Zmiany w ustawie o OFE - niższe opłaty i podział na subfundusze

Przygotowany przez ekspertów zespołu min. Michała Boniego projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych idzie w dobrym kierunku - przede wszystkim dlatego, że jego celem jest poprawa konkurencyjności funduszy - uważa PKPP Lewiatan.

Projekt przygotowany przez zespół szefa doradców premiera, ministra Michała Boniego, zakłada m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy A (inwestujących dynamicznie, głównie w akcje) i subfunduszy C (tzw. bezpiecznych, inwestujących przede wszystkim w obligacje). Efektywność funduszy emerytalnych ma być porównywana w oparciu o zewnętrzną stopę referencyjną, czyli wskaźnik oparty na indeksach wybranych instrumentów finansowych na rynkach polskim i zagranicznym.

Autopromocja

Wkrótce będą gotowe założenia do projektu ustawy ws. OFE >>

Inna z propozycji zawartych w projekcie zespołu Boniego zakłada obniżenie od 1 lipca 2011 r. opłat na rzecz OFE z 3,5 proc. do 2,3 proc. Od 1 lipca 2012 r. ma nastąpić kolejna obniżka opłat - do 2 proc. Ograniczona byłaby akwizycja prowadzona przez OFE, a od 1 stycznia 2014 r. zostałaby ona w ogóle zakazana.

Projekt zespołu Boniego został rozesłany do konsultacji społecznych. Ich termin upływa 19 listopada.

Jak pisze w swojej opinii Lewiatan, "działalność OFE wymaga dalszych modyfikacji. Zmiany powinny zapewnić przede wszystkim najwyższą efektywność pomnażania składek gromadzonych w kapitałowej części systemu emerytalnego, w czym kluczowe znaczenie ma zwiększenie stóp zwrotu osiąganych przez poszczególne OFE".

System emerytalny - propozycje zwiększające elastyczność i efektywność OFE >>

Lewiatan zgłosił jednak zastrzeżenia do projektu. Zdaniem dyrektorki Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Lewiatana, Małgorzaty Rusewicz, źle rozwiązano np. zasady przenoszenia aktywów z subfunduszu B (fundusze działające obecnie, inwestujące w sposób mieszany, tj. częściowo w akcje, częściowo w obligacje) do subfunduszu A.

Projekt zakłada, że dla osób z grup wiekowych do 40 lat i od 40 do 55 lat przenoszenie środków z subfunduszu B do A będzie rozłożone na 20 lat. Zdaniem Lewiatana okres ten powinien być skrócony do 15 lat.

Lewiatan jest też przeciwny pozostawieniu w projekcie rozwiązania, zgodnie z którym z losowania nowych członków OFE mają być wyłączone fundusze, których aktywa przekraczają 10 proc. udziału w rynku. "W interesie ubezpieczonych leży, by trafiali oni do tych OFE, które wypracowują najwyższe zyski. Dla ubezpieczonego znaczenie ma zysk, a nie wielkość funduszu" - argumentuje Lewiatan. Dodaje, że "najbardziej opłacalne dla ubezpieczonych byłoby, gdyby w losowaniu brało udział minimum 5 OFE, które osiągnęły najlepsze wyniki inwestycyjne".

OFE powinny działać na rzecz emerytów >>

Zdaniem Lewiatana, przedwczesna jest też propozycja wprowadzenia od 1 stycznia 2014 r. zakazu prowadzenia przez OFE akwizycji na rynku pierwotnym. "Słuszny jest natomiast zakaz akwizycji na rynku wtórnym, bo pozwoli to ograniczyć koszty i występujące w takich wypadkach patologie" - ocenia Lewiatan.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...