Dress code na upalne dni

LSJ HR Group
rozwiń więcej
Paweł Drąg
rozwiń więcej
Dress code na upalne dni/ Fot. Fotolia
Wizerunek to podstawowe kryterium, pod wpływem którego nasza powierzchowność jest oceniana. Większość z nas należy do wzrokowców, dlatego też tak ważne jest pierwsze wrażenie i szeroko rozumiana sfera wizualna, która może pomóc wykreować  obraz w dogodny dla zewnętrznej oceny sposób. Owszem, upał nie stwarza najbardziej sprzyjających warunków do chodzenia w garniturze czy garsonce, dlatego też warto znać kilka prostych zasad, które ułatwią poruszanie się w gąszczu letniego dress code.

Kategorycznie nie

Wbrew pozorom letni dress code nie różni się znacząco od tego, który jest stosowany w pozostałą część roku. Kobiety nie powinny odkrywać ramion, brzucha oraz biustu, a także nosić nazbyt krótkich spódnic, sukienek i spodni. Nieodpowiednie są prześwitujące materiały oraz te bogato zdobione i świecące. Mężczyzna w krótkich spodniach nie wygląda profesjonalnie, nieważne jak wysoka panuje temperatura. W miejscach mocno oficjalnych nie akceptuje się koszuli z krótkim rękawem czy braku krawata pod szyją. Podstawy zostają niezmienne, ale można podejść do nich trochę w inny sposób i ułatwić sobie funkcjonowanie w najwyższych temperaturach.

Autopromocja

Materiałowa zmiana

Upał za oknem puszcza do nas oko, namawiając do noszenia minimalnej ilości odzieży, jednak ta opcja nigdy nie jest odpowiednia do pracy. Nasze profesjonalne podejście nierozerwalnie łączy się również z naszym strojem. Nie trzeba diametralnie zmieniać stylu czy zestawów ubrań w związku z latem, ale wskazane jest zdecydować się na inne tkaniny. Warto postawić na lekki, zwiewny materiał. Panie mogą przygotować do pracy delikatne sukienki oraz spódnice, których długość powinna oscylować między kolanami, a kostkami stóp. Dobrze sprawdzą się te z jedwabiu, a także bawełny. Panowie mogą postawić na rzeczy lniane, zarówno w kwestii wyboru spodni, jak i koszul. Jest to materiał, który łatwo się gniecie, ale przepuszcza powietrze i jest wygodny. Nieprzepuszczające powietrza marynarki powinny zostać przesunięte na tył szafy.

Pokolorowane lato

Wybór koloru ubrań do pracy w letnie dni jest największym szaleństwem, na które można sobie pozwolić. Właśnie podczas szkolnych wakacji pracownikom wolno pozwolić sobie na trochę więcej i przywdziewać odważniejsze barwy. Wiadomo jednak, że najlepiej sprawdzą się jasne i pastelowe kolory, które dodadzą do wizerunku powiew świeżości. Jasne tkaniny muszą być zadbane i zawsze czyste. Podobnie jak w przypadku czarnych rzeczy, nie mogą wyglądać na stare i sprane. Biała koszula z żółtymi plamami, które uporczywie nie chcą zejść, nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Trzeba pamiętać, że ubrania też mają swój termin ważności. Przed zestawieniem ze sobą konkretnych części ubioru warto spojrzeć na paletę barw i sprawdzić czy można je ze sobą łączyć. Bez względu na porę roku kontrastujące barwy są niewłaściwe.

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Od stóp

Nieśmiałe osoby często patrzą na stopy podczas rozmowy i zgodnie z tym kierunkiem warto spojrzeć w dół i zastanowić się czy dane obuwie jest odpowiednie do pracy. Latem chętnie sięgamy po klapki i sandały, ale są to buty, na które można sobie pozwolić jedynie w prywatnym czasie. Biuro to nie plaża, dlatego pięty oraz palce u stóp winny być zakryte. Na upalne dni dobrze sprawdzą się baleriny i czółenka dla kobiet oraz mokasyny dla mężczyzn. Trzeba zadbać o komfort swoich stóp, a lekkie i wygodne buty są tego podstawą.

Do głów

Dress code to nie tylko właściwy dobór ubrań, ale także cała gama dodatków. Czapki z daszkiem są dobre na drogę, ale trzeba je ściągać, wchodząc do pracy. Nieprofesjonalnie wyglądają okulary przeciwsłoneczne noszone na czubku głowy. To jeden z tych gadżetów, który należy zostawić w torbie czy samochodzie. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało kontrowersyjnie, to osoby, które mają długie włosy, latem powinny je znacznie częściej upinać niż w inne pory roku – nawet dla własnej wygody i komfortu. W niektórych miejscach pracy jest to niepisana zasada na cały rok, ale latem powinna być ściśle przestrzegana. Rozpuszczone włosy bywają niechlujne, ale większym problemem jest dodatkowe ciepło i zwiększona potliwość na szyi i skórze głowy.

Gotowi na letnie, garderobiane wyzwania? Powodzenia!

Paweł Drąg

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...