Bariery dla usług w sferze zawodów regulowanych

Bariery dla usług w sferze zawodów regulowanych. / Fot. Fotolia / ShutterStock
Komisja Europejska zarzuca Polsce utrzymywanie nadmiernych i nieuzasadnionych barier dla usług w sferze zawodów regulowanych. Za niezgodne z dyrektywą usługową uznane zostały stawki minimalne dla rzeczników patentowych.

Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek postępowanie wobec Polski i pięciu innych krajów unijnych, którym zarzuca utrzymywanie nadmiernych lub nieuzasadnionych barier w dziedzinie usług, świadczonych przez przedstawicieli zawodów regulowanych.

Autopromocja

Oprócz Polski, uchybienia wytknięto też Austrii, Cyprowi, Malcie, Niemcom i Hiszpanii. Zdaniem KE wymogi nałożone na niektórych usługodawców w tych państwach członkowskich są sprzeczne z dyrektywą usługową. W przypadku Polski za taki niezgodny z unijną dyrektywą wymóg uznano stawki minimalne dla rzeczników patentowych.

Upomniane kraje mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na argumenty Komisji.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

"Nadmierne wymogi dotyczące struktury własnościowej — takie jak wymóg, by przedstawiciele wolnych zwodów mieli 100 proc. praw głosu i kapitału w spółce, lub żeby miała ona siedzibę w danym państwie — mogą utrudniać tworzenie oddziałów i transgraniczne świadczenie usług w tych państwach członkowskich. Obowiązkowe stawki minimalne nie są konieczne, aby zapewnić wysoką jakość usług świadczonych przez krajowych i zagranicznych usługodawców. Pozbawiają one konsumentów dostępu do bardziej konkurencyjnych cen usług" - wskazuje Komisja w komunikacie.

KE zwraca się do państw, u których stwierdzono uchybienia, o dostosowanie swoich przepisów dotyczących wymogów struktury udziałowej i zakazu świadczenia usług interdyscyplinarnych (dla architektów i inżynierów w Austrii, na Cyprze i Malcie oraz dla rzeczników patentowych w Austrii), jak również zniesienie obowiązkowych stawek minimalnych (dla procuradores, tj. zastępców procesowych w Hiszpanii, architektów, inżynierów i doradców podatkowych w Niemczech, rzeczników patentowych w Polsce oraz weterynarzy w Austrii). Komisja jest również zaniepokojona przepisami prawnymi w Hiszpanii, zgodnie z którymi niektórych rodzajów usług procuradores nie można łączyć z usługami świadczonymi przez prawników.

Porozmawiaj o tym na FORUM

"Swoboda świadczenia usług jest jedną z podstawowych zasad jednolitego rynku. W niektórych państwach członkowskich nadal istnieją bariery uniemożliwiające firmom i indywidualnym usługodawcom swobodne świadczenie usług w całej UE. Są to ograniczenia dotyczące formy prawnej i struktury własnościowej, kwalifikacji zawodowych lub stawek minimalnych. Dzisiaj nie chodzi tylko o żółtą kartkę. Chciałabym, żeby to ostrzeżenie zostało potraktowane jako szansa: dynamiczny jednolity rynek profesjonalnych usług prowadzi do bardziej konkurencyjnej gospodarki europejskiej, która niesie korzyści dla nas wszystkich" - oświadczyła unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.

W czwartek Polska otrzymała też od KE drugie upomnienie w sprawie naruszania unijnych przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych. Unijna dyrektywa w tej sprawie zawiera wykaz dotyczący praktyk, wprowadzających konsumentów w błąd. Zdaniem KE Polska nie wdrożyła do swojego prawa całego wykazu.

Komisja uważa też, że polskie prawo jest zbyt restrykcyjne w sprawie podawania informacji o obniżkach cen, bo nakazuje podanie przekreślonej zwykłej ceny obok ceny promocyjnej, jak również zamieszczenie informacji "wyprzedaż", "obniżka ceny" albo "podwyżka ceny", jak również o przyczynie obniżki albo podwyżki. "Takie zasady wykraczają poza zharmonizowane przepisy i mogą być przeszkoda dla handlowców, sprzedających swoje towary w Polsce" - oceniła KE.

W tej sprawie Polska otrzymała od Komisji tzw. uzasadnioną opinię, co jest drugim etapem postępowania o naruszenie unijnego prawa. Polskie władze mają dwa miesiące na odpowiedź.

Zawody regulowane w Polsce i UE

Z Brukseli Anna Widzyk

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...