Za jaki okres zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Marta Golan
rozwiń więcej
Za jaki okres zwrot nienależnie pobranych świadczeń/fot. Fotolia / Fotolia
ZUS ma prawo żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego maksymalnie za 3 lata wstecz, licząc od daty ostatniej wypłaty świadczenia. Oznacza to, że ZUS może upomnieć się o zwrot nienależnie pobranego świadczenia nawet za odległy okres.

Definicja nienależnego świadczenia

Osoba, która pobiera świadczenie lub zasiłek przedemerytalny ma obowiązek zawiadomić organ rentowy o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tego świadczenia.

Autopromocja

Nienależnie pobranym jest świadczenie:

- które zostało wypłacone pomimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tego świadczenia albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

- przyznane albo wypłacone na podstawie fałszywych zeznań, dokumentów i innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu rentowego przez osobę pobierającą świadczenie.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 kwietnia 2000 r. (II UKN 500/99) podkreślono, że złożenie nieprawdziwych zeznań co do okresu zatrudnienia i posłużenie się oświadczeniami świadków ze świadomością, że nie są one prawdziwe, świadczy o złej wierze osoby składającej wniosek i uzasadnia przyjęcie, że przyznane jej na podstawie takich dowodów świadczenie miało charakter nienależny.

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych musi je zwrócić wraz z odsetkami.

Jeżeli osoba ta zawiadomiła organ wypłacający świadczenie o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tego świadczenia, ale mimo to nadal świadczenie było wypłacane, to kwoty nienależnie pobranych świadczeń podlegają zwrotowi ale bez odsetek za zwłokę.

Za jaki okres?

Możliwość żądania zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń jest ograniczona czasowo. ZUS może domagać się zwrotu nienależnie pobranych świadczeń za okres nie dłuższy niż 3 lata. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pobierający świadczenie powiadomi organ o zaistnieniu powyższych przyczyn – wtedy okres ten wynosi 12 miesięcy.

ZUS nie może żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń za okres dłuższy niż 3 lata, a gdy pobierający świadczenie powiadomił go o okolicznościach uzasadniających ustanie prawa do świadczeń lub ich wstrzymanie – za okres 12 miesięcy.

Sporną kwestią jest data, od której termin ten powinien być liczony. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 maja 2012 r. wydanej w składzie 7 sędziów (III UZP 1/12) orzekł, że trzyletni termin, za który ZUS może żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń obejmuje okres od ostatniej wypłaty (pobrania) nienależnego świadczenia.

Pani Joanna w latach 1998-2001 pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy. W dniu 23 listopada 2014 r. ZUS doręczył jej decyzję, w której zobowiązał do zwrotu zasiłku chorobowego za okres od kwietnia do czerwca 1999 r. ZUS prawidłowo wydał decyzję, bowiem prawo to nie przedawnia się.

Należy również dodać, że organ rentowy może:

- odstąpić od żądania zwrotu należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części,

- odroczyć termin ich płatności,

- rozłożyć płatność na raty;

jeżeli:

- zachodzą szczególne uzasadnione okoliczności,

- kwota nienależnie pobranych świadczeń nie przewyższa kosztów upomnienia postępowania egzekucyjnego w administracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...