Prawie 2/3 pracowników IT pracuje w systemach elastycznych

programista / shutterstock
Specjaliści IT mają najczęściej stałe godziny pracy w tygodniu, ale prawie 2/3 badanych pracowników IT pracuje w systemach elastycznych. W tej grupie badanych występuje największa różnorodność systemów pracy – wynika z opracowania Kodilla.com.

Praca w systemach elastycznych

Jak wynika z danych przygotowanych przez Kodilla.com i Randstad Polska, branżą, która jest najbardziej otwarta na zmianę pracy ze względu na dotychczasowy system pracy jest edukacja. 50 proc. ankietowanych zmieniłoby miejsce pracy lub branżę, jeśli w nowym miejscu zaoferowano by im nowy system pracy. Jak wskazano, nauczyciele to grupa zawodowa, która najczęściej zgłasza chęć przekwalifikowania. Drugim sektorem – według badania – w którym pracownicy najczęściej zmieniają pracę z powodu systemu jest administracja publiczna (44 proc. ankietowanych.).

Autopromocja

Największą swobodę w wyborze systemu pracy mają specjaliści IT – wynika z raportu. Jak wskazano, pomijając sektor publiczny, pracownicy z działu IT najczęściej zmieniają pracę ze względu na formę zatrudnienia i system pracy (43 proc. ankietowanych pracowników). U nowego pracodawcy poszukują lepszych możliwości rozwoju (71 proc. wobec 47 proc. dla ogółu badanych) oraz wyższego wynagrodzenia (64 proc. wobec 48 proc.)

"Specjaliści IT mają na rynku pracy największą swobodę w wyborze systemów pracy. Bardzo często stawiają na elastyczne rozwiązania, dopasowane do ich potrzeb, ale też niekolidujące z czasem prywatnym i realizacją życiowych pasji" – stwierdził Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy w Randstad Polska.

Największa swoboda 

Zwrócił uwagę, że specjaliści IT mają najczęściej stałe godziny pracy w tygodniu, ale "prawie 2/3 badanych pracowników IT pracuje w systemach elastycznych". Zgodnie z raportem, w tej grupie badanych występuje największa różnorodność systemów pracy. Jak jednak dodano, chociaż "wydawać by się mogło, że elastycznemu podejściu do pracy w branży IT najbardziej sprzyja zatrudnienie na umowę B2B", to "udział ofert, w których pracodawcy oferowali B2B jako jedyną możliwą formę współpracy, spadł z 52,6 proc. do 45,5 proc. rdr". Odsetek ofert posiadających jedynie umowę o pracę spadł z 20,31 proc. do 19,94 proc., ale odsetek pracodawców proponujących B2B lub umowę o pracę wzrósł z 26,26 proc. do 33,62 proc. według danych Just Join IT z listopada 2022 – wskazano w badaniu.

"Do przyjęcia trybu zmianowego najczęściej specjalistów IT zachęciłyby: wyższy poziom wynagrodzenia przy zachowaniu tej samej liczby godzin, co w dotychczasowym systemie pracy (52 proc. wskazań), dodatkowe comiesięczne premie (38 proc.), możliwość wyboru dni i godzin pracy (36 proc.) lub mniejsza liczba godzin pracy w skali miesiąca (31 proc.)" – stwierdzono.

Badanie Randstad Polska przeprowadzono w trzecim kwartale 2022 r. na grupie 1000 osób (osoby aktywne zawodowo w wieku 18-64 lata, grupa reprezentatywna pod względem struktury demograficznej polskich pracowników) i zostały opracowane przed Kodilla.com. (PAP)

ra/ je/

Kadry
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.
17 maja 2024

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]
17 maja 2024

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

pokaż więcej
Proszę czekać...