Przedświąteczny okres w pracy: Słowa wypowiadane pod wpływem stresu, których żałujemy

W grudniu, kiedy ogarnia nas przedświąteczna gorączka nie brak stresu zarówno w miejscu pracy, jak i domu / shutterstock

Stres u jednych wywołuje wybuch emocji, innych skłania do milczenia. W grudniu, kiedy ogarnia nas przedświąteczna gorączka nie brak stresu zarówno w miejscu pracy, jak i domu. Ankieta przeprowadzona wśród Amerykanów pokazuje, jak ludzie radzą sobie w sytuacjach, gdy nerwy biorą górę.

Wyniki badania nad komunikacją w sytuacjach stresowych, przeprowadzonego przez ekspertów z platformy Preply, ukazują, że aż 87% pracowników wypowiada się impulsywnie podczas stresu, by później żałować swoich słów. Wykazano, że najczęściej żałowane zwroty w miejscu pracy to: „To mnie nie obchodzi”, „To nie jest moje zadanie” oraz „To strata czasu”. 

Autopromocja

 

 

Źródło zewnętrzne

Dla 62% respondentów negatywne postawy współpracowników wpływają negatywnie na ich motywację i satysfakcję zawodową. Niemal 40% osób jednak czuje się zobowiązanych do uczestnictwa w rozmowach krytycznych czy plotkach. Badanie, które objęło blisko 1000 uczestników w październiku 2023 r., daje wgląd w słownictwo używane w stresie i jego wpływ na relacje zawodowe i osobiste.

Stres negatywnie wpływa na język

Niemal wszyscy (93%) uważają, że stres negatywnie wpływa na ich sposób wyrażania się. W wyniku tego padają obraźliwe uwagi, a niepowstrzymane słowa mają poważne konsekwencje. Ponad 40% badanych przyznaje, że ich wypowiedzi w stresie spowodowały nieporozumienia lub konflikty w zespole. 

Problem ten dotyczy częściej mężczyzn, z których blisko połowa (47%) przyznaje, że ich improwizowane słowa wywołały konflikty, w porównaniu z 41% kobiet.

Stres największy w branży przemysłowej

Najbardziej toksycznymi miejscami pracy okazują się firmy z branży przemysłowej i produkcyjnej. Dwie trzecie pracowników tych sektorów twierdzi, że w ich miejscu pracy akceptuje się nieprzyjazny język bez konsekwencji. To tam również najczęściej pojawiają się plotki. Zgodnie z wynikami badania, przedstawiciele pokolenia Z odczuwają największą presję, aby dostosować się do negatywnej atmosfery w pracy.

 

 

Źródło zewnętrzne

Negatywna atmosfera w miejscu pracy przenosi się na życie osobiste Amerykanów, którzy średnio poświęcają 11 minut dziennie na wyrażanie frustracji z pracy. Często prowadzi to do sporów rodzinnych, w których padają słowa, takie jak „To mnie nie obchodzi”, „Nigdy mnie nie słuchasz” czy „Zawsze chodzi tylko o ciebie”. To właśnie te sformułowania respondentów najczęściej żałują.

 

 

Źródło zewnętrzne

Autorzy badania zauważają, że brak skutecznego zarządzania stresem prowadzi do pogorszenia relacji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Dlatego też, uważna komunikacja staje się obecnie nie tylko korzystna, ale wręcz niezbędna.

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.
09 maja 2024

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

3000 zł kary dla pracodawcy za niezatrudnienie kandydata
08 maja 2024

Pracodawcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za niezatrudnienie kandydata do pracy z powodów wymienionych w art. 123 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grzywna za dyskryminację przy nawiązywaniu stosunku pracy wynosi minimum 3000 zł. Na podstawie Kodeksu pracy osoba niezatrudniona może również dochodzić odszkodowania. W jakiej wysokości?

pokaż więcej
Proszę czekać...