Zmiany w zawodzie psychoterapeuty

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Zmiany w zawodzie psychoterapeuty / Shutterstock

Zmiany w zawodzie psychoterapeuty polegają w szczególności na określeniu czym jest psychoterapia, kto prowadzi psychoterapię oraz jakie kwalifikacje należy posiadać, aby wykonywać tą profesję.

Zawody medyczne - zmiany w przepisach

W dniu 1 września 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (dalej: ustawa).

Autopromocja

Ustawa zmieniła szereg innych ustaw, a w szczególności jakże ważną w postpandemicznym czasie, ustawę z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2123). Ochrona zdrowia psychicznego zarówno dorosłych jak i dzieci stała się bardzo ważna. Dobrze więc, że doregulowano przepisy i zapewniono profesjonalny charakter tej działalności.

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta - różnice

Zawody psychologa, psychiatry i psychoterapeuty znacznie się od siebie różnią.  Osoba zmagająca się z problemami czy też uzależnieniami w zależności od potrzeb może zgłosić się do każdego z tych specjalistów. Zakres udzielanej pomocy jest jednak inny w każdej z ww. profesji. W szczególności:

Ważne
RÓŻNICE W ZAWODACH
  • Psychiatra, jest lekarzem, stawia diagnozę i ustala plan terapeutyczny, czyli plan leczenia, także farmakologicznego;
  • Psycholog diagnozuje dzięki rozmowie problemy za pomocą: pogłębionej diagnostyki osobowości, oceny procesów poznawczych, oceny dyspozycji psychicznych - nie leczy farmakologicznie;
  • Psychoterapeuta zajmie się przepracowaniem nasilających się problemów i trudności wywołujących zaburzenia psychiczne i somatyczne, podczas całego procesu psychoterapii. Psychoterapeuta nie musi być z wykształcenia lekarzem ani psychologiem.

Czym jest psychoterapia?

Ustawa wprowadziła ważną zmianę polegającą na dookreśleniu czym jest psychoterapia. I tak, zgodnie z nowym brzmieniem przepisów: Psychoterapia to celowe i planowane oddziaływania psychologiczne, zmierzające do złagodzenia lub usunięcia objawów zaburzenia oraz do poprawy funkcjonowania psychicznego i społecznego, wspierające dążenia jednostki lub rodziny do zdrowia i rozwoju, kierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Wyróżnia się dużo rodzajów psychoterapii, wszystko zależy od każdorazowego przypadku i stanu danej osoby. Jest to w szczególności psychoterapia:

  • indywidualna psychoterapia krótkoterminowa (do 25 sesji w ciągu pół roku)
  • indywidualna psychoterapia długoterminowa (do 75 sesji w ciągu roku)
  • indywidualna psychoterapia podtrzymująca (po zakończeniu psychoterapii krótko- lub długoterminowej, do 15 sesji w ciągu pół roku)
  • psychoterapia grupowa krótkoterminowa (do 50 sesji w ciągu pół roku)
  • psychoterapia grupowa długoterminowa (do 110 sesji w ciągu roku)
  • psychoterapia podtrzymująca (po zakończeniu psychoterapii krótko- lub długoterminowej, do 15 sesji w ciągu pół roku)
  • psychoterapia rodzinna (od 6 do 12 sesji w ciągu pół roku).

Kto prowadzi psychoterapię?

Katalog osób, które mogą prowadzić psychoterapię i mieć status psychoterapeuty jest bardzo szeroki. Ustawa określiła rodzaj wykształcenia, które należy posiadać, okres kiedy można rozpocząć i kiedy należy zakończyć dane kursy czy studia podyplomowe. Dróg i sposobów dostania się do tej profesji jest bardzo dużo. Psychoterapię w ramach opieki prowadzi:

  • osoba posiadająca certyfikat psychoterapeuty, która spełnia łącznie następujące warunki:

a)     posiada tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra albo spełnia warunki określone w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1026),

b)     udokumentuje:

–     ukończenie podyplomowego szkolenia w wymiarze co najmniej 1200 godzin w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych mających zastosowanie w leczeniu zaburzeń zdrowia, prowadzonego metodami o udowodnionej naukowo skuteczności, w szczególności metodą terapii humanistyczno-doświadczeniowej lub integracyjnej, lub poznawczo-behawioralnej, lub psychoanalitycznej, lub psychodynamicznej, lub systemowej, obejmującego psychoterapię własną lub doświadczenie własne, superwizję psychoterapii i staże, albo

–     ukończenie przed dniem 31 grudnia 2028 r. rozpoczętego przed dniem 1 stycznia 2024 r. podyplomowego szkolenia w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych mających zastosowanie w leczeniu zaburzeń zdrowia, prowadzonego metodami o udowodnionej naukowo skuteczności, w szczególności metodą terapii humanistyczno-doświadczeniowej lub integracyjnej, lub poznawczo-behawioralnej, lub psychoanalitycznej, lub psychodynamicznej, lub systemowej, i odbycie – realizowanych po rozpoczęciu szkolenia – psychoterapii własnej, doświadczenia własnego, superwizji psychoterapii lub staży, które łącznie ze szkoleniem obejmują co najmniej 1200 godzin, albo

