Czy wniosek o urlop można złożyć e-mailem?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Czy wniosek o urlop można złożyć e-mailem?/ Fot. Fotolia / Fotolia
Kodeks pracy nie reguluje szczegółowo kwestii dotyczących formy złożenia wniosku o urlop, w szczególności zapisów, że wniosek musi być składany w wersji papierowej. Czy prawidłowe będzie złożenie wniosku o urlop drogą e-mailową? Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, który rozpoczął swoją pierwszą pracę?

Firma, w której pracuję, dział kadrowy ma w innym mieście. W efekcie muszę wysyłać listę obecności i wnioski urlopowe w formie papierowej. Czy przepisy pozwalają na wnioskowanie urlopu i uzyskiwanie w tej sprawie decyzji przełożonych również w formie elektronicznej? Czy w razie kontroli może to stanowić problem?

Autopromocja

Kodeks pracy nie reguluje tej kwestii szczegółowo, nie określa też dokładnie formy, w jakiej wnioski urlopowe muszą być składane. Zatem nie ma obowiązku, by wnioskowanie odbywało się w formie pisemnej, i formalnie nie ma przeszkód, by były one składane mejlowo. Należy jednak pamiętać, że ta regulacja jest zależna od decyzji pracodawcy. W formie papierowej musi być prowadzona tylko ewidencja czasu pracy – a tam odnotowuje się korzystanie przez pracownika z urlopu.

Zobacz: Urlop wypoczynkowy 2016 - poradnik

Czy pracodawca może zmusić do tworzenia i przestrzegania planów urlopowych? Czy nierespektowanie tego planu może być podstawą do nakładania kar przez pracodawcę?

Decyzja, czy taki plan będzie funkcjonował w zakładzie pracy, zależy od pracodawcy. Jeżeli działają u niego związki zawodowe, to na nietworzenie takiego planu muszą one wyrazić zgodę. Plan urlopów nie jest obowiązkowy. Jeśli występuje, to pracownicy deklarują dni, w których chcieliby wziąć urlop, co ułatwia organizację pracy w zakładach pracy. Jeśli pracownik nie może wziąć urlopu we wcześniej zadeklarowanym czasie, może wnioskować o przesunięcie urlopu na inny termin. Nietrzymanie się planu urlopu nie stanowi podstawy do nakładania kar na pracowników.

Mam zaległy urlop z zeszłego roku. Pracodawca wymaga ode mnie, bym go rozplanowała. Problem w tym, że w praktyce, wykorzystując urlop z ubiegłego roku, nie mogę skorzystać z całego okresu urlopu przysługującego mi w tym roku. Czy jestem zobowiązana do stworzenia planu całości urlopu, jaki mi pozostał?

Plan urlopu sporządza się tylko na dany rok – najczęściej przed jego rozpoczęciem. Może być również utworzony np. na pół roku lub kwartał. Na pewno nie powinien obejmować roku, do którego pracownik nie nabył jeszcze prawa do urlopu, czyli choćby dwa lata wprzód. W planie urlopów pracownik powinien zaplanować cały przysługujący mu urlop, a więc zarówno zaległy, jak i bieżący (z wyjątkiem urlopu na żądanie). Urlop zaległy z ubiegłego roku należy wykorzystać najpóźniej do końca września następnego roku.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe - udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia (książka)

Od 2015 r. przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy się 11 lipca. Ile dni urlopu będzie mi przysługiwać po powrocie do pracy (mój wymiar urlopu wynosi 26 dni)?

Pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie urlopu wychowawczego przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego. Przy obliczaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Za okres pracy od lipca do grudnia przysługuje zatem urlop w wymiarze 6/12 z 26 dni, tj. 13 dni.

Czy jeżeli pracownik zachoruje w trakcie urlopu, to czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu niewykorzystanego urlopu w późniejszym terminie?

Choroba pracownika automatycznie skutkuje przerwaniem urlopu. Jeżeli więc po rozpoczęciu urlopu pracownik zachoruje i przedstawi pracodawcy zwolnienie lekarskie, to dni urlopu objęte zwolnieniem zostaną anulowane. W takim przypadku części urlopu, z której pracownik nie mógł skorzystać z powodu choroby, pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym, uzgodnionym z pracownikiem.

Czy jeżeli dowódca odwołuje żołnierza z jednego dnia urlopu, to czy żołnierzowi powinien przysługiwać od nowa cały urlop?

Zasady udzielania urlopów żołnierzom reguluje rozporządzenie ministra obrony narodowej z 30 marca 2010 r. w sprawie urlopów żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (Dz.U. nr 64, poz. 397). Odwołanie żołnierza z urlopu powinno być uzasadnione i mieć wyjątkowy charakter. Żołnierz odwołany z urlopu obowiązany jest niezwłocznie stawić się w miejscu pełnienia służby. W takiej sytuacji żołnierzowi przysługuje ponownie ten urlop w pełnym wymiarze, o ile zainteresowany przebywał na nim nie dłużej niż trzy dni kalendarzowe. W pozostałych przypadkach przysługuje urlop w wymiarze niewykorzystanym.

Od początku czerwca podjąłem pierwsze w życiu zatrudnienie na umowę o pracę zawartą do końca bieżącego roku. Ile dni urlopu przysługuje mi w tym roku?

Osoba podejmująca swoją pierwszą pracę nabywa prawo do urlopu w pierwszym roku pracy z upływem każdego przepracowanego miesiąca w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego mu w skali roku. Jeżeli zatem pracownik podjął pracę 1 czerwca, to prawo do pierwszego urlopu nabędzie 30 czerwca. Następnie 31 lipca, 31 sierpnia itd. Przy założeniu, że staż pracy tej osoby nie przekracza 10 lat (a tak też jest u większości osób podejmujących pierwszą pracę na umowę o pracę), to z każdym miesiącem uzyskuje się dodatkowo 1/12 z przysługujących 20 dni, czyli 1,66 dnia miesięcznie. ©?

Katarzyna Pietruszyńska radca prawny Głównego Inspektoratu Pracy

Not. Jakub Styczyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...