MRPiPS: Nowy wzór. Pracodawca ustali metabolizm pracowników (waga, wiek i wzrost). I porówna z temperaturą miejsca pracy

tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
MRPiPS: Nowy wzór. Pracodawcy ustalą metabolizm pracowników (waga, wiek i wzrost). I porównają z temperaturą miejsca pracy / RCL

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracowników i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Przeciwko tej propozycji wystąpiły urzędy, przedsiębiorcy, samorządy i .... i inne ministerstwa.

Autopromocja

metabolizm 2

metabolizm 2

RCL

Dla zastosowania tej tabelki pracodawca musi nabyć "Normy Polskie" i nauczyć się wykonywać obliczenia oparte m.in. o wagę i wzrost pracownika. Dlatego szereg instytucji zgłasza zastrzeżenia do projektu rozporządzenia. Generalnie chodzi o to, czy pozostać w tradycyjnym podziale na "pracę lekką", "pracę średnio ciężka" i "praca bardzo ciężką", czy też wprowadzić bardzo sformalizowany oparty o wzory i obliczenia sposób określania zasad pracy w wyższych temperaturach.

Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

Obliczanie przez przedsiębiorca tempa metabolizmu to dla niego magia - Główny Specjalista ds. BHP - tabela uwag

"Zapisy w zakresie określania tempa metabolizmu są z zasady naukowej poprawne lecz dla zwykłego przedsiębiorcy są faktem magicznym. Zamiast upraszczać prawo w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, komplikujemy je, aby było coraz bardziej nieczytelne. Przedsiębiorca nie będzie obliczał wg, Polskiej Normy (którą trzeba kupić), ponieważ się na tym nie zna, tak więc nakładanie rozporządzeniem obowiązku obliczania tempa metabolizmu (Klasa) oraz tempa metabolizmu [W] jest zapisem, co do nauki odpowiednim lecz w zakresie funkcjonowania przedsiębiorcy – kuriozalnym, a sumowanie takich przykładowych wartości jak:

dla kobiet to: BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) - (4,7 × wiek w latach);

dla mężczyzn to: BMR = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) - (6,8 × wiek w latach)

stoi w sprzeczności z podawaniem ww. danych antropometrycznych pracodawcy. Proszę spojrzeć na zapisy RODO oraz obliczanie dla wszystkich pracowników ww. parametrów czyni wykonanie rozporządzenia wręcz niewykonalnym."

Ministerstwo Cyfryzacji - uwagi

Proponuje się uprościć proponowane przepisy i wprowadzić zależność wysokości dopuszczalnej temperatury od charakteru pracy, np. praca administracyjno-biurowa, praca fizyczna. Powyższe proponowane pojęcia są zrozumiałe dla pracowników oraz dla samej służby bhp. Proponowane przez projektodawcę określenie „tempa metabolizmu” będzie trudnym do realizacji i wprowadzi kolejne metody wyliczeń związanych z ponoszonym wydatkiem energetycznym. Proponuje się powiązać przepisy rozporządzenia z wartościami ujętymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279, z późn. zm.), na podstawie którego wydawane są profilaktyczne napoje dla pracowników w sytuacjach, gdy temperatura przekracza określone wartości.

KPRM - tabela uwag

Należałoby jak najbardziej uprościć zaproponowane zapisy w rozporządzeniu i np. wprowadzić zależność wysokości dopuszczalnej temperatury od charakteru pracy tj. praca administracyjno-biurowa, praca fizyczna. Te pojęcia są zdecydowanie bardziej zrozumiałe dla pracowników i służby bhp. Zaproponowane rozwiązanie dot. określania tempa metabolizmu będzie dość trudnym do realizacji i zrozumienia. Zaproponowane pojęcia pracy fizycznej powiązanej z wydatkiem energetycznym są już wprowadzone i stosowane od wielu lat przez pracodawców w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279, z późn. zm.). Na tej podstawie chociażby wydawane są profilaktyczne napoje dla pracowników w sytuacjach gdy temperatura przekracza określone w tym rozporządzeniu wartości.

Opinia Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” (TLP)

W ocenie TLP, próba dopasowania temperatury do indywidualnych wyników analiz metabolicznych dla różnych rodzajów prac wykonywanych w magazynach, stanowi nadmierną komplikację operacyjną, niekoniecznie przekładającą się na realne poprawienie warunków pracy pracowników. Obecnie obowiązujące przepisy, dotyczące minimalnej temperatury (18°C dla pracy biurowej i lekkich prac fizycznych oraz 14°C w pozostałych przypadkach) są przejrzyste, łatwe do zastosowania, a co najważniejsze, dostosowane do specyfiki wykonywanej pracy. W związku z tym, proponowane zmiany, w których zaleca się ustalenie maksymalnych granic temperatury, powinny być uproszczone, zachowując jednak klarowność i jednoznaczność interpretacji.

