Definicja pracy zdalnej – istotne elementy

Malwina A. Tkacz
rozwiń więcej
praca zdalna

Od 7 kwietnia 2023 r. zgodnie z Kodeksem pracy można świadczyć pracę nie tylko w sposób stacjonarny, lecz również zdalny. Jaka jest definicja pracy zdalnej? Co z niej wynika?

Definicja pracy zdalnej

Czym jest praca zdalna? Według art. 6718 Kodeksu pracy to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Co istotne, kodeksowa definicja jest szersza niż ta z art. 3 ust. 1 ustawy o COVID-19, zgodnie z którą praca zdalna to praca świadczona:

Autopromocja
  • w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego
    z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu,
  • na polecenie pracodawcy,
  • przez czas oznaczony,
  • poza miejscem jej stałego wykonywania.

Praca zdalna a telepraca

Definicja pracy zdalnej z. 6718 Kodeksu pracy jest zbliżona do definicji telepracy, którą zastępuje praca zdalna. Telepraca  stanowiła pracę wykonywaną regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, o jakich mowa w przepisach o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 

Telepraca różni się od pracy zdalnej:

  • określeniem miejsca pracy, 
  • kryterium regularności pracy poza zakładem pracy,
  • sposobu przekazywania wyników pracy.

Wymiar pracy zdalnej

Definicja pracy zdalnej z Kodeksu pracy stwarza możliwość wyboru całkowitego bądź częściowego świadczenia pracy w formie zdalnej. Należy pamiętać, że wymiar całkowity lub częściowy świadczenia pracy w formie zdalnej powinien być wskazany w dokumencie, który wprowadza pracę zdalną. Nie dotyczy to pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie (górny limit 24 dni w roku kalendarzowym).

Praca zdalna – miejsce wykonywania

Miejsce wykonywania pracy zdalnej ma być wspólnie ustalone przez pracodawcę i pracownika. Nie może być zatem swobodnie wybrane lub narzucone przez żadną ze stron stosunku pracy. Miejsce pracy zdalnej wskazuje co prawda pracownik, ale pracodawca musi na nie wyrazić zgodę.

 

Przekazywanie wyników pracy zdalnej

Praca zdalna może być realizowana z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Są to między innymi: 

  • telefon,
  • tablet,
  • komunikator internetowy.
Kadry
W fabrykach zadowoleni z warunków pracy są tylko pracownicy biurowi, a co mówią zatrudnieni przy produkcji
15 maja 2024

Zarówno pracownicy biurowi jak i zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji w dużych fabrykach mają zbliżone oczekiwania wobec pracodawców. W praktyce jednak łatwiej jest je spełnić względem pracowników biurowych niż zaangażowanych bezpośrednio w procesy technologiczne. Czym to jest spowodowane?

Kobiety do prac fizycznych i "męskich". Polacy są podzieleni na ten temat
15 maja 2024

Kobiety do prac fizycznych i "męskich" - Polacy są podzieleni na ten temat. Część uważa, że to stereotypy, część że ma miejsce dyskryminacja płacowa kobiet, a jeszcze inni podkreślają, że pracodawcy powinni być bardziej otwarci na zatrudnianie kobiet w branżach takich, jak: produkcyjna, logistyczna czy budowlana. Czy kobiety nadają się do tzw. prac "męskich"? A mężczyźni do tzw. prac "damskich"

Dni wolne w 2025 r. Jak korzystnie brać urlop
15 maja 2024

Ustawowe dni wolne od pracy umożliwiają zaplanowanie urlopów w szczególny sposób. Kosztem niewielu dni urlopu można nieproporcjonalnie wydłużyć sobie okresy odpoczynku. Jak zatem będzie można zaplanować wolne w przyszłym roku?

Wniosek o urlop macierzyński 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Jak, gdzie i do kogo złożyć wniosek o urlop macierzyński? Czy można korzystać z urlopu macierzyńskim jeszcze przed porodem i jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego. Jest kilka zagadnień, o których należy pamiętać - szczególnie, jeżeli z części urlopu macierzyńskiego korzysta ojciec dziecka czy członek rodziny. Wzór wniosku jest wówczas bardziej skomplikowany.

Urlop macierzyński przed porodem 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Zdarza się tak, że kobieta chce lub potrzebuje skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Częściej kobiety korzystają ze zwolnień lekarskich, ale jak najbardziej można wykorzystać część urlopu przed porodem. Poniżej wyjaśnienie ile tygodni takiego urlopu przysługuje i co najważniejsze jaki wniosek złożyć oraz co powinien zawierać.

Wymiar urlopu macierzyńskiego 2024 i 2025 r.
15 maja 2024

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego 2024 i 2025 r.? Ile tygodni macierzyńskiego można wykorzystać przed porodem? Czy mogę zrezygnować z urlopu macierzyńskiego? To najczęstsze wątpliwości kobiet spodziewających się potomstwa czy, tych co już urodziły.

Zasiłek rodzinny. Dodatek do 800 plus. Kto otrzyma?
15 maja 2024

Rodzina może uzyskać, m.in.: świadczenie wychowawcze 800+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu w żłobku, program Dobry Start 300+. Nie można zapominać o procedowanych programach: „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe), „aktywnie w żłobku”, „aktywnie w domu”. Oprócz powyższych, niektórzy rodzice mają prawo do zasiłku rodzinnego. Kto otrzyma takie świadczenie jako dodatek do 800+?

Ciąża w 2024 r. a koniec umowy o pracę. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?
15 maja 2024

Co się dzieje, gdy pracownica jest w ciąży, a jej umowa o pracę zbliża się do końca? Czy pracodawca może wypowiedzieć, rozwiązać umowę o pracę w okresie ciąży? Co z okresem urlopu macierzyńskiego pracownicy? 

ZUS: Coraz mniej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej
15 maja 2024

Zbliża się termin złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Rozliczenie roczne trzeba przekazać do ZUS w dokumencie za kwiecień 2024 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Rewolucyjna zmiana zasad ustalania stażu pracy – nie tylko umowy o pracę będą wliczane!
15 maja 2024

To będzie prawdziwa rewolucja! Rząd szykuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Do stażu pracy wliczane będą okresy wykonywania pracy na innej podstawie niż umowa o pracę.

pokaż więcej
Proszę czekać...