Dlaczego warto skrupulatnie prowadzić ewidencje czasu pracy?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Ewidencja czasu pracy. / inforCMS
Skrupulatnie prowadzona przez pracodawcę ewidencja czasu pracy może okazać się pomocnym i skutecznym narzędziem w przypadku sporu z pracownikiem o nadgodziny. Warto także wiedzieć, że pracownik będzie mógł wywalczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nawet jeżeli pracodawca nie prowadzi ewidencji czasu pracy.

Czy prowadzenie ewidencji czasu jest obowiązkowe?

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Dokumentacja pracownicza obejmuje także obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie. W przypadku wykonywania przez pracownika na polecenie pracodawcy godzin nadliczbowych, pracownikowi przysługuje ochrona przewidziana w kodeksie pracy i możliwość wystąpienia z roszczeniem na drogę postępowania sądowego, gdzie dokumentacja prowadzona przez pracodawcę może okazać się bardzo przydatna.

Autopromocja

Kiedy pracodawcy może przydać się ewidencja czasu pracy?

Zgodnie z przyjętym przez sądy poglądem (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 listopada 2001 r. (KPIN 678/00)) ciężar dowodu w zakresie czasu wykonywania pracy spoczywa zarówno na pracowniku, który dochodzi roszczeń z tego tytułu jak również na pracodawcy, którego obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji czasu pracy. Zatem niejako na zasadzie wyjątku od ogólnej zasady rozkładu ciężaru dowodu, (który co do zasady spoczywa na stronie, która z danego faktu wywodzi dla siebie określone skutki prawne), uznać należy, że prowadzona przez pracodawcę ewidencja będzie miała istotne znaczenie przy przeprowadzania przez sąd dowodu.

Przeczytaj także: Zatrudnianie a ochrona danych osobowych

Co gdy pracodawca nie prowadzi ewidencji?

W przypadku gdy, pracownik występujący o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe nie będzie w stanie wykazać i udowodnić w jakim wymiarze i w jakich dniach świadczył ponadnormatywnie pracę, sąd będzie mógł oprzeć się na przedstawionej przez pracodawcę ewidencji czasu pracy pracownika.

Polecamy: Kodeks Pracy

Rzetelnie prowadzona przez pracodawcę ewidencja czasu pracy może stanowić przeciwdowód dla twierdzeń przedstawionych przez pracownika. Z kolei w razie braku ewidencji czasu pracy prowadzonej przez pracodawcę, sąd w celu dokonania ustaleń będzie musiał skorzystać z wszelkich środków dowodowych (orzeczenie Sądu Najwyższego z 10 czerwca 2010 r. I PK 6/10). Oznacza to, że przy ustalaniu godzin nadliczbowych w razie braku lub nierzetelnie prowadzonej ewidencji przez pracodawcę, sąd będzie mógł oprzeć się na dokumentacji samego pracownika lub dowodów z zeznań świadków.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...