Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Michał Czuryło
rozwiń więcej
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. / Fot. Fotolia
Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracodawca mu go w tym czasie udzieli. Co w sytuacji, gdy podwładny został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy wówczas może zostać wysłany na urlop?

Nie zawsze na urlop przy zwolnieniu z pracy

Nie wiadomo, czy pracodawca może wysłać na urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Zdaniem SN wszystko zależy od tego, czy strony zawarły porozumienie, czy też zwolnienie wynika z przepisów.

Autopromocja

Urlop w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli pracodawca mu go udzieli. W doktrynie wskazuje się, że z chwilą wypowiedzenia umowy o pracę ustaje obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w terminie ustalonym w planie urlopów lub uzgodnionym indywidualnie z pracownikiem (tak: Zieleniecki w komentarzu do art. 1671 kodeksu pracy, red. A. Sobczyk, „Kodeks Pracy. Komentarz”, Warszawa 2014).

Według innego stanowiska w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę ustalony w planie urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem termin urlopu straci moc dopiero z chwilą podjęcia przez pracodawcę decyzji o udzieleniu pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia (tak: G. Orłowski w komentarzu do art. 1671 kodeksu pracy, red. K. Walczak, „Kodeks Pracy. Komentarz”, Warszawa 2015). Bezsporne jest jednak, że pracownik jest zobowiązany do wykorzystania urlopu w terminie udzielonym mu przez pracodawcę.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe + CD

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a urlop

Jest jednak wątpliwość, czy możliwe jest udzielenie urlopu również w czasie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Sąd Najwyższy dopuszczał taką możliwość w starszych orzeczeniach (zob. wyrok z 21 listopada 2006 r., sygn. akt II PK 49/06, OSNP 2007/23-24/347 oraz z 7 lutego 2001 r., sygn. akt I PKN 240/00, OSNP 2002/21/518). Przeciwne stanowisko wyraził przykładowo Sąd Apelacyjny w Warszawie (zob. wyrok z 21 czerwca 2005 r., sygn. akt III APa 48/05, Apel. W-wa 2006/1/1).

Porozmawiaj o tym na FORUM

W bardziej aktualnym orzeczeniu (zob. wyrok z 26 kwietnia 2011 r., sygn. akt II PK 302/10, OSNP 2012/17-18/215) SN rozstrzygnął, że jeżeli zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wynika z porozumienia między stronami umowy o pracę, to nie można pracownika zobowiązać do wykorzystania urlopu w tym okresie, chyba że wyrazi na to zgodę. Inaczej zaś kształtować się będzie sytuacja w przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy wynikającego z mocy samych przepisów, co np. może mieć miejsce w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie powołania. Wówczas skierowanie na przymusowy urlop będzie dopuszczalne.

Urlop w okresie wypowiedzenia

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...