140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi

140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi. / Fot. Fotolia
W ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego przedsiębiorstwa i organizacje zobowiązują się do udostępnienia 140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi.

Bruksela, 22 czerwiec 2015

Autopromocja

Walka z bezrobociem młodzieży jest absolutnym priorytetem Komisji Europejskiej. Wysokiej jakości przyuczanie do zawodu pomaga młodym ludziom w zdobywaniu umiejętności i kluczowych kompetencji koniecznych do znalezienia dobrej pracy. Ponad czterdzieści przedsiębiorstw i innych organizacji przyłączyło się dzisiaj do europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego, koordynowanego przez Komisję Europejską, oraz zobowiązało się do zapewnienia większej liczby ofert przyuczania do zawodu o lepszej jakości. Przedsiębiorstwa udostępnią w sumie 140 000 miejsc na przyuczanie do zawodu i ofert szkoleń dla młodych ludzi. Komisja Europejska jest zdecydowana zwiększać dostępność i jakość oraz poprawiać wizerunek przyuczania do zawodu.

Sprawę skomentowała Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników: „Gorąco witam nowych partnerów, którzy dołączyli dzisiaj do europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego.Pomaganie młodym ludziom w uzyskaniu dobrej pracy jest na głównym miejscu wśród moich priorytetów. Wspólnie stworzymy dla młodych ludzi nowe możliwości zdobywania umiejętności i doświadczenia potrzebnych na rynku pracy. Liczę na to, że za tym przykładem pójdzie jeszcze więcej przedsiębiorstw i innych organizacji.”.

Redakcja poleca produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik

Nowe deklaracje zobowiązań podpisano w Rydze w trakcie spotkania ministrów odpowiedzialnych za kształcenie i szkolenie zawodowe z europejskimi partnerami społecznymi i Komisją Europejską, zorganizowanego przez prezydencję łotewską. Do głównych deklaracji zobowiązań należą:

  • Do 2017 r. Adecco zapewni szkolenia w miejscu pracy w swoim głównym przedsiębiorstwie lub u jednego ze swoich partnerów dla 5 tys. młodych ludzi;
  • Do 2018 r. AXA stworzy możliwości zatrudnienia dla 20 tys. młodych ludzi obejmujące 10 tys. stałych umów o pracę na czas określony i 10 tys. ofert płatnego przyuczania do zawodu lub płatnych staży;
  • BMW rozszerzy bazę szkolenia zawodowego na poziomie międzynarodowym, m.in. poprzez stworzenie dostosowanego do potrzeb dwutorowego kształcenia programu obejmującego praktyczne szkolenie w Niemczech i zdobywanie kwalifikacji w Hiszpanii. BMW przyjmie 1,5 tys. nowych uczniów rocznie.
  • Safran rozwinie bazę miejsc przyuczania do zawodu w swoich europejskich spółkach zależnych i będzie wspierał programy mobilności międzynarodowej. Safran przyjmie 2-3 tys. uczniów rocznie.
  • W tym roku Capita zaoferuje młodym ludziom ponad 500 miejsc na przyuczanie do zawodu oraz będzie współpracować z innymi znaczącymi pracodawcami w tym celu, m.in. poprzez rekrutację i szkolenie 400 uczniów do służby cywilnej i ponad 600 uczniów do banków.
  • CSR Europe będzie wspierać przedsiębiorstwa należące do jego sieci w kontekście jakości ich programów staży i przyuczania do zawodu, co do końca 2017 r. stworzy okazję dla 50 tys. młodych ludzi do skorzystania z wysokiej jakości szkoleń.

Zadaj pytanie na FORUM

Inne przedsiębiorstwa, które przystąpiły do sojuszu, to Bertelsmann, Saica i Verallia Saint-Gobain.

Europejscy partnerzy społeczni przedstawili nowe deklaracje zobowiązań w sektorze budowlanym, chemicznym, handlu i edukacji. Pięć nowych deklaracji pochodzi od krajowych organizacji związkowych nauczycieli, a jedna od francuskiego związku zawodowego w sektorze energetycznym. Inne ważne deklaracje zobowiązań pochodzą od rządu szkockiego, Europejskiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionalnych na rzecz Uczenia się przez Całe Życie, ośrodka analitycznego Fundacji Bertelsmanna.

Ci nowi członkowie dołączają do istniejących członków i rządów skupionych w ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego.

Kontekst

Europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego zainaugurowano w dniu 2 lipca 2013 r. w Lipsku (Niemcy) w drodze wspólnej deklaracji między prezydencją UE, Komisją i europejskimi partnerami społecznymi. Deklaracji tej towarzyszą deklaracja Rady i indywidualne zobowiązania dotyczące kolejnych kroków w celu zwiększenia liczby miejsc, jakości i dostępności przyuczania do zawodu w państwach UE.

Minimalne wynagrodzenie pracownika młodocianego od 1 czerwca 2015 r.

W celu promowania programów i inicjatyw przyuczania do zawodu w całej Europie sojusz łączy organy publiczne, izby handlowe, przemysłowe i rzemieślnicze, przedsiębiorstwa, partnerów społecznych, placówki edukacyjne, regiony, organizacje młodzieżowe i organizacje nienastawione na zysk, ośrodki analityczne i instytuty badawcze.

Wraz z Włochami i Czechami, które dołączyły dzisiaj, 26 państw członkowskich UE przedstawiło już krajowe zobowiązania. Jako najnowszych członków sojusz przyjął dzisiaj również państwa EFTA: Norwegię i Szwajcarię oraz kraje kandydujące: Albanię, Czarnogórę i Turcję.

Od 2013 r. firmy i inni partnerzy złożyli w ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego łącznie 84 deklaracje zobowiązań.

Źródło: europa.eu

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...