Jakie odprawy przysługują pracownikom?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Jakie odprawy przysługują pracownikom? / shutterstock

Pracownikom przysługują różne odprawy. Jak je uzyskać, jaka jest ich wysokość i jakie warunki należy spełnić – szczegóły poniżej.

rozwiń >

Co to jest odprawa?

Odprawa jest świadczeniem pieniężnym stanowiącym pewną formę rekompensaty w związku z zaistnieniem danego zdarzenia. Mogą to być przyczyny losowe, przyczyny zależne od pracodawcy od pracownika czy też występujące w związku ze ziszczeniem się pewnych okoliczności. Odprawa należy się pracownikowi od podmiotu zatrudniającego go. Odprawa nie jest wynagrodzeniem ani odszkodowaniem, aczkolwiek zwykle wysokość odprawy zależy od wysokości wynagrodzenia. W kodeksie pracy jest ujęta odprawa pozostająca w związku z wyborem, emerytalno-rentowa oraz pośmiertna. Pozostałe odprawy uregulowane są przepisach szczególnych i pracowniczych pragmatykach.

Autopromocja

Odprawa w zw. z wyborem

W prawie pracy istnieje możliwość nawiązania stosunku pracy na podstawie wyboru, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika. Przykładem tego może być praca pracowników samorządowych np. marszałka województwa, starosty, wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Jeżeli taki wybrany pracownik samorządowy był przed wyborem zatrudniony u innego pracodawcy i w związku z wyborem nie przejdzie na urlop bezpłatny (chociaż ma do tego prawo), przysługuje mu odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Taką odprawę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Odprawa pracowników samorządowych – ile wynosi?

Oczywiście czym innym jest odprawa pracownika samorządowego, która przysługuje w związku z tym, że stosunek pracy został rozwiązany z powodu upływu kadencji, na którą był wybrany. Ta odprawa jest wyższa od ww. i przysługuje w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Taka odprawa przysługuje np. wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), burmistrzowi dzielnicy m.st. Warszawy, staroście, wicestaroście, członkom zarządu powiatu oraz marszałkowi, wicemarszałkowi i członkom zarządu województwa.

Odprawa w zw. ze zwolnieniem grupowym

Jeżeli z przyczyn niedotyczących pracownika, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę czy też na mocy porozumienia stron dojdzie do rozwiązania umowy, pracownikowi będzie się należała odprawa. Przyczynami takiego rozwiązania umowy może być likwidacja stanowiska pracy, restrukturyzacja, zmiany organizacyjne, zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników w danym dziale. Ważna, żeby taka przyczyna w żaden sposób nie była związana z pracownikiem.

Jak oblicza się odprawę dla pracownika?

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Odprawa powinna być wypłacona najpóźniej w ostatnim dniu trwania stosunku pracy.

Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2022 r. jest to kwota 45 150 zł. brutto. Od odprawy potrąca się tylko podatek, już nie składki ubezpieczeniowe i zdrowotne.

Odprawa dla mianowanego nauczyciela

Co ciekawe jeżeli dojdzie do rozwiązania umowy z mianowanym nauczycielem z przyczyn go niedotyczących np. z powodu likwidacji szkoły (całkowitej lub częściowej), z powodów zmian organizacyjnych czy zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć lub na wniosek nauczyciela czy też gdy przenosi się go w stan nieczynny - takiemu nauczycielowi przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Pewne pragmatyki pracownicze w sposób bardziej korzystny, niż ma to miejsce w typowym stosunku pracy, regulują uprawnienia pracownicze.

Kiedy pracownik ma prawo do odprawy emerytalnej i rentowej?

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do:

- renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury

- którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę (stałą lub okresową) lub emeryturę (nawet wcześniejszą)

przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Co ważne, rozwiązanie umowy o pracę przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego nie jest rozwiązaniem w związku z przejściem na emeryturę i nie uprawnia do odprawy.

Podstawą do otrzymania odprawy jest np. uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, ale już nie otrzymanie prawa do renty rodzinnej. 

Odprawa emerytalno-rentowa dla nauczyciela

Karta nauczyciela również korzystniej reguluje kwestię odprawy emerytalno-rentowej dla nauczyciela. Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.

Prawo do jednorazowej odprawy nauczyciela akademickiego

Nauczycielowi akademickiemu przechodzącemu na emeryturę albo rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje prawo do jednorazowej odprawy w uczelni stanowiącej jego podstawowe miejsce pracy, w wysokości 300% wynagrodzenia zasadniczego otrzymanego za ostatni pełny miesiąc zatrudnienia. Oczywiście pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Odprawa pośmiertna - kiedy przysługuje?

