Nie zapominaj o szkoleniach BHP

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
rozwiń więcej
Szkolenia BHP dzielimy na wstępne i okresowe./ Fot. Fotolia
Kolejnym ważnym zagadnieniem, z którym spotkasz się pracując w kadrach są szkolenia bhp. Za organizację tych szkoleń w odpowiednim terminie odpowiada pracodawca. W praktyce jednak to służby kadrowe na bieżąco współpracują ze służbami bhp w tym zakresie, tj. pilnowania terminów szkoleń, organizowania szkoleń itp.

Bez aktualnego szkolenia bhp pracownik nie może być dopuszczony do wykonywania pracy.

Autopromocja

Bardzo istotnym jest zatem, aby kontrolować ten obszar i nie dopuścić do sytuacji, w której pracownik podejmuje pracę bez aktualnego przeszkolenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Szkolenia bhp dzielimy na:

- wstępne (przeprowadzane przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku)

- okresowe (przeprowadzane w określonym czasie od daty zatrudnienia lub podjęcia pracy na danym stanowisku)

Szkolenie wstępne

Każdy pracownik przed dopuszczeniem go do pracy powinien przejść szkolenie wstępne.

W jednym tylko przypadku nie ma konieczności przeprowadzania takiego szkolenia, a mianowicie jeżeli pracownik zatrudniany jest u danego pracodawcy na tym samym stanowisku, które zajmował bezpośrednio przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę.

Jan B. zatrudniony został 01.02 na stanowisku magazyniera, na okres próbny 3 miesiące. Przed dopuszczeniem go do pracy przeszedł szkolenie wstępne bhp. Po okresie próbnym, który zakończył się 30.04, pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę na czas określony na 12 miesięcy, również na stanowisku magazyniera. Pracownik nie musi przed rozpoczęciem kolejnej umowy ponownie przechodzić szkolenia wstępnego.

Jednakże, gdyby kolejna umowa wiązała się z zatrudnieniem na innym stanowisku, wówczas należałoby przeprowadzić kolejne szkolenie wstępne.

Damian W. zatrudniony został 01.03 na stanowisku magazyniera, na okres próbny 3 miesiące. Przed dopuszczeniem go do pracy przeszedł szkolenie wstępne bhp. Po okresie próbnym, który zakończył się 31.05, pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę na okres próbny na stanowisku operatora maszyn. Pracownik ten powinien przejść dwa szkolenia wstępne przed rozpoczęciem pracy w ramach pierwszej umowy na stanowisku magazyniera i kolejne przed rozpoczęciem pracy w ramach drugiej umowy na stanowisku operatora maszyn.

Szkolenie wstępne dzieli się na instruktaż ogólny i stanowiskowy.

Instruktaż ogólny ma na celu zapewnienie uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi u Twojego pracodawcy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Instruktaż ogólny najczęściej przeprowadza osoba zajmująca się sprawami bhp w Twojej firmie, ale może go również przeprowadzić osoba wykonująca zadania służby bhp lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności do przeprowadzenia takiego szkolenia oraz posiadający aktualne szkolenie bhp.

Instruktaż ogólny przechodzą nowozatrudnieni pracownicy, a także studenci odbywający praktykę studencką i uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu.

Natomiast instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.

Instruktaż ten należy przeprowadzić przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

  1. pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;
  2. pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w punkcie powyżej;
  3. ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

Pracownik, który wykonuje pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub sam pracodawca, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Odbycie instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika. Kartę wpinasz do części B akt osobowych.

Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Pozytywny wynik egzaminu jest podstawą dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Szkolenia okresowe

Szkolenia okresowe mają na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

Szkolenie okresowe odbywają:

  1. osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści;
  2. pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;
  3. pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji;
  4. pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby;
  5. pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych;
  6. pracownicy niewymienieni w pkt 1-5, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownicy administracyjno-biurowi w pewnych sytuacjach nie będą musieli przechodzić szkoleń okresowych. Będzie tak wówczas, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Szkolenie okresowe dla tej grupy będzie jednak konieczne, pomimo spełnienia warunków dotyczących kategorii ryzyka, jeżeli tak wynika z oceny ryzyka zawodowego.

Informacje o tym, jaka grupa pracowników podlega szkoleniom okresowym i z jaką częstotliwością są one wykonywane w Twojej firmie dowiesz się od osoby, która zajmuje się sprawami bhp. Jak już wspomniałam na wstępie, kadrowcy ściśle współpracują w tym obszarze ze specjalistami z zakresu bhp.

Częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego ustala pracodawca ustala z pracownikami lub ich przedstawicielami, uwzględniając rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach. Przy czym pierwsze szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami powinno odbyć się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku związanym z kierowaniem pracownikami, natomiast dla pozostałych pracowników w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na danym stanowisku.

Janina B. została zatrudniona w dniu 01.11.2017 r. na stanowisku sprzedawcy. Z dniem 01.04.2019 r. awansowała na stanowisko kierownika sklepu. Pracownica musi przejść szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami do dnia 31.08.2019 r. tj. w okresie 6 miesięcy od dnia awansu.

Szkolenia okresowego nie będzie musiała przechodzić osoba, która przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu wymaganego szkolenia okresowego u innego pracodawcy lub osoba, która odbyła szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy, ale program tego szkolenia uwzględniał zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku.

Jeżeli będziesz mieć wątpliwości, czy dane zaświadczenie przedłożone przez pracownika o odbyciu szkolenia okresowego można uznać skonsultuj się z osobą, która zajmuje się sprawami bhp w Twojej firmie.

Szkolenia okresowe kończą się egzaminem, przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia. Potwierdzeniem natomiast ukończenia szkolenia przez pracownika jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia.

Odpis (kopię opatrzoną pieczęcią „Za zgodność z przedłożonym dokumentem” i podpisem) zaświadczenia wpinasz do akt osobowych, do części B.

Cykl artykułów dla początkujących kadrowych >>> KADRY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Podstawa prawna:

Polecamy serwis: BHP

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...