Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony. / Fot. Fotolia / Fotolia
Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS. Mają one zostać uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jaka będzie długość okresów wypowiedzenia?

Zobacz: Wypowiedzenie umowy na czas określony 2016

Autopromocja

Nierówność w zakresie wypowiadania umów o pracę

Na wstępie warto zaznaczyć, że proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmiany w Kodeksie pracy zmierzają do ograniczenia nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Komisja Europejska uznała bowiem polski Kodeks pracy za niezgodny z wymogami dyrektywy Rady 99/70/WE w zakresie długości okresów wypowiedzenia umów terminowych. Zdaniem KE krótszy okres wypowiedzenia umów zawieranych na czas określony obowiązujących przez długi przedział czasu w stosunku do długości okresu wypowiedzenia umów zawieranych na czas nieokreślony w przypadku umów obejmujących podobny okres oznacza mniej korzystne traktowanie pracowników zatrudnionych na czas określony bez obiektywnego uzasadnienia.

Odrębna regulacja wypowiedzenia umowy na czas określony

Aktualny art. 32 § 1 Kodeksu pracy przewiduje, że każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz czas nieokreślony. Nie wymienia umowy na czas określony. Kolejny przepis art. 33 Kodeksu pracy wyjaśnia, że dopiero przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Oznacza to, że umowa terminowa może być rozwiązana za wypowiedzeniem tylko wówczas, gdy:

  • zostanie zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  • strony przewidziały taką możliwość w umowie o pracę.

Te dwa warunki muszą być spełnione łącznie, a okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Polecamy Komplet: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Każda umowa na czas określony z możliwością wypowiedzenia

Tymczasem projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje zmianę art. 32§ 1. Zgodnie z proponowanym brzmieniem każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, a w świetle nowego art. 25 § 1 Kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Dodano więc do tego katalogu umowę terminową, dzięki czemu stronom tego rodzaju umowy zapewnia się możliwość rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem. Konsekwencją tej zmiany jest uchylenie art. 33 Kodeksu pracy, który traktuje o dopuszczalności wypowiedzenia umowy terminowej jedynie w przypadku zawarcia jej na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zapewnienia takiej możliwości w umowie.

Zadaj pytanie na FORUM

Długość okresów wypowiedzenia

Nowa regulacja zrównuje okresy wypowiedzenia umów zawieranych na czas określony i nieokreślony. Przewiduje się następujące brzmienie art. 36 § 1 Kodeksu pracy:

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zmiany w umowach terminowych według pracodawców

Modyfikacja polega na tym, że dodaje się sformułowanie „i umowy o pracę zawartej na czas określony”. Długości okresów wypowiedzenia odpowiadają tym, które stosowane są do umów bezterminowych. Powyższe okresy wypowiedzenia mają obowiązywać również w razie wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Warto zaznaczyć, że projekt nowelizacji nie zmienia długości okresów wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na okres próbny. W dalszym ciągu będą więc wynosiły:

  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

PROJEKT NOWELIZACJI KODEKSU PRACY

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...