"Za" w opinii Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w projekcie Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opinia dotycząca projektu Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W opinii Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w projekcie Rozporządzenia Ministra Rodziny,

Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy we właściwy sposób określono krytyczne wartości temperatur w pomieszczeniach pracy i na otwartej przestrzeni, powyżej których pracodawcy są zobowiązani do podjęcia odpowiednich działań zmierzających do obniżenia tych temperatur albo zastosowania rozwiązań organizacyjnych umożliwiających zmniejszenie obciążenia termicznego pracowników.

Ułatwieniem w realizacji tych obowiązków przez pracodawców jest załącznik nr 4, do ww. rozporządzenia. Zawiera on wykaz rozwiązań organizacyjnych, które mogą być stosowane przy podwyższonej temperaturze pracy wykonywanej w pomieszczeniu pracy i pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni oraz wykaz rozwiązań technicznych, które mogą być stosowane przy podwyższonej temperaturze pracy wykonywanej w pomieszczeniu pracy. W naszej opinii załącznik ten jest lakoniczny, przez co istnieje ryzyko, że nie spełni oczekiwań ustawodawcy. Powinien on zawierać szersze opisy działań i konkretne rozwiązania. Dla przykładu, harmonogram dodatkowych przerw w pracy powinien być skonstruowany z uwzględnieniem rodzaju pracy (klasy tempa metabolizmu) i temperatury, w jakiej ta praca jest wykonywana. Proponujemy również dodanie podpunktu dotyczącego zmniejszenia obciążenia fizycznego pracą jako elementu rozwiązań organizacyjnych, które mogą być stosowane przy podwyższonej temperaturze pracy wykonywanej w pomieszczeniu pracy.

W opinii Instytutu w projekcie rozporządzenia lub załączniku nr 4 do ww. rozporządzenia brak jest określenia procedury kontroli temperatury w miejscu pracy, jako kluczowego parametru będącego sygnałem do wdrażania rozwiązań technicznych, a także pozwalającym na ocenę ich efektywności oraz konieczności stosowania rozwiązań organizacyjnych

Szczegóły w projekcie rozporządzenia. Poniżej plik Word (do ściągnięcia):

metabolizm

metabolizm

Kadry
Dla tych osób to koniec darmowego leczenia i leków na NFZ. Sprawdź czy nie świecisz się na czerwono. Jeśli tak, to składka wynosi 769,43 zł w styczniu, lutym i marcu 2025 r.
04 lut 2025

Są pewne sytuacje, które powodują, że w systemie NFZ, eWUŚ zamiast na "zielono" świecimy się na "czerwono". Przy najbliższej wizycie w placówce medycznej warto sprawdzić co wyświetla system w 2025 r. Po pierwsze zdarzają się błędy a po drugie w pewnych sytuacjach traci się tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym darmowego leczenia i darmowych leków.

MRPiPS: Nowy wzór. Pracodawca ustali metabolizm pracowników (waga, wiek i wzrost). I porówna z temperaturą miejsca pracy
04 lut 2025

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracowników i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Sygnalistę spotkały działania odwetowe. Jakie roszczenia mu przysługują?
04 lut 2025

Ustawa o ochronie sygnalistów ma przede wszystkim chronić ich przed działaniami odwetowymi. Co jeśli sygnalistę spotkały działania odwetowe? Jakie roszczenia mu przysługują? Okazuje się, że podstawa do roszczeń pracownika to nie tylko przedmiotowa ustawa, ale i Kodeks pracy.

Są tylko 2 możliwości zwolnienia kobiety w ciąży
04 lut 2025

Prawo pracy reguluje zakaz zwalniania kobiet w ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży? Po pierwsze, zwolnienie jest możliwe na podstawie art. 52 Kodeksu pracy czyli w trybie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Po drugie, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy. Przepisy celowo nie ułatwiają tego zadania zatrudniającym.

Ciąża w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można odwołać wypowiedzenie?
04 lut 2025

Czy zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę kobiecie w ciąży dotyczy również przypadku ciąży w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi odwołać wypowiedzenie, jeśli to on je złożył? Czy pracownica będąca w ciąży może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Co na to prawo?

Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc
03 lut 2025

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

To dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 i 2026
03 lut 2025

W 2025 r. i 2026 r. istnieje wiele możliwości otrzymania wynagrodzenia przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Wynagrodzenie za opiekę w 2025 r. nie dla każdego. Dlaczego?
03 lut 2025

Wynagrodzenie za opiekę - nie dla każdego. Dlaczego? Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?
03 lut 2025

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej
03 lut 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

pokaż więcej
Proszę czekać...