Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy. / Fot. Fotolia
Zmiany w Kodeksie pracy, które wejdą w życie być może jeszcze w 2015 r. obejmują przede wszystkim umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się maksymalną długość umowy terminowej. Zmianie mają ulec okresy wypowiedzenia. Problem tkwi w porozumieniu się, co do tych kwestii i uregulowanie ich w sposób uwzględniający interesy pracodawców i pracowników.

Wioletta Żukowska, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP

Autopromocja

Od kilku miesięcy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace legislacyjne nad projektem zmieniającym dotychczasowe przepisy dotyczące terminowych umów o pracę. Już w trakcie konsultacji społecznych projekt wywołał dużo wątpliwości, dlatego przed jego skierowaniem na Radę Ministrów resort chce wypracować rozwiązania wyważone oraz akceptowalne zarówno dla pracodawców, jak i związków zawodowych. Z pewnością nie będzie to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę obecne wydarzenia w kraju oraz zbliżające się wybory.

Głównym punktem spornym w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy jest maksymalny czas trwania umów na czas określony. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje wprowadzenie limitu liczbowego oraz czasowego dla umów tego rodzaju. Będzie można zawrzeć maksymalnie 3 umowy na czas określony na nie dłużej niż 33 miesiące. Po tym czasie umowa przekształcałaby się w bezterminową. Takie usztywnienie przepisów może jednak okazać się niekorzystne dla samych zatrudnionych. Zamiast przyczynić się do spadku umów okresowych, może wywołać zjawisko tzw. ucieczki od prawa pracy i wzrost zatrudnienia pozapracowniczego. Dlatego strona pracodawców proponuje wyższy limit – na poziomie 48 miesięcy.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kolejny problem dotyczy katalogu przesłanek umożliwiających zawarcie umowy na czas dłuższy niż 33 miesiące. W aktualnej wersji projektu (z 16 grudnia 2014 r.) w odniesieniu do tej kwestii znalazło się następujące sformułowanie: „jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego zapotrzebowania o charakterze okresowym oraz jest właściwe i konieczne w tym zakresie". Jest ono niewątpliwie niedookreślone i może być w praktyce rozmaicie interpretowane. Co więcej, projekt przewiduje upoważnienie inspektorów pracy do występowania z powództwem o ustalenie tego, czy w związku z niespełnieniem powyższej przesłanki doszło do zawarcia umowy bezterminowej. Tym samym PIP miałaby prawo do kwestionowania na drodze sądowej potrzeb pracodawców w zakresie polityki zatrudnienia oraz oceniania „konieczności” zawarcia umowy danego rodzaju. Ponadto wprowadzenie tej regulacji mogłoby się przyczynić do jeszcze większego „zakorkowania” sądów pracy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Dużo wątpliwości wywołują również przepisy przejściowe zawarte w projekcie. Stosowanie nowej regulacji także do trwających umów na czas określony może wywołać negatywne konsekwencje dla samych pracowników. Istnieje bowiem ryzyko wcześniejszego wypowiadania umów przez pracodawców, jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji. Może je ograniczyć dodana do projektu propozycja, zgodnie z którą przy ustalaniu długości okresów wypowiedzenia umów rozwiązywanych już w czasie obowiązywania nowych przepisów nie będzie uwzględniany staż pracy przypadający na okres przed dniem wejścia w życie noweli. Niemniej projektując nowe przepisy, trzeba mieć na uwadze zasadę lex retro non agit oraz zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Jak widać, problemów jest wiele. Czy projekt przygotowywany przez resort pracy okaże się „złotym środkiem”? Czas pokaże. A jest go jeszcze trochę, albowiem prawdopodobnie dopiero w kwietniu projekt trafi do sejmu. Przedmiotem zmian są regulacje, które obejmą pracodawców i miliony pracowników, zatem rozwaga wydaje się w tym przypadku jak najbardziej wskazana. Oby tylko nowe rozwiązania faktycznie przyczyniły się do stabilizacji zatrudnienia na postawie umów terminowych (taki jest przecież ich cel), bo jeśli będą zbyt restrykcyjne, to skutki mogą się okazać wręcz odwrotne.

Kodeks pracy - zmiany 2015

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...