Czy tylko wyrok skazujący uzasadnia zwolnienie z pracy?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Czy brak wyroku skazującego może być podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę?
Utrata zaufania do pracownika nie musi przejawiać się tylko w wydaniu wyroku skazującego dotyczącego pracownika. Często samo wszczęcie postępowania karnego może spowodować, że pracodawca postrzega takiego pracownika jako mniej godnego zaufania. Czy brak wyroku skazującego może być podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę?

Pan Darek pracował w spółdzielni mieszkaniowej na stanowisku kierowniczym. Toczyły się przeciwko niemu dwa postępowania karne związane z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Również organ kontrolny spółdzielni przeprowadził kontrolę, wykazując poważne uchybienia w obszarze należącym do kompetencji Pana Darka. W związku z tym pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę. Wskazał jako przyczynę utratę zaufania w związku z toczącymi się przeciwko niemu postępowaniami karnymi i ustaleniami organów kontrolnych spółdzielni. Tymczasem jedno postępowanie karne przeciwko pracownikowi zakończyło się umorzeniem z braku dowodów, a drugie - uniewinnieniem. Pan Darek skierował zaś sprawę do sądu pracy, uznając wypowiedzenie za bezzasadne, gdyż utrata zaufania była oparta jedynie na nieprawdziwych okolicznościach, których mu nie udowodniono.

Autopromocja

Przeczytaj również: Kiedy pracownik po godzinach pracy wszczyna konflikty?

Sądy I i II instancji przyznały rację Panu Darkowi, jednak Sąd Najwyższy się z nim nie zgodził. Podkreślił, że przyczyną wypowiedzenia umowy nie było samo prowadzenie przeciwko pracownikowi postępowania karnego, ale związana z tym utrata zaufania do Pana Darka. Późniejsze uwolnienie pracownika od zarzutów nie oznacza automatycznie, że wypowiedzenie było bezzasadne. W dniu składania wypowiedzenia toczyły się bowiem przeciwko pracownikowi dwa postępowania karne związane z jego zakresem obowiązków służbowych. W dodatku organy kontrolne spółdzielni również dopatrzyły się nieprawidłowości w postępowaniu pracownika. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można zaś wymagać od pracodawcy, aby dalej obdarzał zaufaniem pracownika zajmującego stanowisko kierownicze mimo prowadzenia wobec niego postępowania karnego związanego z jego obowiązkami służbowymi, nawet jeżeli potem został on uniewinniony.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Powyższe oznacza, że samo wszczęcie postępowania karnego przeciwko pracownikowi może stanowić przyczynę rozwiązania umowy o pracę, nie potrzebny jest wydany wyrok skazujący w danej sprawie.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...