Jak zostać opiekunem osoby starszej

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
Kto może być opiekunem osoby starszej? / Shutterstock

Opiekun osoby starszej. Praca, jako profesjonalny opiekun osoby starszej, nie jest łatwa. Ale bez wątpienia daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza tym osobom, które czerpią radość z pomocy innym. Opiekun musi być przygotowany na trudne, a czasem nieprzewidywalne sytuacje. Jak zostać opiekunem osoby starszej? Jak wygląda praca i zarobki?

rozwiń >

Kim jest opiekun osoby starszej

Opiekunem osoby starszej jest pracownik mający za zadanie opiekować się, pielęgnować i organizować czas wolny seniorowi. Taka osoba ponadto przyrządza posiłki dla siebie i osoby, którą się opiekuje; dotrzymuje jej towarzystwa na co dzień.  

Autopromocja

Praca opiekuna może być łatwiejsza i trudniejsza – wszystko zależy od kondycji fizycznej i psychicznej seniora. Bez wątpienia jednak opiekun powinien być przygotowany na różne scenariusze. W przypadku, gdy podopieczny jest przewlekle chory bądź też zmaga się z dolegliwościami wieku starczego – do pracy potrzebne są dodatkowe umiejętności medyczne i pielęgnacyjne. 

Jak zostać opiekunem osoby starszej

Decydując się na bycie opiekunem osoby starszej, przede wszystkim należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Wykształcenie nie musi być koniecznie medyczne. Poszukiwane są zarówno pielęgniarki, jak i fizjoterapeuci, psychologowie, czy też pedagogowie.  Tak naprawdę w zupełności wystarczy doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Jednakże dla większości ośrodków zatrudniających opiekunów ważne jest, aby mieli oni ukończony kurs pierwszej pomocy oraz inne kursy o charakterze medycznym. Często zwraca się również uwagę, czy potencjalny pracownik posiada prawo jazdy. Wszystkie wymagania dotyczące wykształcenia, ukończonych kursów zależą w dużej mierze od danego pracodawcy i jego polityki.

Poszukując pracy opiekuna osoby starszej, najlepiej jest skorzystać z oferty profesjonalnych agencji, mamy wtedy pewność pisemnej umowy i ochrony prawnej. Szukając pracy w Internecie, najlepiej odpowiadać na prywatne wpisy. 

Kto może zostać opiekunem osoby starszej

W pracy opiekuna osoby starszej liczy się siła fizyczna – seniorowi często trzeba pomagać w codziennych czynnościach, jak: wstawanie, siadanie, chodzenie czy mycie się. Dobrze jest przed przyjęciem oferty opieki, dowiedzieć się czy w domu, w którym będziemy pracować dostępny jest specjalistyczny sprzęt, jak: podnośnik kąpielowy, krzesło toaletowe, łóżko rehabilitacyjne, śliskie tkaniny ułatwiają obracanie osoby starszej na boki. Jak już była mowa powyżej, kondycja podopiecznego jest różna. Niektórzy seniorzy dają sobie radę z samodzielnym jedzeniem i higieną osobistą, innym trzeba w tym temacie pomóc. 

Opiekun osoby starszej musi mieć także mocną psychikę. Przebywanie z osobą schorowaną, często cierpiącą, która mimo jak najlepszej opieki, coraz bardziej słabnie – może wywoływać uczucie przygnębienia. Opiekując się osobą starszą należy skupić się na chwili obecnej i na radości z drobnych rzeczy, takich chociażby jak spacer. Dzięki takim działaniom przyszłość będzie wydawała się lepsza i pogodniejsza. 

Na pewno, by zostać opiekunem, trzeba być osobą w pełni zdrową. Predyspozycje zdrowotne opiekuna to: 

  • zdrowy kręgosłup; 
  • brak dysfunkcji aparatu ruchu; 
  • dobry wzrok i słuch; 
  • brak chorób ogólnoustrojowych; 
  • brak zaburzeń neurologicznych; 
  • brak nałogów. 

Jakie cechy powinien mieć opiekun osoby starszej

Dobry opiekun musi charakteryzować się empatią, co istotne także cierpliwością, otwartością, zrozumieniem i komunikatywnością. Profesjonalny opiekun powinien być dobrym psychologiem – wczuwać się w nastrój podopiecznego. Powinien być konsekwentny, mieć motywację do pracy, być zdolnym do kompromisu. 

Mimo że opiekun osoby starszej nie musi mieć wykształcenia medycznego, dobrze, gdy posiada wiedzę na temat chorób i schorzeń towarzyszących osobom w podeszłym wieku. W tym wypadku zwraca się uwagę na doświadczenie i ukończone kursy oraz szkolenia. 

Kto nie może zostać opiekunem osoby starszej 

Na pewno opiekunem osoby starszej nie może zostać osoba z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnością. Widoczne dysfunkcje mogą wpływać na obniżenie efektywności pracy, a także niemożności wykonywania obowiązków. 

Możliwości zatrudnienia w zawodzie opiekuna osoby starszej 

W związku ze starzejącym się społeczeństwem i rosnącą ilością osób potrzebujących stałej bądź kilkugodzinnej opieki, zapotrzebowanie na wykfalifikowanych opiekunów jest coraz większe. Zdobycie doświadczenia, jak i kwalifikacji opiekuna daje duże możliwości zatrudnienia. Opiekun znajdzie pracę: 

  • w domach opieki; 
  • w domach samopomocy; 
  • hospicjach; 
  • domach seniorach; 
  • prywatnych miejscach; 
  • w miejscach i placówkach, gdzie wykonuje się opiekę paliatywną. 

Ile zarabia opiekun osoby starszej w Polsce

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków opiekuna osób starszych w Polsce wynosi około 3620 złotych brutto – oznacza to, że 50 proc. opiekunów zarabia więcej, a 50 proc. mniej od tej sumy. Oferty opieki nad osobą starszą różnią się od siebie ze względu na stopień opieki, jak i poziom wyspecjalizowania. 

Ile zarabia opiekun osoby starszej za granicą

Od dawna opiekun osoby starszej cieszy się popularnością zagranicznej emigracji zarobkowej. Na rynku jest wiele firm zajmujących się organizowaniem wyjazdów do pracy w roli opiekuna osoby starszej, do takich krajów jak Niemcy i oferujących dość wysokie zarobki. Pracując jako opiekun osób starszych w Niemczech, można zarobić 1500-2000 euro. Wysokość pensji uwarunkowana jest wymaganymi od opiekuna umiejętnościami, a także znajomością języka. Należy pamiętać, że pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych seniora, jak i opieka medyczna nad nim, czasem wymagają dobrej znajomości języka. 

Czy zawód opiekuna osoby starszej jest przyszłościowy 

W dobie starzejącego się społeczeństwa, profesja opiekuna osoby starszej jest bez wątpienia przyszłościowym zajęciem. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na przyszłość tej profesji jest fakt, że coraz większa grupa społeczna nie może pozwolić sobie na zrezygnowanie z wykonywania zawodu na rzecz opieki nad starszym członkiem rodziny. Wiele prywatnych osób coraz częściej decyduje się na zatrudnienie opiekuna w domu na określoną liczbę godzin. 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...