Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców. /Fot. Fotolia / Fotolia
Księgowy bez certyfikatu stanowi zagrożenie dla przedsiębiorców. Deregulacja zawodu księgowego otworzyła bowiem dostęp do zawodu, co oznacza możliwość prowadzenia ksiąg przez osoby bez głębszej wiedzy z zakresu księgowości. Od takich ludzi zależy bezpieczeństwo rozliczeń firmy z urzędem skarbowym.

Deregulacja zawodu księgowego jest ogromnym zagrożeniem dla przedsiębiorców, którzy – kierując się m.in. kryterium niskiej ceny za usługę – w większości przypadków nie wiedzą, komu tak naprawdę powierzają losy ich firmy. To konkluzja z debaty Pracodawców RP oraz wydawnictwa Wolters Kluwer, poświęconej bezpieczeństwu rozliczeń podatkowych i rachunkowych po deregulacji.

Autopromocja

Zgoda rządu na prowadzenie ksiąg przez osoby, które nie mają głębszej wiedzy, a tylko chęci i przekonanie, że zrobią to dobrze, to samobójstwo – powiedziała Przewodnicząca Krajowej Izby Doradców Podatkowych prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, komentując deregulację zawodu księgowego. – Ze strony rządu nie było żadnych hamulców. Widać było za to desperację, by umożliwić jak najszerszy dostęp do zawodu jak najszybciej – powiedziała prof. Glumińska-Pawlic. – Wprowadzając zmiany, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreślało m.in. to, że decyzja ta ułatwi dostęp do zawodu i zwiększy liczbę miejsc pracy. Powołało się przy tym na wyniki badań przeprowadzonych na amerykańskich taksówkarzach w latach 80. Ja też mogę być taksówkarzem, bo mam prawo jazdy – dodała profesor.

Paneliści zwrócili uwagę na fakt, że od wyboru dobrego księgowego – zwłaszcza głównego księgowego czy biura rachunkowego – zależy nie tylko bezpieczeństwo rozliczeń firmy z fiskusem. Informacje, jakie wygeneruje księgowość, służą bowiem do podejmowania decyzji zarządczych. Ich jakość, czyli rzetelność i wiarygodność, jest zatem niezwykle istotna. Dziś profesjonalny księgowy powinien doskonale poruszać się w obszarze nie tylko obowiązującego stanu prawnego z zakresu rachunkowości i podatków, lecz także m.in. sprawozdawczości, rozliczeń z ZUS, ochrony środowiska, kwestii statutowych i organizacyjnych.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Prof. Glumińska-Pawlic przypomniała, że po deregulacji praktyki doradców podatkowych zostały ograniczone do 6 miesięcy, po 8 godzin tygodniowo. – Kiedy chcieliśmy wprowadzić choćby namiastkę certyfikacji, od razu podniósł się krzyk, że chcemy ograniczyć dostęp do zawodu. Tymczasem oprócz wiedzy trzeba mieć dużo pokory i wiedzieć,  czego się nie umie. Trzeba mieć bat w postaci samorządu – po to, by nie stać w miejscu. Nasze zawody wymagają bowiem stałego podnoszenia kwalifikacji – powiedziała pani profesor.

Przypomnijmy – w wyniku deregulacji każdy może dziś założyć działalność związaną z księgowością, co prowadzi do wielu nieprawidłowości, np. zatrudniania pracowników czy braku odpowiedniego zabezpieczenia interesów zlecającego usługę. Bardzo często nieprzestrzegane są także przepisy dotyczące tajemnicy związanej z danymi osobowymi. Zdarza się tak, że jedno biuro rachunkowe prowadzi 300 spółek według jednego schematu. Uczestnicy debaty podkreślili fakt, że dziś wystarczy nie być karanym, aby móc prowadzić księgi rachunkowe. O zdobywaniu certyfikatów nikt nawet nie myśli.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Jerzy Koniecki, Prezes Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, przypomniał sytuację z lat 90., kiedy to powstawało mnóstwo biur rachunkowych, zatrudniających księgowe z upadających firm. – Przez 15 lat walczyliśmy o to, by stworzyć tytuł zawodowego księgowego; z różnych powodów do dziś nie udało nam się tego zrobić. Włos mi się jeży na głowie na myśl o tym, że teraz de facto wystarczy pieczątka za 200 zł, by mogły powstać spółki nadające uprawnienia do prowadzenia ksiąg – powiedział Koniecki. Podkreślił, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, szkolące według międzynarodowych standardów, wspomaga przedstawicieli biznesu, poświadczając to, iż osoby z certyfikatem Stowarzyszenia mają określoną wiedzę.

Uczestnicy debaty przypomnieli także o tym, że w wielu krajach zawód księgowego czy doradcy podatkowego jest silnie regulowany. Tak jest przykładowo we Francji, Wielkiej Brytanii czy USA. Zwrócili się także do przedsiębiorców z apelem o to, aby ci nie kierowali się kryterium najniższej ceny i nie korzystali z usług przypadkowych osób, tym bardziej że decyzje księgowych nie zwalniają właścicieli firm od odpowiedzialności.

Polecamy serwis: Księgowość firm

Doradca podatkowy Jolanta Ptasińska zastanawiała się nad tym, w jakim czasie rynek zweryfikuje nieprofesjonalne podmioty. – Optymalnie – w ciągu dwóch lat; realnie – w ciągu pięciu. O weryfikację umiejętności osób korzystających na deregulacji postarają się urzędy skarbowe – powiedziała Ptasińska. – W dzisiejszej sytuacji gospodarczej każdy oszczędza – na pracownikach, na zlecaniu usług. Ale nie ma szans na to, by było i tanio, i dobrze. Jeśli dobre, sprawdzone biuro księgowe oferuje swoje usługi za stosunkowo niewygórowaną cenę, to musi przyjąć bardzo dużo zleceń, aby się utrzymać. A to siłą rzeczy powoduje, że poziom tych usług nie będzie na najwyższym poziomie – powiedziała Ptasińska, przypominając jednocześnie, że nawet certyfikaty nigdy nie dadzą stuprocentowej gwarancji. – Dają za to pewność, że człowiek legitymujący się takim dokumentem będzie pracował uczciwie, będzie podnosił swoje kwalifikacje i będzie się ubezpieczał – dodała.

Robert Oliwa, Przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP, przedstawił osiągnięcia tego podmiotu. Zwrócił uwagę na fakt, że księgowi mają za zadanie ewidencjonowanie zdarzeń; badają dokumenty jedynie pod względem formalnym, a nie merytorycznym. – Trzeba pamiętać o tym, że księgowi przeważnie nie mają świadomości co do tego, czy doszło do transakcji, czy też nie – powiedział mecenas Oliwa.

Pracodawcy RP i wydawnictwo Wolters Kluwer przypominają jednocześnie, że debata została zorganizowana w ramach kolejnej edycji prestiżowego konkursu o tytuł „Lidera Księgowości”. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia można znaleźć pod adresem: http://www.pracodawcyrp.pl/patronaty/art,134,zostan-liderem-ksiegowosci-ruszyla-nowa-edycja-konkursu.html.

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014 r.

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...