W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
pieniądze banknoty garnitur wynagrodzenia płace zarobki trzynastka budżetówka dodatkowe wynagrodzenie roczne / W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej / ShutterStock

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Komu przysługuje trzynastka

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, przysługuje pracownikom sfery budżetowej. Jest to rodzaj premii za świadczenie pracy. Trzynastkę ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie.

Autopromocja

Uprawnionymi do trzynastki są m.in. pracownicy:

  • państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy;
  • zatrudnieni w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach;
  • samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.

Kiedy należy wypłacić trzynastkę

Przepisy ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1690) określają termin, w którym pracodawca powinien wypłacić trzynastkę.

Świadczenie to należy wypłacić nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Oznacza to, ze pracownik otrzyma przysługujące mu za 2024 r. dodatkowe wynagrodzenie roczne najpóźniej do 31 marca 2025 r.

Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata trzynastki

W przypadku rozwiązania umowy o pracę, np. na skutek wypowiedzenia czy z powodu przejścia pracownika na emeryturę czy rentę, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w ostatnim dniu zatrudnienia.

Pracodawca może jednak wypłacić trzynastkę wcześniej, np. w dniu rozwiązania umowy o pracę. Takie postępowanie nie będzie naruszeniem przepisów ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Jest jednak sytuacja, gdy trzynastkę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Ma to miejsce w przypadku, gdy z pracownikiem rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy.

Wypłata trzynastki w razie likwidacji stanowiska pracy

Inaczej jest w sytuacji, gdy likwidowane jest stanowisko pracy. Należy odróżnić likwidację pracodawcy od likwidacji stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony. Likwidacja stanowiska pracy nie musi prowadzić do rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem - może on bowiem zostać przeniesiony na inne stanowisko.

Jeżeli jednak likwidacja stanowiska pracy spowoduje rozwiązanie stosunku pracy, to pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi trzynastki w ostatnim dniu zatrudnienia. Nie ma także zakazu wcześniejszej wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Skutki niewypłacenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Obowiązkiem pracodawcy jest terminowa i prawidłowa wypłata trzynastki. Przekroczenie terminu spowoduje naruszenie przepisów ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.

Pracodawca musi pamiętać, że jeśli nie wypłaci dodatkowego wynagrodzenia rocznego w ustalonym terminie, obniży je bezprawnie lub dokona bezpodstawnych potrąceń, popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Z tego tytułu może zostać obciążony karą grzywny w wysokości od 1000 zł do 30000 zł.

Kadry
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc
03 lut 2025

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]
03 lut 2025

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN
03 lut 2025

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?
03 lut 2025

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej
03 lut 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]
03 lut 2025

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków
03 lut 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków
02 lut 2025

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?
01 lut 2025

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie
01 lut 2025

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...