Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
- Autopoprawka do rządowego projektu ustawy
- Niższa podstawa składki zdrowotnej od 2025 r.
- Kiedy zmiany mają wejść w życie
Autopoprawka do rządowego projektu ustawy
Od 2025 r. minimalna podstawa składki zostanie zmniejszona do poziomu 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Do przepisów, które przewidują, że przychody ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości) nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej, dodana zostanie rządowa autopoprawka. Zakłada ona zmniejszenie minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.
Niższa podstawa składki zdrowotnej od 2025 r.
Zmiany wprowadzone do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oznaczają, że obniżona zostaje minimalna podstawa składki zdrowotnej dla osób, które rozliczają się za pomocą skali podatkowej oraz na podatku liniowym. Nowe rozwiązanie dotyczyć będzie także osób, które stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej. Od 2025 r. minimalna podstawa składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Na zmianie skorzysta ok. 935 tys. przedsiębiorców. Osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki temu ok. 100 zł miesięcznie.
Koszt nowego rozwiązania dla budżetu państwa wyniesie ok. 945 mln zł. W budżecie na 2025 r. zarezerwowane zostały środki, które mają wyrównać wpływy do NFZ, zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej.
Kiedy zmiany mają wejść w życie
Przepisy związane z obniżeniem podstawy wymiaru składki zdrowotnej mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.