Organizowanie szkoleń przez pracownika służby bhp

Jan Pióro
rozwiń więcej
Jestem zatrudniony na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy pracodawca może polecić mi organizowanie i opracowywanie programów szkoleń okresowych pracowników? Czy mając ukończone studia podyplomowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jestem uprawniony do prowadzenia szkoleń wstępnych oraz szkoleń okresowych u macierzystego pracodawcy będącego organizatorem szkoleń?

Nie ma przeszkód aby pracownik lub osoba wykonująca w zakładzie zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy mogła prowadzić instruktaż ogólny. Szkolenie to pracownik służby bhp wykonuje w ramach obowiązków służbowych.

Autopromocja

Zakres zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy został szczegółowo określony rozporządzeniem w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Z wyjątkiem pracownika zatrudnionego przy innej pracy, któremu pracodawca nie zobowiązany do powołania służby bhp, powierzył wykonywanie zadań tej służby bhp, a także prowadzenia instruktażu ogólnego, służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

W świetle powyższego obciążanie pracownika służby bhp zadaniami z zakresu:

  • organizowania i obsługi szkoleń w dziedzinie bhp,
  • opracowywania programów szkoleń okresowych,

należałoby uznać jako dokonane z naruszeniem przepisów wymienionego rozporządzenia.

Przepisy nie różnicują kwalifikacji wykładowców/instruktorów ze względu na organizatora szkolenia. Pracodawca analogicznie jak inny organizator szkolenia w dziedzinie BHP powinien zapewnić wykładowców i instruktorów:

  • odpowiednich do realizowanych programów szkolenia, posiadających zasób wiedzy merytorycznej z zakresu prowadzonych zajęć i doświadczenia zawodowego wystarczający dla pełnej realizacji programu szkolenia określonej grupy osób,
  • posiadających przygotowanie dydaktyczne zapewniające, w szczególności prawidłowy proces kształcenia, dobór środków dydaktycznych, zastosowanie odpowiednich metod szkolenia dostosowanych do określonych grup uczestników szkolenia.

Dokonując doboru wykładowców i instruktorów pracodawca powinien brać pod uwagę:

  • konieczność uwzględnienia posiadanego przez poszczególnych wykładowców zasobu wiedzy merytorycznej.

Dokonując doboru należy uwzględnić zróżnicowanie ze względu na osoby lub grupy osób szkolonych np. inne wymagania powinni spełniać wykładowcy na szkoleniu pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, inne na szkoleniu pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, inne na szkoleniu zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych.

  • spełnianie wymogu posiadania przygotowania dydaktycznego.

Od wykładowcy/instruktora wymaga się ukończenia kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia szkolenia w dziedzinie bhp w sposób zapewniający wysoką efektywność szkolenia. Zgodnie z powszechnie akceptowanym poglądem, za wystarczające uznaje się legitymowanie się, co najmniej, ukończonym szkoleniem okresowym w dziedzinie bhp, w którego programie uwzględnione zostały elementy organizacji oraz metodyki przeprowadzania takich szkoleń, potwierdzone świadectwem ukończenia szkolenia.

Nie ma przeszkód aby pracownik lub osoba wykonująca w zakładzie zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy mogła:

  • prowadzić instruktaż ogólny. Szkolenie to pracownik służby bhp wykonuje w ramach obowiązków służbowych;
  • być jednym z wykładowców/instruktorów w ramach okresowego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy organizowanego przez pracodawcę lub wyspecjalizowaną jednostkę zewnętrzną uprawnioną do prowadzenia działalności szkoleniowej, w zakresie w jakim spełnia warunek, posiadania zasobu wiedzy, doświadczenia zawodowego i przygotowania dydaktycznego;

Zlecone pracownikowi służby bhp szkolenia powinny być przeprowadzane w czasie dla niego wolnym od pracy (np. po normalnych godzinach pracy, w czasie urlopu) na podstawie zawieranej każdorazowo umowy cywilnoprawnej.

WAŻNE!

Pracownik lub osoba wykonująca w zakładzie zadania służby BHP nie powinna być obciążana prowadzeniem szkoleń stanowiskowych.

Podstawa prawna:

  • art. 2373 Kodeksu pracy
  • § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.),
  • § 4, 5, 7 rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...