Elektroradiolog - kim jest i co robi?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Elektroradiolog - kim jest i co robi? / Nowy zawód medyczny / Fotolia

Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

Uznanie kwalifikacji - elektroradiolog

Aby móc uznać kwalifikacje elektroradiologa, konieczne było:

Autopromocja
  • rozpoczęcie po dniu 30 września 2012 r. studiów w zakresie elektroradiologii i uzyskanie tytułu zawodowego co najmniej licencjata albo inżyniera lub
  • rozpoczęcie przed dniem 1 października 2012 r. studiów na kierunku (specjalności) elektroradiologia i uzyskanie tytułu zawodowego co najmniej licencjata albo inżyniera, lub
  • rozpoczęcie po dniu 31 sierpnia 2019 r. szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej i uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie technik elektroradiolog, lub
  • rozpoczęcie przed dniem 1 września 2019 r. szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego technik elektroradiolog lub technik elektroradiologii lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik elektroradiolog.

Gdzie pracuje elektroradiolog?

Elektroradiolog może znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach, np. w zakładach radioterapii, pracowniach rentgenowskich RTG, oddziałach intensywnego nadzoru kardiologicznego i reanimacji, pracowniach tomografii komputerowej TK, pracowniach elektrofizjologii serca i kontroli rozruszników, pracowniach rezonansu magnetycznego MR i innych pracowniach.

Praca w szkodliwych warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące

Jak podaje CIOP (Centralny Instytut Ochrony Pracy) pracownicy zatrudnieni w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące zostali zaszeregowani do dwóch kategorii: „A” i „B”, ze względu na stopień narażenia (art. 17 Prawa Atomowego), a miejsca pracy podzielono na tereny kontrolowane i tereny nadzorowane. Kategoria A  obejmuje pracowników, którzy mogą być narażeni na dawkę skuteczną przekraczającą 6 mSv (milisiwertów) w ciągu roku lub na dawkę równoważną, przekraczającą trzy dziesiąte wartości dawek granicznych dla soczewek oczu, skóry i kończyn. Kategoria B  obejmuje pracowników, którzy mogą być narażeni na dawkę skuteczną przekraczającą 1 mSv w ciągu roku lub na dawkę równoważną, równą jedną dziesiątą wartości dawek granicznych dla soczewek oczu, skóry i kończyn.

Ochrona radiologiczna to całokształt działań i przedsięwzięć zmierzających do zapobiegania  narażeniu ludzi i środowiska na promieniowanie jonizujące, a w przypadku braku możliwości zapobieżenia takiemu narażeniu, działania zmierzające do ograniczenia szkodliwego wpływu tego promieniowania na zdrowie przyszłych pokoleń (skutki genetyczne). W tym celu  Międzynarodowa Komisja Ochrony Radiologicznej (ICRP) sformułowała zalecenie, które brzmi: „Nie wolno dopuścić żadnej praktyki związanej z ekspozycją, dopóki praktyka ta nie przyniesie dostatecznej korzyści osobom eksponowanym lub społeczeństwu, przewyższając  straty w postaci radiacyjnego uszczerbku na zdrowiu, związanego  z tą  praktyką”. Ochrona przed promieniowaniem jonizującym obejmuje tylko te rodzaje źródeł i te sytuacje, które poddają się regulacji. Nie można ograniczać wpływu promieniowania od takich źródeł jak np. zawartość naturalnych radionuklidów w organizmie człowieka (np. 40K, 226Ra) czy promieniowania kosmicznego.

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) określa takie nowe zawody medyczne jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Jakie czynności wykonuje elektroradiolog?

Do głównych zadań elektroradiologa należą bardzo specjalistyczne czynności, do najważniejszych z nich należą:

