2,3 tys. kontroli na budowach - mandaty na kwotę 1,2 mln zł

1,3 tys. decyzji nakazujących wstrzymanie prac ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników oraz 1,1 tys. mandatów na kwotę 1,2 mln zł - to efekt działań inspektorów pracy, którzy od 22 marca do 30 kwietnia przeprowadzili 2,3 tys. kontroli na budowach w całym kraju.

Część kontroli dotyczyła inwestycji związanych z EURO 2012, m.in. budowy dróg i hoteli. "Były to kontrole krótkotrwałe, skoncentrowane na identyfikacji nieprawidłowości stwarzających bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia" - powiedziała we wtorek rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska.

Autopromocja

Trzy czwarte kontroli przeprowadzono w małych firmach, zatrudniających do dziewięciu osób. Co piąte skontrolowane przedsiębiorstwo zatrudniało od 10 do 49 osób.

Plan działań kontrolnych PIP w 2010 r. >>

Najczęściej nieprawidłowości dotyczyły przygotowania i organizacji stanowisk pracy oraz prowadzenia robót i procesów technologicznych. Kontrolerzy PIP wydali 4,1 tys. decyzji nakazujących usunięcie uchybień - np. zabezpieczenia otworów i przejść na terenie budowy.

1,7 tys. wydanych decyzji dotyczyło eksploatacji maszyn, urządzeń i rusztowań. 1,4 tys. odnosiło się do eksploatacji urządzeń energetycznych - np. zabezpieczenia przed uszkodzeniem czy dotknięciem przewodów elektrycznych.

Ponad 1 tys. decyzji PIP dotyczyło zagospodarowanie placu i zabezpieczenia terenu budowy, w tym wydzielenia i oznakowania miejsc niebezpiecznych, oraz zabezpieczenia terenu. 990 decyzji odnosiło się do właściwego przygotowania robotników do pracy - np. braku kasków ochronnych czy sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości.

W ocenie inspektorów pracy główne uchybienia wynikają z pośpiechu i ograniczania kosztów w zakresie bezpieczeństwa prac. Brakuje też bezpośredniego nadzoru nad pracami ze względu na konieczność nadzorowania prac prowadzonych jednocześnie na kilku terenach budowy.

Kontrola PIP i urzędu skarbowego w jednym czasie >>

Według PIP problemem są także niskie kwalifikacje i brak odpowiednich uprawnień pracowników, zaniedbywanie szkoleń i badań lekarskich pracowników. W ocenie kontrolerów na niektórych budowach w dalszym ciągu używany jest zużyty sprzęt i stare urządzenia. Wyniki dotychczasowych kontroli wskazują na liczne nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów i zasad BHP.

W 2009 roku w wypadkach przy pracy w budownictwie poszkodowanych zostało 8 tys.684 osób; 117 osób zmarło.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...