Elastyczny czas pracy - ocena zmian

Zmiany w czasie pracy w postaci wprowadzenia elastycznego czasu pracy miały na celu ułatwienie pracownikom godzenia życia rodzinnego z zawodowym i dostosowanie czasu pracy załogi do potrzeb firmy. Z nowych rozwiązań skorzystało już ponad 200 pracodawców.

Kluczowe zmiany

Kluczowe zmiany są dwie. Pierwsza: możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące. - Dzięki temu pracodawca, mając mniej zleceń, ograniczy czas pracy pracowników np. do 7 godzin dziennie i wcześniej puści ich do domu. Kiedy pojawi się więcej zamówień załoga zostanie w pracy odpowiednio dłużej - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Autopromocja

Druga zmiana to możliwość wprowadzenia ruchomego czasu pracy. Pracownicy będą mogli zaczynać pracę np. w poniedziałek o godzinie 8 rano, we wtorek i w środę o 11, a w czwartek i piątek znów o 8. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 8 a 11. - Ułatwi to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą - mówi minister Kosiniak-Kamysz

WAŻNE!

Pracodawcy mogą wprowadzić zmiany wyłącznie za zgodą działających w firmie związków zawodowych. Jeśli ich nie ma pracodawca będzie musiał porozumieć się przedstawicielami pracowników. - Wmontowanie tego bezpiecznika do systemu wzmacnia rolę związkowców i pracowników, bo bez ich zgody zmiany w czasie pracy nie będą możliwe. Ma także wzmocnić dialog między załogą a pracodawcami - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Zobacz również: Czas pracy w organizacjach pozarządowych po zmianach

Nadgodziny

Pracownikom nadal będzie przysługiwało wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny. Tak jak do tej pory pracodawca nadal może rekompensować podwładnym dłuższą pracę czasem wolnym. Zmiany wprowadzone w kodeksie oznaczają jedynie dopasowanie czasu pracy pracowników do wielkości zamówień lub liczby zleceń w firmie.

Odpoczynek

W kodeksie pracy zostają gwarancje odpowiedniego czasu odpoczynku dla pracowników. Zachowane zostaje prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby oraz do 35-godzinnego w ciągu tygodnia. Pod szczególną ochroną ciągle pozostają m.in. kobiety w ciąży, rodzice małych dzieci czy pracownicy młodociani.

Polecamy także serwis: Czas pracy

Sprawdzone rozwiązania

- To sprawdzone rozwiązania z ustawy antykryzysowej, która obowiązywała już w latach 2009-2011. Dłuższe okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy wprowadziło wtedy blisko 1100 firm. Dzięki temu w okresie spowolnienia gospodarczego dziesiątki tysięcy osób zachowało pracę - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Zamiast przedłużać działanie ustawy antykryzysowej ministerstwo wspólnie z partnerami społecznymi zdecydowało, że najlepsze rozwiązania na stałe wprowadzi do Kodeksu Pracy. Tak właśnie się stało. Daje to szansę na poprawę konkurencyjności działających w Polsce firm. Wcześniej zrobiła już to samo m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Czechy i Słowacja. - Brak elastycznych rozwiązań stawiał polskich przedsiębiorców już na starcie w gorszej pozycji - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Stosowanie zmian

Zmiany weszły w życie 23 sierpnia tego roku. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że okres rozliczeniowy czasu pracy wydłużyło już 198 pracodawców. (dane na 5 listopada). 79% firm wprowadziło 12-miesięczny okres rozliczeniowy, 12% zdecydowało się na 6-miesięczny. Najchętniej z nowych rozwiązań korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (37%), handlem i naprawami (23%) oraz budownictwem (11%). Są to głównie duże firmy zatrudniające więcej niż 50 pracowników - 53%. 24% to średni biznes - od 10 do 49 pracowników, 23% to mali pracodawcy zatrudniający do 9 pracowników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Czas pracy

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...