Wymiar urlopu wypoczynkowego - od kiedy 26 dni

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
rozwiń więcej
Elżbieta Smirnow
aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.
rozwiń więcej
Wymiar urlopu wypoczynkowego - od kiedy 26 dni / Fotolia
Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od ogólnego stażu pracy i wykształcenia. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi 20 albo 26 dni. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu?

Pytanie

Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęłam pracę zawodową od czerwca 2011. Po ponad 2 latach nieprzerwanej pracy na umowę o pracę postanowiłam w październiku 2013 roku rozpocząć zaoczne studia wyższe i po 3 latach w lipcu 2016 roku uzyskałam tytuł licencjata. Podczas studiowania nadal pracowałam na umowę o pracę. Jaki przysługuje mi wymiar urlopu wypoczynkowego w lipcu 2016 roku po ukończeniu szkoły wyższej?

Autopromocja

Odpowiedź

Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okres zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Kodeks pracy wprowadził w art. 155 zasadę zaliczania do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, okresów ukończonej nauki w ponadgimnazjalnych szkołach wskazanych w tym przepisie. Zasada ta zostaje urzeczywistniona w momencie ukończenia szkoły. Tym samym pracownik jest zobowiązany do przedstawienia pracodawcy na poparcie powyższego dokumentu potwierdzającego ukończenie nauki (świadectwo szkolne czy dyplom ukończenia szkoły wyższej).

Może się zdarzyć, iż jednocześnie pobierając naukę wykonuje się pracę zawodową. W takim przypadku, tj. gdy pobieranie nauki było łączone z zatrudnieniem, przepis art. 155 § 2 Kodeksu pracy ustanawia zasadę, że przy określaniu okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się jedynie okres nauki albo jedynie okres pracy, w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Powyższa zasada będzie miała zastosowanie w zapytaniu od czytelniczki. Jednakże przy określaniu stażu pracy w związku z ukończeniem szkoły wyższej należy dokonać dwóch wyliczeń.

W pierwszym do okresu wynikającego z tytułu ukończenia szkoły średniej (4 lata) należy dodać okresy zatrudnienia po jej ukończeniu (5 i 1 miesiąc lat). Sumując je, uzyskujemy 9 i 1 miesiąc lat stażu pracy, od którego zależy prawo do urlopu. W drugim natomiast do okresów pracy przed podjęciem nauki w szkole wyższej należy dodać okres określony w art. 155 § 1 dla tego rodzaju szkoły, czyli 2 lata i 4 miesiące za okres pracy przed szkołą wyższą i 8 lat za ukończenie szkoły wyższej, co łącznie daje nam ponad 10 letni staż pracy (wskazać należy, iż zgodnie z art. 155 § 1 K.p. zdanie ostatnie okresy nauki w różnego rodzaju szkołach także nie podlegają sumowaniu).

Po porównaniu tych wyliczeń można określić, w którym przypadku staż pracy jest dłuższy, a tym samym korzystniejszy dla pracownika w rozumieniu art. 155 § 2. Tym samym dla czytelniczki korzystniejsze jest drugie wyliczenie, dzięki któremu w lipcu 2016 roku legitymując się 10 letnim stażem pracy i w konsekwencji uzyska prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...