Zima 2024. Kiedy przypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej zimy? Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?
Zima 2024 - zmiana czasu i krótkie dni
Niektórzy czekają na nią z utęsknieniem, dla innych mogłaby nie istnieć. Zima to pora roku, która wzbudza emocje. Niskie temperatury, dzień trwający tylko kilka godzin i bardzo długie wieczory. To nastąpi już niebawem.
Dni skracają się już od równonocy jesiennej, która w tym roku przypadała 22 września. Będą się skracać jeszcze do przesilenia zimowego, wówczas na półkuli północnej będzie najdłuższa noc w roku. Ale po drodze czeka nas jeszcze zmiana czasu na zimowy. To wtedy można zaobserwować nagłe skrócenia dnia, słońce zachodzić będzie chwilę po godz. 16:00. Odwołanie czasu letniego jest zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku wypada 27 października (w nocy z 26 na 27 października cofamy zegarki z godz. 3:00 na 2:00, zyskujemy godzinę snu).
Zima astronomiczna i kalendarzowa 2024
Zima astronomiczna zaczyna się przesileniem zimowym, które wypada pomiędzy 21 a 22 grudnia. W tym roku przesilenie zimowe, a więc i astronomiczna zima będą 21 grudnia. Od tego dnia dzień będzie się wydłużał. Zima potrwa aż do równonocy wiosennej (w 2025 r. wypada to 20 marca).
Data zimy kalendarzowej jest niezmienna i jest to zawsze 22 grudnia. Kalendarzowa zima potrwa do 21 marca, wówczas rozpocznie się kalendarzowa wiosna.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl