Wiceprezydent Warszawy: wdrażajcie pracę zdalną!

Ziemska Agnieszka
rozwiń więcej
Wiceprezydent Warszawy: wdrażajcie pracę zdalną!
Wiceprezydent Warszawy zwraca się do pracodawców w stolicy, aby wdrażali pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe. Należy minimalizować ryzyko przebywania w przestrzeni publicznej.

Wiceprezydent Warszawy apeluje o wdrażanie pracy zdalnej

"Apeluję, aby wszędzie, gdzie jest to możliwe, wdrażać, stosować i rozwijać formułę pracy zdalnej, a także minimalizować czas przebywania w przestrzeni publicznej i przemieszczanie się komunikacją publiczną" - napisał w liście do pracodawców i przedsiębiorców wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Autopromocja

W liście Olszewski przypomniał m.in., że stolica znalazła się w czerwonej strefie epidemicznej. "Władze Warszawy walczą z koronawirusem i apelują do wszystkich o odpowiedzialność i profilaktykę. Zdrowie i życie nas wszystkich zależy od przestrzegania zasad sanitarnych, dyscypliny społecznej, a także od ograniczania kontaktów bezpośrednich" - zaznaczył.

"Zwracam się z apelem, aby wszędzie, gdzie jest to możliwe, wdrażać, stosować i rozwijać formułę pracy zdalnej, a także minimalizować czas przebywania w przestrzeni publicznej i przemieszczanie się środkami publicznej komunikacji" - napisał Olszewski.

50% miejsc w komunikacji publicznej

Nawiązał przy tym do nowych obostrzeń obowiązujących w środkach transportu publicznego. Zgodnie z nimi, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej zajętych może być jedynie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

"Przy obecnych limitach liczby pasażerów nawet tak rozbudowany tabor transportu miejskiego jak ten, którym dysponujemy w Warszawie, nie jest wystarczający, aby umożliwić bezpieczną podróż z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego" - podkreślił wiceprezydent.

Ograniczenie spotkań i stosowanie bezpiecznych form kontaktu

Jak zaznaczył, ma świadomość, że specyfika wielu branż i profesji obejmuje bezpośrednie relacje. "Jednak w tej wyjątkowej dla nas wszystkich sytuacji ograniczanie spotkań i szukanie alternatywnych, bezpiecznych form kontaktu jest nieodzowne" - dodał.

"Bardzo wiele zależy dziś od nas samych. Czas epidemii to wielki sprawdzian naszej zdolności do odnalezienia się w niepewnej rzeczywistości. Warszawscy przedsiębiorcy już nie raz udowadniali, że są w stanie sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom — nie mam wątpliwości, że tak będzie i tym razem. Wspólnie pokonamy koronawirusa!" - napisał Olszewski.

List do przedsiębiorców, pracodawców i zrzeszających ich organizacji opublikował w mediach społecznościowych.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...