Wypowiedzenie umowy przez pełnomocnika

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Jakie są zasady wypowiadania umów przez pełnomocnika?
Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli, które musi zostać złożone przez pracodawcę. W przypadku dużych zakładów pracy trudno jest wymagać, aby jedna osoba – prezes, dyrektor, każdorazowo zatrudniał i zwalniał pracowników. Dlatego też często spotykanym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa zastępcy bądź innej odpowiedniej osobie do czynności z zakresu prawa pracy.

Udzielenie pełnomocnictwa oznacza upoważnienie innej osoby do dokonywania na rzecz i w imieniu mocodawcy określonej, wiążącej prawnie czynności, bądź też pewnego rodzaju czynności.

Autopromocja

Polecamy: Jak zarządzać bezpieczeństwem i higieną pracy?

Co do zasady forma pełnomocnictwa jest dowolna, jeżeli jednak czynność prawna, do której chcemy upoważnić osobę trzecią, wymaga jakiejś formy szczególnej, np. pisemnej, wówczas samo
pełnomocnictwo również powinno być sporządzone w formie pisemnej.

 Zakładając więc, że wypowiedzenie umowy o pracę musi nastąpić w formie pisemnej, sam dokument pełnomocnictwa udzielonego przez pracodawcę innej osobie do wypowiadania umów również powinno mieć formę pisemną.

Polecamy: Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Pani Jadwiga była zatrudniona na stanowisku specjalisty w dziale kadr. W dniu 30 kwietnia 2011 r. otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę, które zostało jej wręczone przez zastępcę dyrektora generalnego urzędu. Pani Jadwiga uznała jednak, że nie jest on osobą kompetentną do wypowiadania umów o pracę i złożyła pozew do sądu pracy. Sąd stwierdził jednak, że dyrektor miał prawo zastosować przepisy prawa cywilnego dotyczące pełnomocnictwa i upoważnić inną osobę do wykonywania pewnego zakresu swoich obowiązków. Takie rozumowanie jest zasadne również z tego względu, że w razie nieobecności dyrektora generalnego nie byłoby możliwości zwolnienia pracownika np. w trybie dyscyplinarnym, za stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu.

Podobnie wypowiedział się także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. akt: II PK 252/06 stwierdzając, że osoba uprawniona do dokonywania za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy ma możliwość wyznaczenia innej osoby, poprzez udzielenie jej pełnomocnictwa, do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...