Najbardziej depresyjny dzień roku 2022

Blue Monday 2022 to najbardziej depresyjny dzień roku - 17 stycznia 2022 / shutterstock
Najbardziej depresyjny dzień roku 2022 r. to tzw. Blue Monday. Kiedy wypada? Jak pracodawca może wpływać na poprawę samopoczucia pracowników?

Blue Monday 2022

Już w poniedziałek [red. 17 stycznia 2022 roku] wypada najbardziej depresyjny dzień w roku. W tym dniu możemy odczuwać znaczny spadek sił zwłaszcza w pracy. Krótki dzień, niskie nasłonecznienie oraz pierwsze niezrealizowane postanowienia noworoczne mogą odbić się na efektywności w pracy. Pracodawcy powinni wesprzeć pracownika i dostarczyć energii do działania.

Autopromocja

Najbardziej depresyjny dzień roku 2022

Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku, za który uznawany jest zawsze trzeci poniedziałek stycznia. W 2022 roku wypada 17 stycznia.

Co wpływa na złe samopoczucie pracowników?

Pandemia i przeniesienie pracy z biura do domu sprawiło, że pracownikom zaczęło brakować wielu elementów z codziennej, biurowej pracy takich jak bezpośrednie kontakty ze współpracownikami – 85%, spotkania przy kawie – 78% czy po prostu atmosfery biura – 68% - jak wynika z badania Dailyfruits. Brak bezpośredniego kontaktu pracowników utrudnia budowanie atmosfery i integrację zespołów, a także wpływa negatywnie na ich samopoczucie, a to może odbić się na jakości pracy zwłaszcza w okresie zimowym.

Jak pracodawca może poprawić samopoczucie pracowników?

Realizowane przez pracodawców działania na rzecz pracowników, powinny uwzględniać największe i bieżące potrzeby, również obecnie w zakresie samopoczucia. Gorsza koncentracja i kondycja psychiczna pracowników wynika również ze zmęczenia formą pracy zdalnej. Najczęściej respondenci wskazali, że największym wsparciem byłoby przeniesienie wybranych benefitów z przestrzeni biurowej do domu – 47% odpowiedzi, stworzenie ergonomicznego miejsca pracy – 23% wskazań, bezpłatne spotkania ze specjalistami np. dietetykiem czy psychologiem – 19% odpowiedzi, szerszy pakiet opieki medycznej – 10% wskazań. 

- Z perspektywy ostatniego roku obserwujemy, że coraz więcej pracodawców zauważa potrzebę budowania więzi z pracownikami na odległość. Próbuje zaskoczyć ich pozytywnie, decydując się na różne akcje, np. wysłanie pracownikom na home office paczek z owocami, warzywami i innymi zdrowymi produktami, odpowiadając jednocześnie na ich potrzeby i obawy. Zestawy wysyłane do pracowników coraz częściej zawierają środki ochrony osobistej czy produkty stymulujące odporność takie jak imbir, sok malinowy, cytrusy czy czosnek. To zwiększa poczucie bezpieczeństwa i związuje pracowników z pracodawcą, który pokazuje takimi działaniami, ze pracownik jest dla niego ważny. Szukając nowych propozycji na integrację pracowników, firmy coraz częściej decydują się na organizację nietypowych wydarzeń firmowych jak np. live cooking online czy śniadania online, co popularyzuje zdrowe gotowanie w domach a forma eventu i wspólnego spędzania czasu po pracy lub innego niż rutynowego rozpoczęcia dnia, skutecznie budują relacje i redukują poziom stresu. To świetna reakcja na bieżące potrzeby pracowników w obszarze integracji i emocjonalnego wsparcia. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Samopoczucie pracowników a efektywność pracy

Pracodawcy, którzy potrafią dopasować się do zmieniających się warunków i potrzeb swoich pracowników, wiedzą że obecnie zadbanie o ich samopoczucie i energię do pracy to kluczowe zadania. Kluczowym sposobem na utrzymanie efektywności zawodowej i zaangażowania pracowników jest dostosowanie się do ich potrzeb. Organizacje, które będą starać się wspierać realnie osoby w pracy zdalnej, oferując wartościowe benefity, korzystnie wpływające na dobrostan psychiczny i fizyczny pracowników, zyskają nie tylko biznesowo, ale także wizerunkowo.

Źródło: Dailyfruits

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...