–     ukończenie przed 2012 r. podyplomowego szkolenia w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych mających zastosowanie w leczeniu zaburzeń zdrowia w wymiarze czasu określonym w programie tego szkolenia,

c)     zdała egzamin certyfikujący przeprowadzony przez komisję zewnętrzną wobec podmiotu kształcącego, w skład której nie wchodzą przedstawiciele podmiotu kształcącego, w szczególności powołaną przez stowarzyszenia wydające certyfikaty psychoterapeuty, lub

  • osoba, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży lub osoba posiadająca decyzję ministra właściwego do spraw zdrowia o uznaniu dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2023 r. poz. 506), lub
  • osoba, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii lub osoba posiadająca decyzję ministra właściwego do spraw zdrowia o uznaniu dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, lub
  •  osoba, która ubiega się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty, która spełnia łącznie następujące warunki:

a)     posiada tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra albo spełnia warunki określone w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów,

b)     posiada status osoby odbywającej szkolenie określone w ustawie,

c)     uczestniczy w superwizji psychoterapii i posiada zaświadczenie w tym zakresie wystawione przez superwizora psychoterapii, lub

  • osoba w trakcie specjalizacji z psychoterapii dzieci i młodzieży lub psychoterapii, która spełnia łącznie następujące warunki:

a)     posiada status osoby w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, ukończyła co najmniej 2 rok szkolenia specjalizacyjnego i posiada zaświadczenie wydane przez podmiot prowadzący kształcenie o ukończeniu co najmniej 2 roku tego szkolenia,

b)     posiada zaświadczenie od pracodawcy o pracy pod nadzorem osoby posiadającej certyfikat psychoterapeuty lub specjalisty w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, lub specjalisty w dziedzinie psychoterapii.

Zobacz także: Współuzależnienie

Kadry
Ministerstwo pracy potwierdza: W kilka lat mamy intencję skrócenie czasu pracy do 4 dni [nowelizacja kodeksu pracy najpóźniej do 2027 r.]
17 maja 2024

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności, gdyż po Europie podobnego rozwiązania Azja na pewno nie wprowadzi.

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.
16 maja 2024

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.
16 maja 2024

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

Górnicy dostaną premie. "Jednorazówki". Poza barbórką, „czternastką" i nagrodą jubileuszową
16 maja 2024

Premie dla załogi Polskiej Grupy Górniczej. Poza podstawą służącą do wyliczania wysokości nagrody barbórkowej, dodatkowej nagrody rocznej („czternastki”) oraz nagrody jubileuszowej.

Wczasy pod gruszą 2024 r. Dla kogo, na jakich zasadach, kiedy wypłata
16 maja 2024

Za czas urlopu wypoczynkowego, poza wynagrodzeniem, pracownicy mogą otrzymać dodatkowe dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ten rodzaj dofinansowania, tzw. wczasy pod gruszą, powinien być przyznawany na zasadach określonych w regulaminie funduszu.

To już pewne: Od 1 lipca 2024 r. będzie 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Prezydent A. Duda podpisał ustawę
16 maja 2024

Co miesiąc 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Od 1 lipca 2024 r. pieniądze trafią do zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Emerytura 2024 r. Tyle wynosi najniższe świadczenie. Szokujący raport ZUS
16 maja 2024

Mimo że minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto, prawie 400 tys. Polaków może tylko pomarzyć o takiej kwocie. Z danych ZUS wynika, że najniższe świadczenie, wynoszące zaledwie 2 grosze, otrzymuje mieszkanka Biłgoraja, która przepracowała tylko jeden dzień.

Uwaga! Zmiana stawek i świadczeń od 1 lipca 2024 r.
16 maja 2024

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. wyniesie ono 4300 zł. W związku z tym zmieni się także wysokość stawek i świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Co się zmieni?

W fabrykach zadowoleni z warunków pracy są tylko pracownicy biurowi, a co mówią zatrudnieni przy produkcji
15 maja 2024

Zarówno pracownicy biurowi jak i zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji w dużych fabrykach mają zbliżone oczekiwania wobec pracodawców. W praktyce jednak łatwiej jest je spełnić względem pracowników biurowych niż zaangażowanych bezpośrednio w procesy technologiczne. Czym to jest spowodowane?

Kobiety do prac fizycznych i "męskich". Polacy są podzieleni na ten temat
15 maja 2024

Kobiety do prac fizycznych i "męskich" - Polacy są podzieleni na ten temat. Część uważa, że to stereotypy, część że ma miejsce dyskryminacja płacowa kobiet, a jeszcze inni podkreślają, że pracodawcy powinni być bardziej otwarci na zatrudnianie kobiet w branżach takich, jak: produkcyjna, logistyczna czy budowlana. Czy kobiety nadają się do tzw. prac "męskich"? A mężczyźni do tzw. prac "damskich"

pokaż więcej
Proszę czekać...