Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
rozwiń więcej
Czy warto w 2020 r. ubiegać się o podwyżkę? / fot. Shutterstock / www.shutterstock.com
Koronawirus wiele zmienił. Część pracowników liczących na podwyżkę w 2020 r. otrzymała obniżkę wynagrodzenia. Czy warto jeszcze w tym roku ubiegać się o podwyżkę?

Bez podwyżek wynagrodzeń w 2020 r.

Raport Instytutu Badawczego Randstad „Plany Pracodawców” opublikowany na początku czerwca br. jasno wskazuje, że w najbliższym czasie przedsiębiorstwa nie planują podwyżek. Jedynie 8% organizacji planuje podnieść zatrudnionym wynagrodzenia. Jest to silnie skorelowane z prognozami firm dotyczącymi spodziewanej recesji gospodarczej. Nadchodzący okres prawdopodobnie nie będzie więc najlepszym momentem na rozmowę o zwiększeniu zarobków z przełożonym.

Autopromocja

Pobierz bezpłatny ebook „WYNAGRODZENIA W CZASIE KRYZYSU”

Nadchodzące spowolnienie gospodarcze

Z raportu Randstad wynika, że 59% pracodawców w ciągu najbliższych 6 miesięcy spodziewa się w Polsce recesji. To o 35 p.p. więcej niż notowano pod koniec zeszłego roku. Największymi pesymistami są przedsiębiorcy z północy Polski oraz miast powyżej 200 tys. mieszańców. Na wzrost gospodarczy liczy jedynie 4% firm, tj. spadek o 11 p.p. względem końcówki zeszłego roku. Najczęściej są to firmy z sektora SSC/BPO.

Na nadchodzące spowolnienie gospodarcze wskazywał też publikowany przez GUS wskaźnik ogólny klimatu, który pogarszał się od jesieni 2018 r. W momencie, w którym na coraz mniej optymistyczne nastroje nałożył się jeszcze szok związany z zamrożeniem funkcjonowania całych sektorów, z negatywnymi prognozami spotykamy się nawet częściej niż po kryzysie finansowym z 2007 roku.

Tylko 8% firm planuje podwyżki

Biorąc pod uwagę pesymistyczne nastroje związane z rozwojem gospodarczym, 72% przedsiębiorstw planuje utrzymanie pensji na obecnym poziomie. 14% wskazało na możliwą redukcję wynagrodzeń, a 8% planuje dać zatrudnionym podwyżki. W tej ostatniej kwestii jest to o 40 p.p. mniej niż w grudniu 2019 roku.

Podniesienia pensji najczęściej spodziewać się mogą mieszańcy zachodniej Polski, miast powyżej 200 tys. mieszkańców oraz zatrudnieni w branży SSC/BPO. Jeśli natomiast chodzi o redukcję wynagrodzeń, to największe zmiany spodziewane są na północy Polski oraz w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców.

Przygotowanie do rozmowy o podwyżce

Przed planowaną rozmową na temat wyższego wynagrodzenia z przełożonym warto przeanalizować aktualną sytuację na rynku pracy oraz gospodarczą w kraju. Powyższe dane wskazują, że najbliższy okres może nie być najlepszym momentem na podjęcie takich kroków.

Ci, którzy jednak chcieliby porozmawiać o podniesieniu swojego wynagrodzenia, niezależnie czy teraz, czy w innym okresie powinni się do tego odpowiednio przygotować - podsumować ostatnie miesiące pracy pod kątem realizowania obowiązków, sukcesów, ale i porażek. Warto także przypomnieć sobie sytuacje, w których wykraczaliśmy poza nasze podstawowe zadania. Powinniśmy być przygotowani także na pytanie o to w jakiej wysokości podwyżki oczekujemy.

"Idąc do przełożonego, zadbajmy także o warunki do spokojnej rozmowy, tak aby nic jej nie zakłócało. W trakcie używajmy wcześniej przygotowanych racji i dokładnie uargumentujmy dlaczego według nas zasługujemy na podwyżkę" - mówi Marta Lisowska, talent acquisition & development specialist w Randstad Polska.

Należy się jednak przygotować, że prośba o podwyżkę, nawet podparta mocnymi argumentami, w najbliższym czasie spotka się z odmową. Warto wtedy umówić się na konkretny termin powrotu do rozmowy.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...