Czy pracownik może odmówić wyznaczenia go na osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy w zakładzie

Ewa Łukasik
rozwiń więcej
DGP
Chcemy wyznaczyć w zakładzie pracownika do udzielania pierwszej pomocy. Pracownik, któremu zaproponowaliśmy tę funkcję, nie wyraził na to zgody. Tłumaczył się tym, że wychowuje dziecko w wieku do 4 lat i nie chce mieć dodatkowych obowiązków. Czy pracownik może odmówić bycia odpowiedzialnym za udzielanie pierwszej pomocy? Czy powód podany przez pracownika jest wystarczający? Zależy nam na tym, aby ten pracownik był odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy, ponieważ ma ukończony w tym zakresie odpowiedni kurs.

RADA

Autopromocja

Pracownik, który zostanie przez pracodawcę wyznaczony na osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy w zakładzie, nie może odmówić sprawowania tej funkcji.

UZASADNIENIE

Zmiana Kodeksu pracy, która weszła w życie 18 stycznia 2009 r., wprowadziła dodatkowe obowiązki dla pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W ich wyniku pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie (art. 2091 § 1 pkt 2 lit. a Kodeksu pracy).

Nowe uregulowania dotyczą każdego pracodawcy, bez względu na liczbę osób zatrudnionych w zakładzie pracy. O liczbie pracowników przeszkolonych i wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, a także o ich wyposażeniu decyduje pracodawca, biorąc pod uwagę stan zatrudnienia oraz rodzaj i poziom występujących w zakładzie zagrożeń.

WAŻNE!

Wyznaczenie pracownika jest czynnością jednostronną pracodawcy i nie wymaga zgody pracownika.

Sprawowanie przez pracownika opieki nad dzieckiem w wieku do 4 lat nie może być podstawą do odmowy, gdy pracodawca wyznaczy go na osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy. Pracownika opiekującego się dzieckiem w wieku do 4 lat nie wolno bez jego zgody jedynie zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 2 Kodeksu pracy).

Tylko w wyjątkowych sytuacjach pracownik mógłby odmówić wyznaczenia go na osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy, powołując się na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego (art. 8 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik w przeszłości był świadkiem tragicznego wypadku. Przeżycia z tym związane sprawiają, że widok krwi lub innych obrażeń ciała powoduje u niego panikę i niemożność racjonalnego działania. W takim przypadku pracodawca nie może zmusić pracownika do tego, aby był odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy w zakładzie pracy.

Osoba, której pracodawca powierzy wykonywanie czynności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej musi mieć status pracownika. Niedopuszczalne jest korzystanie w tym zakresie ze specjalistów zewnętrznych czy osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia. Osoba wyznaczona przez pracodawcę musi mieć zapewnione odpowiednie szkolenie. Koszt tego szkolenia ponosi pracodawca.

Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują, w jakiej formie pracodawca powinien wyznaczyć pracownika do udzielania pierwszej pomocy. Może to być więc dowolna forma przyjęta u danego pracodawcy. Wskazane jest, aby ze względów dowodowych to wyznaczenie nastąpiło w formie pisemnej. Wyznaczenie pracownika do udzielania pierwszej pomocy nie wymaga zmiany zakresu czynności tego pracownika ani dokonania wypowiedzenia zmieniającego.

Przykładowy wzór wyznaczenia pracownika do udzielania pierwszej pomocy:

Pracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy jest zobowiązany do jej udzielania w normalnych godzinach swojej pracy. Pracodawca powinien zapewnić taką liczbę przeszkolonych i wyznaczonych pracowników, aby w zakładzie pracy był stale obecny pracownik odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy (np. w systemie pracy zmianowej czy chociażby na wypadek urlopu wypoczynkowego lub choroby jednego z wyznaczonych pracowników).

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 178 § 2, art. 2091 Kodeksu pracy.
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...