Wypowiedzenie zmieniające a odprawa

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
rozwiń więcej
Honorata Skibicka
rozwiń więcej
Wypowiedzenie zmieniające a odprawa/Fot. Fotolia / Fotolia
Pracownik, który nie przyjmie wypowiedzenia zmieniającego będzie miał prawo do odprawy pieniężnej, o ile spełni podstawowy warunek, tj. odmowa przyjęcia wypowiedzenia będzie obiektywnie uzasadniona.

Warunki techniczne i organizacyjne lub chociażby zmiana zakresu działalności, zmuszają niekiedy pracodawców do likwidacji stanowisk pracy. Najczęściej w takiej sytuacji dochodzi do zwolnień pracowników. Definitywnych zwolnień można uniknąć poprzez zaoferowanie pracownikom innych stanowisk pracy. Jeżeli pracodawca chce zaoferować inne, przykładowo mniej płatne, stanowisko pracy powinien złożyć pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu pracownikowi warunków pracy i płacy, czyli wypowiedzenie zmieniające.

Autopromocja

W art. 40 Kodeksu pracy określano, że do wypowiedzeń zmieniających odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące tzw. wypowiedzeń definitywnych. W związku z powyższym, wypowiedzenie warunków pracy i płacy musi zawierać rzeczywistą, konkretną i prawdziwą przyczynę. W takim wypowiedzeniu należy więc opisać likwidację dotychczasowego stanowiska pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

W przypadku wypowiedzeń indywidualnych – w tym wypowiedzeń zmieniających pracodawcy, o ile zatrudnia on co najmniej 20 pracowników musi stosować tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych (czyli ustawę z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

W przypadku wypowiedzeń definitywnych, co do zasady pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikom odpraw. Powstaje pytanie, czy sytuacja pracownika zmienia się w przypadku  wypowiedzenia zmieniającego. Z zasady, celem wypowiedzenia zmieniającego jest utrzymanie stosunku pracy, chociaż na zmienionych warunkach. Składając takie oświadczenie pracodawca musi liczyć się jednak z tym, że pracownik nie przyjmie nowych warunków, a stosunek pracy rozwiąże się. Czy w takim przypadku pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi odprawę?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. To zależy od konkretnego przypadku, to jest uznania, czy w danych okolicznościach odmowa przyjęcia nowych warunków była uzasadniona obiektywnymi przyczynami.

Jeżeli proponowane warunki są znacznie gorsze od dotychczasowych, zmienia się zakres obowiązków pracownika, znacznie mniejsza się wynagrodzenie, praca nie odpowiada kwalifikacjom pracownika, można przypuszczać, że pracownik nowych warunków nie przyjmie. W takich przypadkach pracownikowi należy się odprawa w wysokości jedno - dwu lub trzymiesięcznego wynagrodzenia, co wynika z art. 8 i 10 ustawy o zwolnieniach grupowych. Jeżeli natomiast odmowa nie jest obiektywnie uzasadniona, można przyjąć, że pracownik swoją decyzją współprzyczynił się do rozwiązania z nim umowy o pracę i odprawa nie będzie należna pracownikowi.

W konkretnej sprawie sądowej, sąd będzie musiał rozważyć interes pracownika i zakładu pracy poprzez wskazanie, czy w danych okolicznościach zaproponowanie pracownikowi są usprawiedliwione sytuacją pracodawcy, czy pracownik powinien taką ofertę przyjąć biorąc pod uwagę obiektywne warunki starej i proponowanej umowy o pracę. Ponadto dokonując tych ocen sąd musi rozważyć, czy przyczyny niedotyczące pracownika rzeczywiście występują. Tak wskazał Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 12 kwietnia 2012 roku, sygn. akt I PK 144/11.

Zgodnie z powyższym, jeżeli w konkretnym przypadku pracownik nie przyjmie wypowiedzenia zmieniającego i nie będzie to uzasadnione okolicznościami, np. proponowane, nowe wynagrodzenie nie będzie drastycznie niższe, praca będzie odpowiadała kwalifikacjom pracownika, a do likwidacji stanowiska pracy rzeczywiście dochodzi, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu, to pracownikowi nie będzie należała się odprawa.

Odmowa przyjęcia nowych proponowanych warunków pracy i płacy będzie współprzyczynieniem się pracownika do rozwiązania umowy, a jak wynika z art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych, przy wypowiedzeniu odprawa należy się wyłącznie w przypadku, gdy do rozwiązania umowy dochodzi z przyczyn niedotyczących pracownika, np. likwidacja dotychczasowego stanowiska były wyłączną przyczyną rozwiązania umowy.

Jeżeli więc odmowa przyjęcia nowych warunków nie była uzasadniona to znaczy, zaproponowane stanowisko odpowiadało kwalifikacjom pracownika, proponowane wynagrodzenie było zbliżone do dotychczas otrzymywanego, doszło do rozwiązania umowy wskutek nieprzyjęcia warunków przez pracownika, pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi odprawy.  

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników;

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...