Pięć kroków w bezstresowy nowy rok

Integra Consulting Poland
rozwiń więcej
Pięć kroków w bezstresowy nowy rok
Przed końcem roku chciałbyś zrobić jeszcze tak wiele, a dni pozostało tak mało? Zatrzymaj się na chwilę, ustal, co jest najważniejsze, a potem zadbaj o to, żeby w nowy rok wejść z większym spokojem, a zarazem zapałem do pracy. Jak to zrobić?
  1. Zamknij lub zapomnij

Choć liczba zadań do wykonania przed końcem grudnia może cię przytłaczać, nie załamuj się, tylko przygotuj ich zestawienie i pomyśl, które z nich są najistotniejsze. W pierwszej kolejności zajmij się tematami najważniejszymi i najpilniejszymi. Postaraj się jednak znaleźć czas także na te kwestie, które od dłuższego czasu odkładasz na później – może to być stworzenie listy kontaktów czy zapisanie się na kurs językowy.

Autopromocja

Każde zadanie oceńmy indywidualnie – jeśli dojdziemy do wniosku, że nie jest ono ani ważne, ani pilne, może okazać się, że jednak wcale nie musi zostać wykonane – nie bójmy się wówczas jego wykreślenia z listy działań. Pozostałe w miarę możliwości starajmy się jak najszybciej doprowadzić do końca, ułatwi nam to swobodniejsze planowanie przyszłych miesięcy – mówi Grzegorz Mielewski trener biznesu z firmy szkoleniowo-doradczej Integra Consulting Poland. 

  1. Planuj nie tylko rozwój

Poza zakończeniem tematów z przeszłości pomyśl też o przyszłości. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Dla niektórych wkraczanie w nowy rok to czas postanowień – chcą zacząć biegać, zdrowiej się odżywiać, wcześniej wstawać, uczyć się nowego języka obcego, chodzić na lekcje tańca itp.

Choć ambitne cele motywują do działania, wystrzegajmy się stawiania sobie zbyt wielu na raz. Próba wprowadzenia kilku zmian jednocześnie może sprawić, że szybko się zniechęcimy, czasem wręcz wypalimy i ostatecznie nie zrealizujemy żadnego z założeń. Zastanówmy się więc, co jest dla nas najważniejsze. Planując kolejny rok nie skupiajmy się jedynie na celach zawodowych, uwzględnijmy też czas na relaks i regenerację sił, co nie tylko będzie przyjemnością, ale i pozwoli nam działać jeszcze efektywniej – mówi Grzegorz Mielewski z Integra Consulting Poland.

  1. Ćwicz zarządzanie sobą w czasie

Kiedy już ustalisz, co chciałbyś osiągnąć w przyszłym roku, zadbaj o to, by rzeczywiście tak się stało. Często popełnianym błędem jest poprzestanie na ogólnym sformułowaniu celu bez przemyślenia drogi do jego realizacji. Tak ważne jest dlatego uwzględnienie w codziennych harmonogramach czynności, które przybliżą cię do jego spełnienia. Przygotowując listę zadań na dany dzień nie ograniczaj się więc jedynie do najpilniejszych kwestii.

Miejmy też świadomość tego, że pułapką jest myślenie o tym, że zarządzamy czasem. Jego upływ jest poza naszym wpływem. Sami decydujemy jednak o tym, jak go wykorzystamy, możemy więc jedynie zarządzać sobą w czasie. Odpowiednie planowanie nie tylko porządkuje i usprawnia pracę, ale też pomaga znaleźć chwile na tematy związane z długofalowym rozwojem oraz inne aktywności, jak chociażby aktywny wypoczynek – podpowiada Grzegorz Mielewski z Integra Consulting Poland.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polecamy: Kalendarz 2019

  1. Narzekanie przekuj w działanie

Istnieją także działania, które z kolei czas marnują – jednym z nich może być narzekanie. To „przypadłość” przypisywana często stereotypowo Polakom. Jeśli jesteś wśród tych, którym różne kwestie nie odpowiadają i często oraz chętnie o tym mówisz, w pierwszej kolejności zastanów się, czy to naprawdę ważne sprawy. Jeśli tak, nie zatrzymuj się na narzekaniu, a postaraj się realnie coś zmienić.

Może np. okazać się, że dzięki temu, że jakieś działanie wydawało ci się bardzo żmudne i uciążliwe, zaczniesz korzystać z nowego narzędzia, które znacznie usprawni jego wykonywanie, a tym samym zyskasz czas na inne ważne zadania. Jeśli widzisz, że coś w firmie można zrobić lepiej lub szybciej bez utraty jakości, przedstaw swój pomysł przełożonemu. Konstruktywne spostrzeżenia mogą być początkiem usprawniania pewnych procesów, za co szef będzie ci wdzięczny. 

  1. Zrób przestrzeń na…

Na usprawnienie działań wpływ może mieć także… porządek. Gdy w nowym roku wrócisz do biura i zastaniesz posprzątane biurko oraz posegregowane dokumenty, łatwiej będzie ci skupić się na zadaniach. Przed końcem roku spróbuj więc znaleźć czas na to, by przejrzeć notatki, dokumenty, prasę czy zebrane materiały promocyjne – być może spora ich część jest już dawno nieaktualna. Rzeczy niepotrzebnych po prostu się pozbądź, resztę uporządkuj. O takiej selekcji warto pomyśleć również w domu – wbrew pozorom to też może mieć wpływ na twoją aktywność zawodową. Na przykład pozbycie się ubrań, których już od dawna nie nosisz, a pozostałych uporządkowanie pomoże ci rano szybciej wybrać strój i lepiej się zorganizować. Zadbaj też o to, aby każda rzecz w domu miała swoje miejsce, dzięki czemu oszczędzisz sobie stresu (szczególnie porannego) związanego z wiecznymi poszukiwaniami kluczy czy telefonu tuż przed wyjściem z mieszkania. Spokojniejszy poranek pozwoli ci rozpocząć pracę bez niepotrzebnego napięcia.

Koniec roku warto wykorzystać na podsumowanie naszych dotychczasowych realizacji, wyciąganie wniosków, weryfikację priorytetów, a także ich ustalanie na kolejnych dwanaście miesięcy. Pamiętajmy, że poza czasem na pracę i rozwój potrzebujemy też krótszych lub dłuższych chwil na regenerację, dzięki której do nowych działań podchodzimy z większą otwartością i zapałem. Również zamknięcie jeszcze przed końcem grudnia tematów, które od dawna odkładaliśmy na później oraz wyrobienie sobie nawyku planowania pomoże nam wejść w nowy rok nie tylko z większą energią do pracy, ale równocześnie z większym spokojem – podsumowuje Grzegorz Mielewski z Integra Consulting Poland.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...