Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji Kodeksu pracy

Przewodniczący PFON pozytywnie o nowelizacji Kodeksu pracy
Rozwiązania przyjęte w nowelizacji kodeksu pracy, dotyczące pracy zdalnej, wpłyną pozytywnie na aktywność zawodową osób wspierających na co dzień osoby z niepełnosprawnościami - powiedział PAP dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Zmiany w Kodeksie pracy jako ułatwienie aktywności zawodowej niepełnosprawnych 

Przewodniczący PFON uważa, że rozwiązania dotyczące pracy zdalnej przyjęte w nowelizacji Kodeksu pracy ułatwią aktywność zawodową członków rodziny zajmujących się na co dzień wspieraniem osób z niepełnosprawnościami.

Autopromocja

Zakończyły się prace nad Rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który wprowadzi pracę zdalną do Kodeksu pracy. Nowelizacja określa formy pracy zdalnej oraz kto i na jakich zasadach będzie mógł o nią wystąpić. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP.

Kurowski zaznaczył, że praca zdalna powinna być jednym z elementów szerszego rozwiązania, zgodnie z którym państwo zapewni także systemowe wsparcie pochodzące spoza rodziny, w szczególności usługę asystencji osobistej osoby z niepełnosprawnością.

Pakiet wsparcia 

"Kluczowe do zapewnienia niezależnego życia osoby z niepełnosprawnością, jak i aktywności jej rodziny, jest wprowadzenie indywidualnego pakietu wsparcia, czyli zestawu usług, do których uprawnienia ma ta osoba, wraz z wolnym wyborem usługodawców. Podstawową i pierwszą do systemowego wprowadzania usługą jest asystencją osobista, czyli forma indywidualnego wsparcia osoby z niepełnosprawnością w życiu codziennym, społecznym i zawodowym" – przekazał PAP Kurowski.

Zwrócił uwagę na to, że bez szerszych rozwiązań systemowych, przyjmując najlepsze rozwiązania, będziemy dalej pogłębiać rodzinny model wsparcia. Przypomniał, iż taki model nie sprzyja zarówno aktywności rodziny, jak i niezależnemu życiu osoby z niepełnosprawnością.

Wśród pracowników mogących złożyć wniosek o pracę zdalną, znaleźli się między innymi pracownicy sprawujący opiekę nad członkiem najbliższej rodziny, bądź nad osobą mieszkającą z pracownikiem, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami proponuje rozszerzenie katalogu uprawnionych podmiotów o pracowników z niepełnosprawnościami. "Takie rozwiązanie z pewnością przyczyniłoby się do zwiększenia dostępności zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami - co stanowi również istotną kwestię" – powiedział Kurowski.

Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami to organizacja non-profit o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP). Zrzesza stowarzyszenia i związki stowarzyszeń osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Od roku 2004 należy do Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (EDF). (PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ mhr/

Kadry
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.
17 maja 2024

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]
17 maja 2024

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

pokaż więcej
Proszę czekać...