  • Przygotowywanie pacjenta do badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii*).
  • Wykonywanie czynności zawodowych zgodnie z zasadami aseptyki, antyseptyki i postępowania z materiałem biologicznym skażonym oraz zapobieganie zakażeniom.
  • Przeprowadzanie wywiadu z pacjentem.
  • Przygotowywanie pacjenta do badań z zakresu rentgenodiagnostyki, do badań i zabiegów z zakresu radiologii naczyniowej, interwencyjnej, hemodynamiki, medycyny nuklearnej i rezonansu magnetycznego, do badania elektromedycznego oraz do radioterapii.
  • Wyjaśnianie pacjentowi sposobu przygotowana do badania lub zabiegu i informowanie pacjenta o ich przebiegu.
  • Dobieranie i stosowanie środków ochrony radiologicznej pacjenta i personelu w rentgenodiagnostyce, radiologii interwencyjnej i w medycynie nuklearnej.
  • Wykonywanie samodzielnie lub w zespole diagnostyczno-terapeutycznym na zlecenie i pod nadzorem lekarza badań diagnostycznych i zabiegów terapeutycznych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, pola magnetycznego, pierwiastków promieniotwórczych oraz badań w diagnostyce elektromedycznej.
  • Wykonywanie badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa).
  • Wykonywanie badania rentgenowskiego i tomografii komputerowej ze środkiem kontrastującym pod nadzorem lekarza.
  • Dobieranie i obsługiwanie aparatury i sprzętu medycznego wykorzystywanego w rentgenodiagnostyce.
  • Wykonywanie badań z zakresu diagnostyki rentgenowskiej zgodnie ze skierowaniem lekarza (badań rentgenowskich, tomografii komputerowej zgodnie ze skierowaniem, standardami i zaleceniami lekarza specjalisty w dziedzinie radiologii lub lekarza kierującego).
  • Przygotowywanie obrazów badań rentgenodiagnostycznych do opisu przez lekarza.
  • Udział w wykonywaniu badań i zabiegów z zakresu diagnostyki obrazowej (rezonansu magnetycznego, radiologii interwencyjnej i hemodynamiki, medycyny nuklearnej).
  • Wykorzystywanie mierników promieniowania jonizującego.
  • Obsługiwanie aparatury medycznej i dobieranie materiałów i sprzętu medycznego wykorzystywanego w radiologii interwencyjnej, medycynie nuklearnej oraz w badaniach z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.
  • Wykonywanie badań i zabiegów z zakresu medycyny nuklearnej zgodnie ze skierowaniem lekarza.
  • Wykonywanie badania lub zabiegu z radioizotopem pod nadzorem lekarza.
  • Udział w realizacji procedur diagnostyczno-terapeutycznych z zakresu radiologii naczyniowej, interwencyjnej, hemodynamiki, zabiegów endowaskularnych, hybrydowych, brachyterapii, dozymetrii, angiografii, hipertermii i badaniu polisomnograficznym, oksygenacji hiperbarycznej i tlenoterapii.
  • Wykonywanie badania metodą rezonansu magnetycznego, dostosowywanie techniki jego wykonania do sytuacji klinicznej pacjenta i zapewnianie technicznej poprawności wykonania badania.
  • Przygotowywanie obrazów wykonanych badań i zabiegów z zakresu radiologii naczyniowej, interwencyjnej, hemodynamiki, medycyny nuklearnej oraz otrzymanych metodą rezonansu magnetycznego do opisu przez lekarza.
  • Wykonywanie badań elektromedycznych (elektrokardiografii, elektroencefalografii, elektromiografii, audiometrii, spirometrii, ultrasonografii, densytometrii ultrasonograficznej).
  • Rozpoznawanie w zapisie badań elektromedycznych patologicznych zmian zagrażających zdrowiu i życiu człowieka.
  • Dobieranie środków do wykonania badania elektromedycznego w zależności od skierowania lekarza i stanu pacjenta.
  • Udział w wykonywaniu badania ultrasonograficznego zgodnie ze skierowaniem lekarza.
  • Wykonywanie radioterapii.
  • Zapewnianie jakości w radiologii naczyniowej, interwencyjnej, hemodynamice, medycynie nuklearnej, w badaniach z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, w rentgenodiagnostyce, w diagnostyce elektromedycznej i w radioterapii.
  • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
  • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji medycznej wykonanych badań.
  • Uczestniczenie w procesie diagnostyczno-terapeutycznym podczas realizacji procedur z zakresu diagnostyki obrazowej, diagnostyki elektromedycznej, medycyny nuklearnej i radioterapii.
Kadry
Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

3000 zł kary dla pracodawcy za niezatrudnienie kandydata
08 maja 2024

Pracodawcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za niezatrudnienie kandydata do pracy z powodów wymienionych w art. 123 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grzywna za dyskryminację przy nawiązywaniu stosunku pracy wynosi minimum 3000 zł. Na podstawie Kodeksu pracy osoba niezatrudniona może również dochodzić odszkodowania. W jakiej wysokości?

Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia w Polsce w 2024 roku?
08 maja 2024

W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2024 roku. Od stycznia wynosi 4 242 zł brutto, a od lipca będzie wynosić – 4 300 zł brutto. Ale czy premia pracownicza może uzupełnić wysokość wynagrodzenia do minimalnej płacy?

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.
08 maja 2024

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

pokaż więcej
Proszę czekać...