy pracownik. „Starzy pracownicy”, to nieformalni liderzy opinii, osoby, które znają wszystkich i bez skrępowania poruszają się po firmie. W towarzystwie osoby na podobnym stanowisku, nowy pracownik poczuje się swobodniej. Przy wdrażaniu może także uczestniczyć znana już pracownikowi z procesu rekrutacji osoba z HR.

Nowoczesne narzędzia badania well-being pracowników

Etapy adaptacji

Każda firma proces wdrażania pracowników prowadzi według własnych ustaleń. Elementy stałe to oprowadzenie po budynku, cykl szkoleń, spotkania  z różnymi pracownikami, zapoznanie ze strukturą organizacji. Wiele firm korzysta ze specjalnie przygotowanych podręczników, czy segregatorów, gromadzących najważniejsze informacje o firmie. Stanowią one kompendium wiedzy, gromadzą informacje o podstawowych sprawach jak np. zasady rezerwacji sal konferencyjnych i sprzętu multimedialnego. Niektóre działy wykorzystują prezentacje lub interaktywne platformy e-learningowe, które ułatwiają przyswojenie dużego materiału.

Forum Kadry

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...