Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
przykłady siła wyższa urlop powód uzasadnienie / Przykłady siła wyższa - urlop. Czy trzeba podawać powód? / Shutterstock

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Urlop z powodu siły wyższej – Kodeks pracy

26 kwietnia 2023 roku w celu dostosowania polskiego prawa pracy do wymogów unijnych w Kodeksie pracy dodana została instytucja urlopu z powodu siły wyższej (art. 1481). Niedługo miną 2 lata od początku funkcjonowania tego rodzaju urlopu, a wciąż nie jest on często wykorzystywany. Zgodnie z sondą zamieszczoną na naszej stronie tylko 26% czytelników skorzystało ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. To dodatkowe 2 dni wolnego lub 16 godzin w roku kalendarzowym.

Autopromocja

Urlop z powodu siły wyższej – ile płatny?

Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej nie jest tożsame z urlopem na żądanie. Przede wszystkim urlop na żądanie jest płatny jak urlop wypoczynkowy (jest częścią urlopu wypoczynkowego). Natomiast urlop z powodu siły wyższej jest płatny tylko 50%. Może być to jedną z przyczyn braku popularności tego zwolnienia od pracy.

Przykłady siły wyższej – urlop

Po drugie korzystanie z tego rodzaju urlopu musi wiązać się z siłą wyższą. Jego przeznaczeniem nie jest więc wypoczynek pracownika, a konieczność obecności z powodu niedających się przewidzieć okoliczności. Ustawodawca dokładnie ujął to w sformułowaniu: „ pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika”. Podana okoliczność musi więc spełniać łącznie następujące wymogi:

  • jest pilna,
  • dotyczy spraw rodzinnych,
  • spowodowana jest chorobą lub wypadkiem,
  • wymaga natychmiastowej obecności pracownika.

Przepisy nie wymagają podawania powodu korzystania z niniejszego zwolnienia, ale w praktyce dobrze jest zawrzeć go we wniosku. Podając przyczynę, nie pozostawiamy wątpliwości, że korzystamy z art. 1481 Kodeksu pracy zgodnie z jego przeznaczeniem. Co więcej, zgodnie z Kodeksem cywilnym ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne, a więc na pracowniku. W razie sporu Pracodawca mógłby więc powołać się na przepisy Kodeksu cywilnego.

Przykłady siły wyższej, która uzasadnia skorzystanie z urlopu to:

  1. Zalanie mieszkania
  2. Pożar domu
  3. Poważna awaria instalacji elektrycznej
  4. Awaria samochodu
  5. Wypadek komunikacyjny
  6. Choroba lub wypadek członka rodziny
  7. Konieczność opieki nad rannym członkiem rodziny

Pamiętajmy, że śmierć, pogrzeb, ślub, narodziny osoby bliskiej nie uzasadniają korzystania z tego rodzaju urlopu. Z tych przyczyn należy wnioskować o urlop okolicznościowy.

Kadry
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy
17 sty 2025

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?
17 sty 2025

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026
17 sty 2025

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?
17 sty 2025

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD
17 sty 2025

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]
17 sty 2025

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]
16 sty 2025

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?
16 sty 2025

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]
16 sty 2025

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców
17 sty 2025

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...