Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Docelowo termin będzie przedłużony do 4 marca 2025 r.

Okres, w którym pobyt obywateli Ukrainy w Polsce jest uznawany za legalny został przedłużony do końca czerwca 2024 r. / shutterstock

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która obowiązuje od 22 lutego. Rząd planuje kolejną nowelizację: dzięki niej Ukraińcy będą przebywać w Polsce legalnie do 4 marca 2025 r.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w dotychczasowym brzmieniu przewidywała, że pobyt w Polsce obywatela Ukrainy, który przybył legalnie do naszego kraju od 24 lutego 2022 r.  i deklaruje zamiar pozostania w Polsce uznaje się za legalny do 4 marca 2024 r. Bliski upływ tak określonego terminu – wobec dalszego trwania wojny na Ukrainie – spowodował konieczność nowelizacji ustawy. 

Wskutek wejścia w życie tej nowelizacji, do nastąpiło 22 lutego 2024 r. okres, w którym pobyt wskazanych wyżej obywateli Ukrainy w Polsce jest uznawany za legalny został przedłużony do końca czerwca 2024 r.

Autopromocja

Pobyt obywateli Ukrainy uznawany za legalny

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została uchwalona 12 marca 2022 r., po dwóch tygodniach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jej celem jest określenie szczególnych zasad zalegalizowania pobytu w Polsce:

  • obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz 
  • obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli do Polski.

Lutowa nowelizacja przedłuża do 30 czerwca 2024 r. okres, w którym za legalny będzie uznawany pobyt w Polsce obywateli Ukrainy należących do obu wskazanych wyżej kategorii, którzy zadeklarowali zamiar pozostania na terytorium Polski.

Dokumenty pobytowe ważne do 30 czerwca 2024 r.

Nowelizacja przedłuża do 30 czerwca 2024 r. także okres legalnego pobytu obywateli Ukrainy posiadających dokumenty pobytowe lub statusy pobytowe.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Uległy przedłużeniu do 30 czerwca 2024 r. okresy ważności dokumentów stanowiących podstawę pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, w przypadku gdyby ich ważność miała wygasnąć w okresie od 24 lutego 2022 r., a mianowicie:

  • wizy krajowej (oraz okres pobytu na podstawie takiej wizy),
  • zezwolenia na pobyt czasowy.

Podobnie zostały przedłużone: 

  • termin do opuszczenia przez obywatela Ukrainy terytorium Polski,
  • termin dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy 

– w przypadku, gdy ostatni dzień tych terminów przypada w okresie od 24 lutego 2022 r.

Do 30 czerwca 2024 r. przedłużono ponadto okres ważności

  • kart pobytu,
  • polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca,
  • dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany”

– w przypadku, gdy ostatni dzień okresu ważności tych dokumentów przypada w okresie od 24 lutego 2022 r.

Wreszcie przedłużeniu do 30 czerwca 2024 r. uległ okres dopuszczalnego pobytu obywatela Ukrainy w Polsce

  • na podstawie wizy Schengen wydanej przez organ polski,
  • na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen,
  • na podstawie dokumentu, o którym mowa przepisach rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich wydanego przez właściwy organ innego państwa obszaru Schengen, albo innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ tego państwa, uprawniającego do podróży po terytorium innych państw tego obszaru,
  • w ramach ruchu bezwizowego

– w przypadku, gdy ostatni dzień dopuszczalnego okresu pobytu przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r.

Kolejne przedłużenie terminów – do 4 marca 2025 r. 

W uzasadnieniu projektu obecnej nowelizacji napisano, że powodem, dla których rząd zamierza przedłużyć okres  obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych przewidzianych w ustawie jest decyzja wykonawcza Rady Unii Europejskiej z 19 października 2023 r., na podstawie której przedłużono do 4 marca 2025 r. tymczasową ochronę, jaką po wybuchu wojny na Ukrainie wprowadziła Unia Europejska po stwierdzeniu masowego napływu na terytorium UE wysiedleńców z Ukrainy. 

Docelowo okres obowiązywania krajowych przepisów o pomocy obywatelom Ukrainy zostanie przedłużony do 4 marca 2025 r. Na razie jednak zdecydowano się przedłużyć ten okres tylko do połowy 2024 r. Według zapowiedzi rządowych dalsze jego przedłużenie ma być przedmiotem kolejnej nowelizacji ustawy. Prace nad taką nowelizacją mają rozpocząć się niezwłocznie. Towarzyszyć im mają szerokie konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi podmiotami.

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.
17 maja 2024

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]
17 maja 2024

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

pokaż więcej
Proszę czekać...