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Odprawa przysługuje małżonkowi, dzieciom, wnukom, rodzeństwu, rodzicom. Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny.

Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

1) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;

3) sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat

Istotne jest to, że osobom upoważnionym, odprawa nie będzie przysługiwała, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż przysługująca odprawa pośmiertna. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Kadry
Od lipca praktykant zarobi nawet 8600 zł
27 cze 2024

Od lipca 2024 r. praktykant zarobi nawet 8600 zł. Ile zarabiają praktykanci? Ile wynosi wynagrodzenie praktykanta netto? Co powinna zawierać umowa o praktykę absolwencką?

Co z emeryturami stażowymi?
27 cze 2024

Co z emeryturami stażowymi? Emerytury stażowe są uchwalone i podpisane przez Prezydenta, jest jednak jedno ale… To emerytury stażowe dla nauczycieli, które wchodzą w życie od 1 września 2024 r. Inni ubezpieczeni, nie będący nauczycielami mówią: "Czujemy się oszukani, co z nami?". Sam ZUS podkreśla: "Propozycja ta może spotkać się z zarzutem naruszenia zasady równego traktowania w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego".

W lipcu będzie najniższy dodatek za pracę w nocy w całym 2024 roku
27 cze 2024

Dodatek za pracę w nocy w lipcu 2024 r. będzie najniższy w całym roku. Kodeks pracy przyznaje 20% dodatku za pracę w nocy. Mimo podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę, pracujący w nocy otrzymają niższy dodatek niż w pierwszej połowie roku. 

Kwota wolna od potrąceń od 1 lipca 2024 – tabela
27 cze 2024

Kwota wolna od potrąceń od 1 lipca 2024 r. wzrasta wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwoty wolne od potrąceń netto zawiera tabela. Co oznacza kwota wolna od potrąceń i jak ją wyliczyć?

30 tys., tyle średnio, ale Tych pieniędzy ZUS sam Ci nie da, trzeba złożyć wniosek
27 cze 2024

Po śmierci osoby bliskiej zwykle nie myślimy o kwestiach materialnych, bo to czas na refleksję i żałobę. Jednak spraw formalnych jest sporo do załatwienia. Jedna z nich jest dziedziczenie środków z OFE. Warto wiedzieć, że na kontach ZUS zalegają miliony złotych, po które nie wiele osób się zgłasza. Tu pojawiają się pytania: Jak odzyskać składki emerytalne z ZUS po śmierci? Ile można dostać pieniędzy z subkonta ZUS po śmierci? Czy ZUS wypłaca pieniądze po zmarłym który nie dożył emerytury? Kiedy ZUS wypłaca pieniądze po zmarłym? Jak odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci osoby ubezpieczonej?

Pracownik vs freelancer - ile kosztują pracodawcę?
27 cze 2024

Pracownik vs freelancer - jakie koszty ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika, a jakie przy współpracy z freelancerem? Co się bardziej opłaca?

Co z zakazem handlu w niedziele?
27 cze 2024

Co z zakazem handlu w niedziele? Czy w 2025 będą po dwie niedziele w miesiącu - tak jak się proponuje w projekcie? Czy 14 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Przykład: Zaniżenie renty wdowiej. 375 zł i 500 zł miesięcznie zamiast 1250 zł. Łączne przez rok 9750 zł mniej dla wdowy
27 cze 2024

Renta wdowia będzie przez rok zaniżonym świadczeniem. W artykule przykład renty z której płatności są zaniżone miesięcznie o 375 zł i 500 zł (łącznie przez rok 9750 zł). 

MRPiPS: Bez podwyżki powyżej pensji minimalnej od 1 lipca 2024 r. I za awans 50-200 zł. Bez zmian dodatek stażowy
27 cze 2024

Nie nastąpi od 1 lipca 2024 r. polepszenie sytuacji pracowników samorządowych. Po rozmowach z samorządowcami rząd podtrzymał projekt nowelizacji rozporządzenia będącego podstawą podwyżek pensji pracowników samorządowych. Kontrowersje budzi to, że aż VI grup zawodowych ma pensje (według tego rozporządzenia) niżej niż pensja 4300 zł brutto. Nie zmienione też niskich kwot za awans rzędu 50 zł - 150 zł.

MRPiPS: Dziś pracownika chroni grzywna 1000 zł (minimalna) do 30 000 zł (maksymalna). To za mało
27 cze 2024

Pracodawców docisną wyższe grzywny? Za opóźnienia w wypłacie pensji. Dziś to tylko grzywna 1000 zł (minimalna) do 30 000 zł (maksymalna). O dyskusji w ministerstwie pracy o zaostrzeniu tych kar informują dzisiaj media.

pokaż więcej
Proszę czekać...