Ewidencja czasu pracy - porada

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Jak skutecznie ewidencjować czas pracy?
Wszyscy pracodawcy mają obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy bez względu na to, ilu zatrudniają pracowników. Nawet jeżeli zatrudniamy tylko jednego pracownika, prowadzimy dla niego indywidualną, imienną ewidencję czasu pracy. Jak zatem poprawnie prowadzić ewidencje czasu pracy?

Prawidłowe prowadzenie ewidencji czasu pracy jest szczególnie ważne dla prawidłowego obliczenia wynagrodzenia pracownika. W przypadku zwyczajnego, 5-dniowego tygodnia pracy (od poniedziałku do piątku) prowadzenie ewidencji jest dość łatwe, gorzej w przypadku systemu godzinowego – w ewidencji czasu pracy musi być odnotowana każda przepracowana godzina, od której będzie zależało nie tylko wynagrodzenie podstawowe i dodatkowe (np. za nadgodziny), ale także czas wolny, jaki należy się pracownikowi po przepracowanych godzinach.

Autopromocja

Ustalenie zbyt małej liczby godzin wolnych od pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które grozi grzywna.

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie określają, na jakie okresy powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy. Do decyzji pracodawcy pozostawiona jest kwestia, jak długi okres zostanie objęty jedną ewidencją. Najczęściej będzie to jednak okres miesięczny, ponieważ również wynagrodzenie powinno być wypłacane raz w miesiącu.

Pan Jacek prowadzi biuro rachunkowe, w którym zatrudnia 8 osób. Utworzył dla nich ewidencję czasu pracy, w postaci kart obecności dostępnych codziennie przy wejściu do biura w godzinach przyjścia do pracy i 15 minut po jego upływie, na których każdy pracownik musi się podpisać. Każda karta obejmuje okres miesięczny. Po upływie miesiąca karta jest wymieniana na nową.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Robert jest dyrektorem generalnym dużej fabryki części zamiennych. W związku z tym, że praktycznie wszyscy pracownicy zatrudnieni są w oparciu o stawkę godzinową, postanowił on wprowadzić elektroniczny system ewidencjonowania czasu pracy, aby dokładnie wiedzieć kto w jakich godzinach i ile pracował. To pozwoli na uniknięcie pomyłek.

Ewidencję czasu pracy należy udostępnić pracownikowi na każde jego żądanie. Co do zasady powinien to być oryginał, z możliwością zrobienia kserokopii.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...